• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

Българското царство по време на татарската хегемония СПАС СПАСОВ СП . БЪЛГАРКА

Петко Русанов by Петко Русанов
ноември 7, 2020
in България
0
Българското царство по време на татарската хегемония  СПАС СПАСОВ СП . БЪЛГАРКА
0
SHARES
135
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Българското царство по време на татарската хегемония

Спас Спасов | 10.10.2020 |

художник: Васил Горанов

Преди падането под османско владичество Българското царство преживява друг период на голям упадък. Това става по време на татарската хегемония 1280 – 1300 г. Тогава нашата страна се превръща в бледа сянка на доскорошното си величие, осъществено при управлението на Иван Асен II (1218 – 1241 г.). Сбъдват се думите на един чуждестранен специалист, че българската история е „странна върволица от бързо сменящи се мощ и безсилие.“

 

Само петдесет години след битката при Клокотница (9-ти март 1230 г.) държавата е изправена пред практическа несъстоятелност. На трона в Търновград се сменят поредица от слаби владетели, които понякога са направо чужди поставеници и марионетки. Те нямат нищо общо с изключителния Иван Асен II, за когото византийският историк Георги Акрополит написва, че „всички му се възхищавали и уважавали“ и „е обичан не само от българите, но и от ромеите и другите народи“.

 

Днес в списание „Българка“ ще ви върнем в онези години на несполуки за нашата страна. Те могат да ни служат за поука как не бива да се управлява държавата. Все пак всяка национална история има своите възходи и падения, има своите славни и позорни моменти. С достойните периоди всички се гордеем, а сега нека видим каква е и другата страна на монетата.

 

При Константин Тих Асен (1257 –1277 г.) България е в добри отношения с татарските нашественици, което гарантира известна политическа стабилност. Татарите обаче не са лоялни съюзници и през 1274 г. завладяват българските земи около делтата на река Дунав. Българският град Облучица (Исакча – Румъния) става резиденция на хан Ногай. Следва политически съюз между татарите на хан Ногай и византийците на император Михаил VIII Палеолог. Страната ни се оказва в много тежко положение, притисната от могъщите си съседи – Византия и Златната орда.

Първи се възползват от нашата политическа изолация византийците. След смъртта на Константин Тих Асен, император Михаил VIII си спомня, че на негова територия намират политическо убежище един беглец от българския престол, бившия цар Мицо Асен (1256 – 1257 г.), и семейството му. Мицо е женен за дъщерята на Иван Асен II, Мария, от която има син – Иван, роден около 1260 г. Хитрият император решава да издигне този Иван за претендент за българския трон. Младежът е привикан в Одрин, където се осъществява неговото „царско венчание“ и към името му се прибавя фамилията на великите Асеневци.

Златният век на българската писменост от времето на Симеон Велики намира достойното си продължение…

През пролетта на 1278 г. императорът жени Иван Асен III за дъщеря си Ирина. След това разкрива плановете си пред българската аристокрация, че иска да види „своите деца“ (Иван Асен III и Ирина) на трона в Търновград. Част от аристократите подкрепят идеята му. Вдовицата на Константин Тих Асен, царица Мария, обаче временно сподавя заговора, като се омъжва за „селския цар“ Ивайло.

 

Докато Ивайло е на поход срещу татарите през пролетта на 1279 г., Иван Асен III е проводен с византийската войска в Търново, за да бъде коронован за цар на българите. Царица Мария не се съпротивлява, тъй като се носят слухове, че Ивайло е вече мъртъв. България си има нов цар, Иван Асен III, който всъщност е византийска марионетка – известен с „твърде голямата си простота и недалновидност“.

 

Когато през пролетта Ивайло победно се завръща от похода си срещу татарите, Иван Асен III страхливо залоства столичните порти и се обръща за помощ към византийците. „Селският цар“ с лекота разгромява изпратените една след друга две византийски армии. Византийците изпитват голям страх да се бият с Ивайло, защото знаят, че той не взима пленници и не знае какво е пощада. Изплашеният Иван Асен III, без много да му мисли, на бърза ръка заграбва царската хазна, „съкровищата на българите, най-хубавите, които имаха“, и хуква обратно във Византия. Така приключва историята на това безславно царуване.

