В НАЦИОНАЛНИЯ ГЕРОЙ НА ГЪРЦИЯ, БЪЛГАРИНА ХАДЖИ ХРИСТО ПЕТРОВ БИЛИ ВЛЮБЕНИ АНГЛИЙСКАТА ПРИНЦЕСА ДЖЕЙН ДИГБИ И ГРЪЦКАТА КРАЛИЦА АМАЛИЯ
доц.д-р Петър Ненков
Хаджи Христо Петров се включва активно в Гръцкото въстание от 1821 година и е приет много радушно от неговите водачи Александър Ипсиланти и Теодорос Колокатронис.
На 30 декември 1822 година отрядът на Хаджи Христо се проявява при щурма и овладяването на град Навплион, след което е назначен за комендант на превзетия град.През 1823 г. отрядът на Хаджи Христо извоюва нова победа над турските войски при Кромиди.
По предложение на Хаджи Христо е извършена реорганизация на гръцката войска, като конницата придобива статут на самостоятелна част и той става първият й командир.
В боя за отблъскване на турския десант при Наваринската крепост през 1825г. той появява невиждана смелост със своя отряд. Неприятелят го обкръжава и избива всичките му воини, след което го пленява.
Командващият турските войски Ибрахим паша се опитва да го привлече на своя страна, като му предлага да го направи областен управител. Хаджи Христо му отговаря достойно: Предпочитам смъртта пред позора!”
Авторитетът му е толкова голям, че едно от условията на командващите обединените флоти на Русия, Англия и Франция, които разгромяват на 18 октомври 1827 г. в Наваринския залив османския флот, е освобождаването на Хаджи Христо.
Той е посрещнат, като национален герой на остров Егина – тогавашната столица на Гърция. Цяла Гърция ликува, а хората в столицата му се кланят до земята, целуват го, като Месия, носят го на ръце и плачат от радост за неговото избавление.
На 23 май 1824 г. той е произведен в чин генерал от гръцката армия.По силата на Одринския мирен договор между Русия и Турция през 1829 г. е призната независимостта на Гърция.
Хаджи Христо е избран за народен представител в гръцкия парламент. При всяко изказване в Народното събрание в Атина, той завършвал речта си с думите: Къде е приятелят ми? и изреждал имената на прославените борци, паднали за свободата на Гърция, след което, просълзен, се отправял към мястото си.
В правителствен декрет от 1833г. се казва:„От днес нататък, в знак на признателност, част от крепостта Метони да носи името на Хаджи Христо“. Неговите героични подвизи остават навеки да живеят в гръцкия национален епос.
Той е обичан в цяла Гърция, като национален герой, дал много за национално освободителната кауза на гръцкия народ . В Атина на българския герой е издигнат паметник. За съжаление у нас, в родината си, той е малко известен….
След освобождението на Гърция Хаджи Христо живее в Атина и взима участие в политическия живот. Става близък с гръцкия крал. На Учредителното събрание е избран за делегат на тракомакедонските българи.
В генерал Хаджи Христо Петров Българина се влюбват английската принцеса Джейн Дигби и гръцката кралица Амалия.
Дъщеря му Ефросина, наричана галено Фросо е сгодена за Георги Стойков Раковски и преживява бурна любов с него. След смъртта на Раковски Фросо е неутешима и не успява да го прежали. Скоро умира и тя. Хаджи Христо умира през 1853 година