Калдараши (още и кардараши, кардераши, калдераш; от ром. calderar – „бакърджия“) е циганска общност. Сред българите са известни и като „сръбски цигани“. Според някои изследователи това е най-голямата ромска общност с численост от над един милион души по цял свят. Традиционната религиозна принадлежност на калдерашите в България е Източното православие, докато в Западна Европа и Северна Америка са католици. Името на тази циганска субгрупа произлиза от румънското „caldera“ – котел. Значителна част от тях идват в България в периода между Първата и Втората световна война от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Северна Сърбия (Войводина).
Калдарашите са едни от най-богатите племена от циганите. Техните сватби продължават с дни. Ритуалът изисква момичето да е девствено в първата брачна нощ. Снахата се купува от родителите на младоженеца; обикновено родителите на момата даряват тези пари на младото семейство по време на сватбата.
Калдарашите се различават от другите цигани с това, че не говорят на „р“. Препитават се с някакъв занаят, предимно като бакърджии, калайджии (ганосари) и други професии. Децата на калдарашите са образовани, както и някои от по-младите калдараши.
В общността съществува вътрешно разделение. По–богатите и влиятелни личности приживе си построяват къщи на няколко етажа, които да обитават след смъртта си. За тях поставянето в обикновен гроб е като „изхвърляне в пръстта” на тялото на човека.
Разбира се, съществува известна показност при направата на гробницата, както и в организирането на помена. Нерядко привилегированите успяват дори да издействат място в централната алея на гробищата.
Към момента в България ромите кардараши наброяват 10 000 души.
Фотография : omda.bg

