Първите летища в Скопие, Охрид и Битоля са създадени през 1941 г. под ръководството на Константин Попатанасов
Когато през пролетта на 1941 г. в по-голямата част от Вардарска Македония е установено българско административно управление, там българското правителство влага много инвестиции за подобряване на инфраструктурата. Освен шосета и жп линии, за пръв път тук са създадени и летища – Скопие, Охрид и Битоля стават част от българското въздухоплаване. Формирането на летищата се извършва под ръководството на Константин Попатанасов.
Кой е Константин Попатанасов?
Той е роден през 1892 г. в с. Елешница, Разложко. Учил е в Серското педагогическо училище. Участва като доброволец в Балканската и Междусъюзническата война. Завършва военно училище и от есента на 1915 г. заминава на фронта. За проявена храброст в боевете при Бутковското езеро е награден с орден „Св. Александър“ с мечове.
През 1917 г. К. Попатанасов завършва аероплански курс и като офицер-наблюдател извършва 30 бойни полета над вражеските позиции с бомбардиране и обстрелване с картечница.
След войната К. Попатанасов завършва право в Софийския университет. От 1920 г. служи във въздухоплаването.
През 1925 г. се влива във ВМРО и става професионален революционер. Като войвода на чета влиза във Вардарска Македония.
През 1928 г. министърът на външните работи Атанас Буров назначава К. Попатанасов за канцлер на българската легация във Вашингтон (1928 – 1933). В САЩ той престоява 11 години. Завършва института Карнеги и социални науки. В България се завръща през 1939 г.
След присъединяването на новоосвободените земи към Царство България, именно на него е възложено построяването на летищата в Скопие, Охрид и Битоля, които се използват за граждански и военни цели.
След 1944 г. К. Попатанасов е командир на Първи противовъздушен полк в София.
Умира през 1973 г.