Със струите на твоята кръв, Димитрие, Бог ти дава сила непобедима…”
ДЕН НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ е ДИМИТРОВДЕН,
а не 8 ноември, както се е възприело напоследък.
Друг въпрос е кой кога чества св. великомъченик Димитър Солунски Чудотворец – на 26 октомври (по нов стил) или на 8 ноември (по стар стил).
На 8 ноември 1923 г., по повод три години от окупацията на Западните покрайнини (6 ноември 1920 г.), бежанците от Царибродско, Трънско, Босилеградско и Видинско за първи път провеждат своя „траурен ден”. В позива покана е написано: „Елате на 8 ноември, Димитровден, на нашата обща мирна и ТРАУРНА МАНИФЕСТАЦИЯ…”
През 1924 г. е учредена Организация на бежанците от Западните покрайнини. В устава ясно е записано: „Чл. 37. Патронният празник на Организацията е Димитровден.”
През следващото десетилетие западнопокраинци ежегодно отбелязват своя ден със събрания, митинги, траурни молебени и манифестации в памет на избиваните от окупатора невинни мъже и жени, деца и старци, на падналите бойци от „Въртоп”, оплаквайки злочестата съдба на останалите в окупираните земи свои роднини и сънародници. (Водена от политически конюнктурни съображения властта в София често е забранявала провеждането на митингите и манифестациите.)
Изборът точно на Димитровден (а не на някаква безлична дата) за Ден на Западните покрайнини не е бил случаен. Редом с религиозната символика (св. Димитър е светец воин, мъченически загинал за своята вяра), този празник е имал за западнопокраинци и друг, дълбок смисъл. От време оно бедната почва и недоимъкът са принуждавали мъжете от тези краища всяка година – от Гергьовден (Джурджувдан) до Димитровден – да вървят „у работу” и „у печалбу” из чужди земи (на гурбет), прославяйки майсторството си като дюлгери и столари. И за тях Димитровден е символизирал завръщането у дома и единението на разделените семейства.
А какво символизира една безлична дата…?!
В заключение: Редно е Денят на Западните покрайнини поне да се помни, пък бил той на 26 октомври (по нов стил) или на 8 ноември (по стар стил).
Снимки – личен архив: Дейци на западнопокраинската организация (Димитровден, 1932); митинг пред църквата „Св. Параскева” и траурна манифестация по софийските улици (Димитровден, 1933)