Сабиха Гьокчен – първата жена в света, пилотирала изтребител и първата жена, която работи във военната авиация.
доц.д-р Петър Ненков
Ако българската самарянка Райна Касабова през Балканската война 1912-1913 г. става първата жена участвала в боен полет , то туркинята Сабиха Гьокчен е първата жена в света – пилот на изтребител .
Тя е родена през 22 март 1913 година в град Бурса, Турция, в семейството на Мустафа Иззет и Хайрие, които са етнически босненци.
През 1925 г., при посещение в Бурса, Мустафа Кемал Ататюрк се запознава с 12-годишната Сабиха, останала без родители след Първата световна война. По-късно я осиновява и тя заминава да живее при него, в столицата Анкара. Така Сабиха става едно от 13-те осиновени деца на Кемал Ататюрк, „бащата на съвременната турска държава.“
В Анкара тя завършва началното си образование. После продължава обучението си в известния девически колеж, разположен в квартал Юскюдар на Истанбул.
През 1934 година Ататюрк въвежда в турското законодателство задължителното ползване на фамилни имена. Тогава Сабиха получава фамилията Гьокчен, което се превежда на български, като „небе”.
По-късно Ататюрк основава авиационното училище „Тюрккушу“ , в което младата Сабиха се записва с голям ентусиазъм. В авиошколата тя се справя отлично с овладяването на пилотските умения и по-късно е изпратена да се усъвършенства в СССР.
Тя се превръща в абсолютната изненада на турската авиация, като безпроблемно пилотира и най-модерните военни самолети в турската авиобаза край Ескишехир.
От 1938 до 1955 г. Сабиха Гьокчен е главен обучаващ в елитното авиоучилище „Тюрккушу“. В професионалната си кариера тя има над 8000 летателни часа и е пилотирала 22 различни по модификация самолети.
През 1996 г. Военновъздушната академия на САЩ я отличава, като единствената жена сред 20-те най-знаменити летци в историята на военната авиация. Умира през 2001 година, на 88 годишна възраст. Днес, едно от летищата в Истанбул носи нейното име.