линк към оригиналната статия
https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fnasledstvotonanaroda.bg%2Fnature%2Fpreotkrii-bulgaria%2Fkuklenski-manastir%2F%3Ffbclid%3DIwAR1x03QkUw8CI6K3byTxdhLfFE5639CQI8SgcoV3JYFvRAwe1c_k6UmqVDQ&h=AT3vBKxY_HsXNsWvJgD-YoH6TQxxJcj0SiXCg_E9FUiszAkgfy-njVrDjEXM-R92ONHo4VPzRMtzmYzuieUjwHPqydggSswHCuGAzSuwhk_OLLhWQRIgTJ9JNEqxXQsv2TM&__tn__=-UK*F
Кукленски манастир „Св. Св. Козма и Дамян“
Ели Витанова, 03.07.2020г.
Разположен по склоновете на дела Чернатица в Западните Родопи, Кукленският манастир „Св. Св. Козма и Дамян“ е една перфектна възможност за еднодневна разходка на чист въздух. Разположен южно от град Пловдив, манастирът е кръстен на светите братя Св. Св. Козма и Дамян, твърди се, заради техните лечебни умения. Наречен е и „кукленски“ заради близкото село Куклен. До манастира може да се стигне с кола или пеша по множество различни пътеки. Ние тръгнахме пеша от село Брестник и похода до манастира беше около 2 часа
Вярва се, че манастирът е бил построен по време на Второто българско царство, но има данни за него в стари писания още от 11-ти век. Първоначално кръстен „Св. Безсребърници“, името му по-късно е сменено в чест на избраните патрони Св. Св. Козма и Дамян, заради техните лечителски способности. Впечатляващото за манастира е, че е останал непокътнат из вековете, дори по време на помохамеданчването на родопските българи, когато над 30 манастира и 200 църкви в района са били подпалени и разрушени. Според поверието манастирът е останал незасегнат, защото османците са го ползвали за убежище, в което да се лекуват. Много интересно поверие е свързано с целебния извор, който се смята, че може да излекува всички нечистоти и болести.
Манастирът е направен на три нива, като се състои от жилищни/стопански сгради, както и две църкви – едната от която е нова, построена през 50-те години на миналия век. Още преди да влезете ще видите стенопис и красиви червени цветя при входа. Вътре се разкрива изключително красивия и много добре поддържания комплекс. Има стенописи, цветя и дръвчета навсякъде, бялата боя изглежда току що нанесена, а каменната облицовка допринася за цялостния очарователен вид на манастира. Ние бяхме много впечатлени от красотата и даже коментирахме, че това е сред най-хубавите манастири, в които сме били.
Ако слезете надолу по централните стълби от ваше ляво ще видите Старата църква, в която можете да влезете, да закупите и да запалите свещичка. Има вътрешна зала, в която се извършват церемонии. Навсякъде из църквата има икони, а стените са обрисувани в стенописи. Пред Старата църква има малка поляна с пейки, на които можете да поседнете за почивка. Разходката до манастира беше приятна, а самият манастир надскочи очакванията ни във всички аспекти.