Братя Димитър и Никола Ризови от Битоля през 1917 г. издават в Берлин атласа “ Българите в техните исторически, етнографически и политически граници“. Атласът съдържа 40 карти с обяснителни текстове на немски, английски, френски и български език. Изданието е уникално като полиграфически продукт. Но още по-голямо е неговото значение, като безспорни исторически доказателства за мястото и ролята на българите на Балканите от създаването на Аспаруховата държава до ХХ в. Автори на картите са известни европейски специалисти. Атласът е първия систематичен български опит за събиране на стари карти на Балканите. Картите са доказателство за основанията, поради които България влиза в Първата световна война, за да си възвърне заграбените свои земи от Сърбия, Гърция и Румъния…
Съставителите на атласа са пламенни български патриоти. Димитър Ризов (1862 – 1918) е сред основните организатори на подготовката и осъществяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия през 1885 г. Като стипендиант на Евлогий Георгиев, от 1887 г. Димитър Ризов учи в Лиежкия университет в Белгия – история, философия и политическа икономия. От 1895 г. е член на Върховния македоно-одринския комитет. През 1897 преминава на дипломатическа служба – той е български търговски консул в Скопие, дипломатически агент в Цетина и Белград. Бил е пълномощен министър в Рим. По време на Първата световна война е в Берлин, където организира издаването на атласа „Българите в техните исторически, етнографически и политически граници“.
Никола Ризов (1872 – 1942) участва в четническата акция през 1895 г. в Пиринска Македония, ръководена от Борис Сарафов. Завършил Школата за политически и административни науки в Париж, от 1904 г. работи в Министерството на външните работи: бил е втори секретар на българското дипломатическо агентство в Берлин, първи секретар на агентството в Атина и в Букурещ. По време на Първата световна война е пръв помощник на директора на печата във Външно министерство.