Цар Ивайло

На Ивайло също не му е отредено дълго да се радва на успехите си. Подведен от византийските машинации, той отива в стана на хан Ногай, където бива подло убит. Със смъртта на Ивайло през 1280 г. България напълно изгубва съпротивителни сили.

Следващият владетел е стратегът Тертер, наречен „най-забележителният мъж сред българите“. Георги Тертер I управлява страната между 1280 – 1292 г. Произхожда от знатен кумански род, чиито родови владения са в близост до град Червен. За него се пее народната песен: „Снощи татари минаха, цар Гюргя ранен водеха…“ Явно Георги Тертер сяда на трона от позицията на най-добър български пълководец и като такъв се заема да реши проблемите във военно отношение. Плановете му обаче се провалят с гръм и трясък.

Георги I Тертер

Той бърза да се включи в антивизантийска коалиция, оглавявана от неаполитанския крал Карл Анжио. Към нея са присъединени още Сърбия, Венеция и Унгария. Военният тактик Георги Тертер обаче никак не си дава сметка, че могъщият противник на България към този момент не е Византия, а татарската Златна орда. През 1282 г. съюзните на Византия татари извършват опустошителен военен поход в Тракия. Същото се повтаря и през 1285 г., когато войските на Ногай шестват победоносно из цяла България. Георги Тертер I се признава за васал на татарите, като изпраща сина си Тодор Светослав за заложник в стана на Ногай, а дъщеря си дава за жена на сина на Ногай, Чака.

 

Обобщавайки събитията от 80-те години на XIII век в България, Георги Пахимер пише: „Тертер не беше в състояние да помогне на себе си, камо ли на другите“. Ногай не спира с издевателствата над българите, като настройва различните болярски групировки една срещу друга, което още повече изопва нервите на българския цар. Униженията стават толкова непоносими, че през 1292 г. Георги Тертер I се решава на отчаяна постъпка. Той бяга позорно във Византия, където моли за убежище император Андроник II Палеолог. За да бъде падението пълно, императорът отказва да му предостави такова, оправдавайки се със страха от гневния Ногай. В крайна сметка след известно време императорът се смилява и го праща на заточение някъде.

 

Тези събития превръщат бившия български цар в герой на византийската сатирична поема „Птичеслов“:
„Избяга ти, нещастният, и тук дойде в Романия (Тракия),
а пък татарите навред те дирят да те хванат
и цялата Романия съвсем опустошиха,
за да те хванат, ала ти се скри и им убягна.“

 

Срамните страници от татарската хегемония в България продължават и при царуването на Смилец 1292 – 1298 г. Той също води произхода си от знатен болярски род, чиито имения се простират „от Сливен до Копсис“. Този владетел е пряк поставеник на Ногай: „Смилец стана цар на българите по желание на Ногай.“ Отначало прави някакви опити за военна активност, като влиза в стълкновение с византийците, но бързо бива разбит от военачалника Михаил Глава Тарханиот.

 

По негово време стават още две големи татарски нашествия в българските земи. Като пряк поставеник на Ногай, Смилец губи трона и живота си покрай междуособиците сред династиите в Златната орда. След смъртта му царицата предлага на сръбския крал Стефан Милутин да стане негова жена, ако приеме да бъде настойник на малолетния Иван Смилец. Този план също не сполучва. Краят на българските унижения настъпва със смъртта на хан Ногай и сина му Чака.

 

Това съвпада по време с възцаряването на Теодор Светослав, който единствен след Ивайло демонстрира истински дарования и способности да ръководи България. Царете ни от времето на татарската хегемония са лишени от политически нюх и военачалнически способности, като по този начин служат за пример как не бива да се ръководят народните съдбини.

ADVERTISEMENT
Previous Post

Архангелова, Рангелова, Мъжка, Войнишка Задушница! ПАМЕТ БЪЛГАРСКА

Next Post

На 7 ноември 1957 г. в София умира Йордан Тимотеев Венедиков ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
На 7 ноември 1957 г. в София умира Йордан Тимотеев Венедиков   ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

На 7 ноември 1957 г. в София умира Йордан Тимотеев Венедиков ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist