• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

122 години от смъртта на ЙОСИФ КОВАЧЕВ (от Щип) ЯСМИНА ФИЛКОВСКА

Петко Русанов by Петко Русанов
октомври 30, 2020
in България
0
122 години от смъртта на ЙОСИФ КОВАЧЕВ (от Щип) ЯСМИНА ФИЛКОВСКА
0
SHARES
100
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
122 години от смъртта на ЙОСИФ КОВАЧЕВ (от Щип) – педагог, общественик, депутат в Българския парламент, кмет на София, член на Българското книжовно дружество, преподавател в Софийския университет и негов дарител, завещал 1,200,000 лева за народопросветни цели
„Йосиф Ковачев е роден на 14 януарий 1839 г. в гр. Щип. Той се учи в килийното училище, гдето се запознава с часослова, псалтира и др. учебни предмети, които съставяли учебната програма на килийното училище. След завършване на Щипското училище, възпламенен от идеалите на предосвободителната епоха, той се предава на обществено-просветна дейност. Отначало, в 1855 г., го виждаме учител в с. Гиляни, Скопски санджак. Тук той учителствува около 4 години, записва народни песни, пее в църква и в скоро време изпъква като просветител не само на децата, но и на възрастните. Със своя тих характер, със съвестното изпълнение на служебния си дълг, както и с просветната си дейност извън училището, Ковачев спечелил доверието и любовта на селяните в този кът от нашето отечество…През 1864 г. той заминава за Киев, където продължава образованието си в Духовната академия. В нея той изучава, покрай богословието, и педагогични науки, благодарение на които по-късно успява да продължи учителската си дейност и да въведе нови учебни методи в нашите училища…
Оттук започва реформаторската педагогическа дейност на Йосиф Ковачев. В Габровското училище до неговото идване обучението се е водило по Ланкастерската метода. Ковачев отхвърля тая метода и въвежда през 1868 г. писо-четната метода, наричана от него нагледна и гласна метода. Замолил и другите учители да присътствуват, когато обучава по тая метода, той им дава възможност да се запознаят с методическите придобивки. Успехите постигнати от Ковачова при обучението на учениците от първо отделение, зачудили гражданите. Учението сега вече за тех не е било с “горчиви корени и сладки плодове”. Защото Ковачев е доказал, че то би могло да има не само сладки плодове, но и сладки корени. Самата обстановка на училищното помещение е била преобразена: Ковачев поръчал да направят черни дъски, чинове и други учебни помагала. Възторгът на гражданите от работата на новия учител е бил тъй голем, че дори и турците са се заинтересували за него. Те били смутени от неговата дейност, повдигаща националното самосъзнание на габровските граждани, и започнали да го подозират в лоши замисли против турската власт. Особено били недоволни от гимнастическите игри, които им напомняли военните упражнения. За Ковачева било донесено на тогавашния турски валия Митхад паша, който заповядал на габровския каймакамин да забрани на Ковачева просветната му дейност в гр. Габрово. Каймакаминът предложил на Ковачева да напустне Габрово…
В Щип Ковачев не можал веднага да си намери място за учител, затова приел да стане учител в покрайнината Ново-село. Тук той започнал да води обучението по четене и писане по новата метода, като е приемал и другите учители да присътствуват, за да я усвоят. Но обучението в основното училище не задоволявало жадната за обществена дейност душа на Ковачева. Той намислил да основе едно класно училище. Програмата на това училище той сам изработил, разделил учениците на класове и започнал да преподава различни предмети. В това училище за първи път въвел класната и предметната система на обучението. Покрай общообразователните предмети, тук той преподавал дидактика и методика, за да подготви учениците си за учителско звание. С това училище той се стремел да задоволи две най-важни нужди на нашия народ: от една страна, да приготви добри учители, а от друга – добри свещеници. Затова въвел в училището си и педагогически и богословски учебни предмети…
