Българските самолети и автомобили.
„… Когато след 9 септември командването на българските ВВС попада в ръцете на съветските възпитаници Кабакчиев и Захариев, откриват, че българските асове са на много по-високо ниво от съветските, и започват да се заяждат на дребно.
Първо лишават българските офицери от правото да летят после забраняват на България да произвежда собствени самолети по нареждане на Москва.
Последният такъв полет е на инж. Петко Попганчев с „Лаз-12“, с който той поставя рекорд в българското спортно летене и прави 153 лупинга за едно излитане, рекорд, който и до днес не е подобрен.
По време на небивалия разцвет на българското самолетостроене в Казанлък са направени 9 модела самолети и са се конструирали още 11 немски модела. „Капрони Български“ е втората фирма, която през 1941 г. в света произвежда реактивен самолет след немския „Месершмит – 262“ през 1939 г.
Интересен факт е, че самолетът не само външно удивително прилича на Миг-21. Основният италиански инженер в „Капрони“, бидейки комунист, бяга в СССР и отваря очите на руснаците за реактивния двигател с по-голяма скорост. Той е автор на най-бързите съветски изтребители по онова време. Дотогава изтребителите на руснаците са по-бавни от бомбардировачите.
При идването на руснаците в Казанлък летателното училище е пръснато на 4 места
в различни краища на България, а на негово място е сформирана танкова бригада „Йосиф Сталин“…