ШАРЕНАТА ДЖАМИЯ
Шарената джамия е изградена през 1495 г. на десния бряг на река Пена в град Тетово, Македония. Инициатори и дарители за строителството на храма са две знатни жени от османското общество в региона – Хуршиде и Менсуре, които са погребани в самостоятелно тюрбе в двора му. Джамията понася големи щети при големия тетовски пожар в края на XVII век и дълго време не функционира. Основно е реконструирана през 1833 година от албанеца с български корени Абдурахман паша.
И тук ще направим кратко отклонение, за да ви разкажем повече за Абдурахман и неговия баща Реджеп паша. Реджеп паша е полусамостоятелен владетел в Тетовско и Гостиварско. Отнася се благосклонно към българите, като покровителства Кирил Пейчинович – български духовник и просветител, и съдейства за възстановяването на Лешочкия манастир „Свети Атанасий“. Втората му жена е българската християнка Миляна – сестра на войводата Михаил, която е майка на Абдурахман.
Той наследява властта на баща си и построява Тетовското кале – обширно укрепление на хълма Балтепе над града. В крепостта са се намирали конакът на пашата, голяма трапезария, кухня с няколко огнища, тъмница и кладенец. Преди това на мястото на калето се е издигала църквата „Свети Атанасий“. Крепостта е запазена и до наши дни, но претърпява големи щети по време на гражданската война в Македония в началото на новото хилядолетие.
Но да се върнем към Шарената джамия – храмът има уникална вътрешна и външна декорация и се нарежда сред най-добрите образци на османската религиозна архитектура в региона. Основната сграда представлява еднокуполен квадратен градеж, в който са сплетени бароков и неокласически османски стил. Богатата декорация е дело на майстори от Пловдив и Дебър. Особено живописна е южната страна на джамията, която се вижда от главния път за Гостивар. От изображенията особено внимание привлича пейзажът от Мека, който се среща изключително рядко и може би е единствен на Балканите.
Служителите в обекта са много любезни и с удоволствие ще ви поканят да влезете и да го разгледате отвътре. Все пак трябва да имате предвид, че джамията е действащ храм и трябва да се съобразявате с етикета за облекло и поведение.