Ако някой не знае така наричат гърците нашите сънародници в Егея .Измина толкова време под гръцко управление , но дали са македонци , дали българи те не успяха да ги асимилират . Време е да повдигнем булото на този проблем , защото ако не го направим по-радикално настроените от тях могат да преминат и по- радикални действия . Има косвени признаци , че толерирана от местните власти “ Златна Зора “ – крайни националисти водят истинска война с по- активните млади от т. нар македонци .От гръцка преса се вижда , че гърците едва скриват злобата си към тези младежи , които вече явно им омръзнало да бъдат считани за второ качество хора . Към настоящият момент ние българите просто трябва да приемем , че са македонци за да можем да разговаряме с тях и така както вардарските ни братовчеди да ги върнем към българските им корени . Това не означава , че подържам македонизма на Скопие , а това приведено означава политиката ни спрямо местните хора да бъде съвсем друга – не на нападки , не на омраза , а на пробщаване , което в крайна сметка според мен ще доведе до тяхното осъзнаване . Да разчиташ на политиците от ВИНО ЖИТО е нещо загубена кауза . Разграничаването им от тези млади , които са се радикализирали говори за страх и колоборационизъм . Макар , че говори за македонска църква това което е направил архимандрит Царкняс е нещо , което заслужава своето възхищение и аз го показах , като разказах за него . Само така местните ще разберат , че една държава се интересува от тях и ще започнат да ни търсят . Нека си признаем колко време населението на тази част на Македония ние сме проявили интерес към тях ?
Обидно , срамно и отново обидно мълчим . За Гражданската война знаем от гръцки източници , които никога не казват , че основната маса са били българи от този край . Ръководен състав гръцки , а войници ….
Това никъде и никой не го е говорил , а се вижда , че кралската армия е била безмилостна . Нека си го признаем , че тези българи , които са бягали оттам са били пращани в Титова Югославия и само тези , които са имали железен български дух са останали такива . А човешката душа е слаба и не бива да се учудваме , че сега те се смятат за македонци . Само Вардарска Македония и нейните политици са проявили интерес към тях и затова не се учудих , че моите нови егейски познати ми пращаха покани за прояви организирани от Скопие . Макар и вреден за етноса ни тук македонизма е изиграл роля за запазване на това население от гръцката асимилация и е помогнал тези хора поне да не станат като кариотите за които пуснах публикация . И ние не сме били светци по време на управлението ни 1941- 1944 г – защото сме карали гърците да ходят с щипки на носовете , за да не говорят гръцки , но отново ще сложим кантара и ще видим какво е станало освен Гражданската Война и след нея . Някой някъде да е говорил , че под дулото на оръжията в Лерин и Костур села са били принуждавани публично да се отказват от македонската си идентичност ?
Ние дори и това не знаем , а те го споделят в дневници , пишат македонски историчари и тези , които са избягали в Скопие . За новите кланета в Кономлади и други села ?
Всичко това са бели петна в нашата историография и затова не се учудвам , че ако беше новата ми позната от Ксанти – чиста етническа българка , която живее там защото има бизнес в Гърция и нейните познания по гръцки нямаше да науча много неща . Нямаше да намеря песните с гръцки надписи , а като се заслушаш чуваш местния диалектен български език . Нямаше да намеря страници , където наред с възхвалата на деянията на андартите не се говори за македонци , а за българи . Това показва една картина , която ако продължа ще открия такива изненади , които не съм очаквал дори и да не ходя на място .
Интернет се оказа мястото , където всеки споделя и разкрива себе си и така можеш да научиш много неща от живота на тези хора . Смешното е , че гърците колкото и да не им се иска ние сме ги учили дори и на комунизъм , което показах със статията за съответния човек
Няма да изпадам в историческа екскурзия такавата съвременна наистина ми даде надежда ,че след Вардарска Македония наред е Егейска . Там под повърхността протичат процеси , които ще кристализират в искания на местните не- гърци за признаване на човешките им права и оттам правото да бъдат такива каквито са . Ще използувам повода да се върна назад и да спомена за една среща с Ангел Джамбазки при първия му мандат в Европарламента , когато разказа , за яростната съпротива на гръцките депутати за признаване на българското малцинство в Албания . Тук съпротивата ще бъде още по- голяма , но когато с търпение превземеш крепостта отвътре тези , които не го искат ще се предадат.