Phōt.: АББОТ, Джордж Фредерик. ′′ Приказка за турне в Македония „.
Кавала е един от най-старите градове в Македония. В древността е наричан ′′ Неаполис „, докато през византийския период “ Христополис „. Построен е в подножието на връх Символ.
В периода на османското владичество гръцкото население, което е първо в периода на Византия, първоначално се свива, за да преживее голям разцвет към края на османската епоха. Гърците в началото на 20 век сега преобладават в града и икономически и като население. През 1906 г. първият фитнес клуб в града с името “ Филипи „.
Кавалиотите участват в националноосвободителните борби на елинизма. По време на революцията от 1821 г. добре известните бойци на кавалиотите са вождове Иларион Каратзоглу и Константинос Сердароглу, който се обесени от османлиите по време на избухването на революцията от 1821 г докато важният боец на Кавалиотис от 1821 г. е бил и военноморският стрелец Николаос Каясас.
Докато тя все още е турско държано в него,имало е три гръцки вестника и го нареждат втори град след Солун, в гръцки вестникарски публикации: ′′ Хермес „, ′′ Знаме ′′ и ′′ Вее „. С основаването на турската конституция през 1908 г. в Кавала, е основан първият официален тютюнев съюз на Балканите, Блудемония, който съществува от 1905 г. под формата на клуб, наречен Температея. Кавала има голям принос и по време на Македонската борба. От Кавала бяха македонските вождове Петрос Йоанидис и Перикъл Дракон.
През октомври 1912 г. българската армия окупира Кавала, без османците да се съпротивляват.
Кавала е освободен през 1913 г. от гръцкия флот, който е закотвен в Тасос по време на Втората Балканска война. На 25 юни 1913 г. гръцки лодки се появяват и на 26 юни сутринта разрушителят Докса отплава към Кавалаския залив. С помощта на кавалиотите, които помагат за идентифицирането на мини в Кавалаския залив, ВМС окупира града. Гръцкият флаг е издигнат на балкона на Стария съд на първоинстанционния съд на 26 юни 1913 г. и обяви интеграцията на Кавала в Гърция от командира на разрушителя ′′ Докса „, Антонис Криези. Гръцките войски се приемат от жителите с изключително вълнение. Българите, напуснали града, взели митрополита и тридесет жители за заложници
ДОКСАТО ДРАМА
–––––––––
Доксато, голямо, гръцко село в равнината на Драма , винаги е било крепост на елинизма в региона. Заедно с отделно, Хадриани и самия град Драма са запазили чисто гръцкоезично местно население от късната византийска епоха.
В революцията от 1821 г. и в Македонската борба, те се представят с много воини доброволци, но платиха скъпо: два пъти българите опожариха къщите и избиха жителите на селото. В рамките на 30 години селото загуби около 1600 жители.