Манастирите на Краище – новото Светогорие
В модерния 21 век, като че ли забравихме най-основното – откъде идваме, кои са корените ни и защо традициите са онова, което винаги ще ни води напред като народ. Точно затова са и толкова важни обществени инициативи като тази – създаване и развитие на каузата „Манастирите на Краище – новата Света гора“.
Защото България има нужда отново да се гордее с духовните си устои, с огромното си църковно и културно-историческо богатство, което напоследък сякаш подминаваме, унесени в забързаното си ежедневие. А в Краище – този географски район, обхващащ Западните покрайнини на страната ни, териториално разположен основно в Община Земен, както и в съседните общини – Ковачевци, Брезник и Трън, са скътани не само прекрасни природни гледки и пейзажи, но и множество християнски храмове, закътани в крайните гори на този район и неразрушени от повратностите в историята ни.
Тук се намират приказни манастири, църкви и параклиси и макар мнозина вероятно да смятат, че това е район, който сякаш развитието на България е подминало, истината е, че никъде другаде у нас няма толкова силно усещане за запазване на изконната вяра, традиции и култура – като се започне от построения през Ранното Средновековие Земенски манастир (XI век) и се стигне до последния открит параклис преди 4 дни (10 октомври 2015 г.) – „Свети Георги“ в с. Габров дол.
„Най-много на глава от населението“ – ще каже сухата, но вярна статистика, а това, което няма как цифрите да разкрият е, че тук живеят горди хора, стъпили здраво върху традициите и културно-историческото богатство на района, и живеещи под девиза „ДА ПРЕБЪДЕШ ГОРДО ВЪВ ВРЕМЕТО“.
СВЕТА ГОРА – едно понятие, събрало в себе си усещането за закътано място на отдаденост към Бога, но също така и понятие, което напоследък бе почти забравено. Затова е НОВАТА СВЕТА ГОРА – именно защото вече никой не говореше за всичко това, защото е НОВО, защото традицията може да бъде поднесена и с изказните средства на модерното време… и най-вече защото до днес, всички тези манастири, църкви и храмове в Краище никога не са били обединени и свързани в едно цяло! В една кауза и призвание – да бъдат не просто стожер на вярванията ни, но и посланик за добруване и по-хубави дни.
Защото трябва да знаем откъде сме тръгнали, за да вървим напред!
Защото само вярата в по-добро и по-красиво може да ни възвиси!
Защото един народ има бъдеще само, ако превърне традициите си в модерни!
Поради всички тези причини, а и поради изредените по-долу, вече е факт Обществената инициатива за Възраждане на Манастирите на Краище и популяризирането им като център на културно-историческия туризъм!
– Въздухът тук трепти от чистота;
– Земята ни дава екологично чисти продукти;
– Горите и ширналите се пейзажи ни зареждат с енергия, за да ПРЕБЪДЕМ ГОРДО ВЪВ ВРЕМЕТО!
– Концентрацията на храмове на една сравнително малка територия е голяма
– Децата ни обичат да ходят в тези Светилища и ние, възпитавайки ги в християнските ценности, чрез тях отправяме своето послание към бъднините;
– Малките региони нямат много възможности по пътя си напред, а ние имаме нашата – да популяризираме своя прекрасен район и незаменимото му богатство;
– Усилията ни вече дават своите резултати: за 2010 година – посещенията на Земенския манастир са 489 в рамките на годината, а за 2015 година – 21 350 до момента!
Ако всичко това ви кара да се чувствате по-горди, че носите българското в себе си, ако смятате, че страната ни има нужда да си припомни хилядите години традиции, които носи в историята си, ако просто вярвате, че духовното в нас е по-добрата посока за бъдещето, то подкрепете и вие каузата „Манастирите на Краище – новата Света гора“. Първата пресконференция на инициативния комитет ще е на 16 октомври от 11:00 часа в Общинска зала – Търговски център Площад Клинка, Земен.
В основата на инициативата са:
Отец Никанор – Църногорски Манастир – представител на Светия Синод и инициатор на проекта;
Ирена Соколова – областен управител на област Перник – инициатор на проекта;
Весела Барбукова – почетен гражданин на гр. Земен и собственик на In LIFE TV – медиен партньор и инициатор на проекта;
Димитър Сотиров – кмет на община Земен;
Арх.Ненчо Начев – гл. архитект на община Земен и член на Съюза на архитектите в България;
Александър Пейчев – директор на учебно-научна база към СУ „Климент Охридски“;
Васил Николов – представител на бизнеса – собственик на екопродукт №1 за България ЗЕМЕНЕЯ и други екологични и био производства в Земенско;
Митко Живков – представител на бизнеса и собственик на туристически къщи и хотел АЕЛЕЯ;
Храм Св. Димитър в гр. Пещера
Основните цели на проекта:
– Популяризиране на Инициативата в България и по света;
– Позициониране на “Новото Светогорие“ на историческата и туристическа карта на България;
– Заснемане на филми за всеки един от манастирите и храмовете в Краище, които да се излъчват във водещите медии у нас;
– Създаване на електронен сайт и издаване на печатен каталог за богатствата на района;
– Създаване на туристически маршрут и популяризирането му в агенциите за туризъм;
– Обединяване на усилията за културен, екологически и религиозен туризъм в единна синергия, с оглед да се привлекат повече посещения в района;
– Индикации, маркировка и пълна логистика за разкриване на културно-историческото и религиозно богатство на региона;
– Изграждане на съпътстваща инфраструктура – пътища, хотели, заведения, информационни центрове, туристически пътеки и др