В Ново-село Ковачев продължава и просветната си дейност всред обществото. Той е смятал, че неговото призвание е да просвещава не само децата, но и възрастните, които са нямали възможност да получат образование. За тая цел той открил неделни курсове, в които е държал сказки по черковна и обща история. Специално за търговците е чел лекции по водене на търговски книги и по сметководство. Благодарение на тази усилена и умела дейност на Ковачева, неговото училище, както и покрайнината на гр. Щип “Ново-село” стават огнища, които пръскат светлина във всички краища на нашето отечество…
По-късно Ковачев се премества в друго училище, което било в самия център на гр. Щип, а през 1872 г. бил назначен от Владиката за училищен инспектор в Кюстендилско. Той обикалял и инспектирал училищата в областта, която му била поверена, с риск на живота си, понеже по онова време такива обиколки са били свързани с големи опасности, особено за по-събудените българи, които са били следени от турците на всяка крачка. Не се минало много време, представителите на властта успели да издействуват уволняването на Ковачева от възложената му длъжност. Ковачев е трябвало да дири отново учителско място. Такова му било предложено в гр. Прилеп, дето учителствувал 3 години, от 1874 г. до 1877 г. В Прилепското училище Ковачев въвежда също така новите за онова време методи…
След освобождението ни, Ковачев продължава своята мирна и тиха, но необикновено важна за развоя на учебното дело просветна дейност. В свободна България той заема високи държавни и общински служби: бил е представител в първото учредително велико народно събрание, окръжен училищен инспектор, главен секретар при Министерството на просветата, секретар и член на Държавния съвет и кмет на гр. София.
През 1888 г. когато се откри Висшето училище, той бе поканен да заеме катедрата по педагогика, която той заемаше до самата си смърт. Неговите лекции по социология и педагогика, посещавани масово от студентите, му спечелиха известност, не само като добър учен, но и като отличен преподавател…
Ковачев обогати педагогичната и научната ни книжнина със следните трудове:
1. Български буквар по звучната метода за народните школи
2. Ръководство за първоначалното обучение в четенето и писането по звучната метода
3. Школска педагогия
ЗАВЕЩАНИЕ
“Долуподписаният Йосиф А. Ковачов, православен, българин, родом от Щип (в Македония), като взех предвид неизвестността изобщо на последния час от живота човешки, днес при съвършено здрав ум и с чиста съвест реших да изкажа чрез настоящето последната си воля, както следва:
I. Назначавам съпругата си Екатерина Йосиф А. Ковачова за единствена и универсална наследница и заветница на всичкото ми имущество, каквото имам и каквото по право би ми принадлежало…
III. Целата ми библиотека желая да се подари след смъртта ми на българската гимназия в Солун, или пък на българската духовна семинария в Цариград, сир. на онова от тия две учебни заведения, дето ползата от нея би могла да бъде по-реална. Туй ми желание ще се удовлетвори от казаната ми наследница и заветница, ако тя би ме преживела, в противен случай то ще бъде удовлетворено от изпълнителите на завещанието ми.
IV. Подир смъртта на съпругата ми Екатерина Йосиф А. Ковачова, ако тя би ме преживела, също и подир моята смърт, ако аз бих я преживел, и в двата тия случая целото ми имущество, с изключение на библиотеката ми, относително която веч изказах желанието си, ще се капитализира, за да образува един постоянен фонд, който ще носи название „Научен фонд на Екатерина – Йосиф“.
V. Тоя фонд ще се пласира, под най-дългосрочна лихва на Българската народна банка или в друго некое солидно финансово учреждение, и когато ще порастне от лихвите до сумата, приходът на която да отговаря на назначението му, изложено по-долу, ще се тури в изключително разпореждане на висшето училище в София…
София, 12 юни, 1898 г.
Завещател: И.А.Ковачев”
http://strumski.com/?s=%D0%99%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%84%20%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2&op=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B8!&fbclid=IwAR39bbqDZ72Lx7o_W_28QviSCOUu_rZalyPeYFMe9IbDSRm-wGamPqW5WGI
https://www.uni-sofia.bg/…/istoriya/dariteli/josif_kovachev…
ADVERTISEMENT
Previous Post

ГЕРОИ НА ЕГЕЯ : НИКОЛА ШЕСТОВАРОВ УК

Next Post

МОЯТА СТАРА ЗАГОРА : ПЕЙЗАЖИТЕ НА НАНЬО НАНЕВ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
МОЯТА СТАРА ЗАГОРА : ПЕЙЗАЖИТЕ НА НАНЬО НАНЕВ

МОЯТА СТАРА ЗАГОРА : ПЕЙЗАЖИТЕ НА НАНЬО НАНЕВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist