• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home Македония

Към Македония не с емоция, а с разум Доц. д-р Спас Ташев ИИНЧ ПРИ БАН

Петко Русанов by Петко Русанов
септември 29, 2020
in Македония
0
Към Македония не с емоция, а с разум  Доц. д-р Спас Ташев ИИНЧ ПРИ БАН
0
SHARES
23
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Към Македония не с емоция, а с разум

Доц. д-р Спас Ташев, ИИНЧ при БАН
Автор: Доц. д-р Спас Ташев, ИИНЧ при БАН
Войници от сформираната в София народоосвободителна бригада „Гоце Делчев” маршируват в Скопие, ноември 1944 г.

2020-09-27

С нов подход България трябва да потърси европейска и международна подкрепа за геополитиката към съседите

Да развиваме нови инфраструктурни проекти с цел преодоляване на стари зависимости

Не е отделено място на българите в актуалната етнополитическа ситуация в Скопие

След освобождението ни нововъзникващите български политици изхождат от разбирането, че истината по македонския „въпрос” е на наша страна. Поради тази причина външнополитическото обезпечаване на българската кауза в Македония не се провежда системно. Така вместо световна подкрепа за справедливостта, получихме две национални катастрофи. Най-голямото ни поражение обаче е липсата на поука от грешките, което и днес обрича всяко национално начинание!

След обявяването на независимостта на днешната Република Северна Македония през 1991 г., България, без да познава мащабите на протеклите след 1944 г. политически процеси, принципно подкрепи евроатлантическата интеграция на Скопие. По-късно политиците в София си дадоха сметка, че не трябва да се допусне приемането в ЕС на държава, създадена на антибългарска основа. Закъснялото частично осмисляне на реалностите дълго време пречеше на България да формулира ясно своята позиция. От тук и впечатлението за непоследователност сред нашите европейски партньори.

Нашата слабост допълнително изпъкна от използвания напоследък в българските послания език, който като стил и категории е непонятен за голяма част от съвременните европейци. Освен това от българска страна се повдигат въпроси, които през предходния период или не са били споменавани, или вече са разрешени. Като такива можем да посочим обсъждането отново на името на държавата, което е проблем, който вече е решен. Твърдението пък за наличие на сегашни скопски претенции за някакво „македонско” малцинство у нас, ни поставя в ситуацията „гузен негонен бяга”, защото и това е тема, която поне в двустранен аспект е решена.
Заедно с това България не употреби понятието „македонизъм”, не разкри неговата връзка със сръбската експанзионистична доктрина, а след това политиката на Коминтерна. Не се отделя внимание върху необходимостта от декомунизация и невъзможността на младите хора в Скопие да осъществят правото си на достъп до обективна и нецензурирана информация. Не са разгледани състоянието на правата на човека, свободата в медиите, репресиите и маргинализацията на лицата с българско самосъзнание в РС Македония. Тези въпроси не са повдигани от България след 1944 г.

В застъпената през последната година от България позиция има съществени пропуски, поради което са направени погрешни изводи. Така например в приетата миналата година Рамкова позиция се говори за „периода от общата ни история до 1944 г.”. Въз основа на това представители на българското правителство заявиха, че общата ни история с РС Македония е до 1944 г., а след това „всеки си е тръгнал по пътя”. Подобно твърдение показва непознаване на днешните реалности, а поставянето на такава времева граница на общата ни история остава извън нея десетки хиляди избити и стотици хиляди репресирани като българи във Вардарска Македония след 1944 г. Разсекретяването на досиетата на югославската УДБА показва, че тези лица са преследвани именно като българи, най-вече последователи на Иван Михайлов – последния лидер на историческата ВМРО. Поради тази причина в българската позиция не се обръща внимание на възникналите десетки нелегални организации във Вардарска Македония от 1944 до 1990 г., в чиито документи се признава българския характер на по-голямата част от населението. Нашите политици и дипломати не отчитат и наличието на огромна дейност в емиграция на Иван Михайлов и македонските патриотични организации в САЩ и Канада, които продължиха борбата за защита на българщината след 1944 г.

Друга голяма слабост на българската позиция е, че в нея не е отделено място на българите в актуалната етнополитическа ситуация в РС Македония

В редица публикации процесите след 1944 г. на етническа трансформация на населението на РС Македония се разглежда като твърдо установен и необратим факт. Поради тази причина не се обръща внимание, че новото македонско самосъзнание не се изгражда сред всички етнически групи, населяващи територията на днешната РС Македония. Само българите са подложени на процес на етническа трансформация, докато останалите запазват своите стари характеристики. Този факт по категоричен начин доказва употребата на целенасочено политическо въздействие за протичането на такъв процес. Не български, а чужди изследователи стигат до заключението, че антибългарска кампания на територията на днешната РС Македония ще се провежда докато там все още има българско самосъзнание и продължава политическата доминация на факторите, създали македонизма.

В резултат на тези процеси, днес сред представителите на едни и същи родове в РС Македония има лица с българско и с македонско самосъзнание. Двете групи имат еднакви културни традиции, пеят едни и същи народни песни, играят едни и същи народни танци. Между тях няма никакви етнокултурни различия, няма нищо специфично, което да ги обособява едни от други. Лицата със съхранено българско самосъзнание и днес продължават да наричат езика си български, а тези с македонско – македонски. И двете групи говорят един и същи език, но го наричат с две различни имена. Това показва, че в РС Македония има многопластово самосъзнание, в т. ч. и двойнствено. Едни и същи лица пред обществото се изявяват с тяхното регионално съзнание като македонци, но в семейна среда или пред българи от България се декларират като българи. Независимо че процесът на етническа трансформация е протичал в посоката от българи към македонци, не са редки случаите, основно през 80-те и началото на 90-те години на ХХ в., когато граждани на РС Македония с македонско самосъзнание, след обективно запознаване с историческите факти, започват да застъпват български позиции и дори стават активисти на български организации.

Ако отчетем това, днес можем да говорим за процес, но не и за еднократен акт на етническа трансформация на територията на днешната РС Македония, от което пък следва да се изведат принципи при разработването на съвременна българска политика към РС Македония.

България се нуждае от политика, която да съхранява и изгражда нови мостове за връзка с населението в РС Македония, а не да дълбае пропасти и да отчуждава гражданите на двете държави. Във философията на такава политика трябва да залегне правото на етническо самоопределение на отделната личност като основно и неотменимо. За да облекчи този процес, България следва да отстоява позицията, че лицата, изявяващи се като българи в РС Македония, не представляват национално малцинство, а социокултурна група, която има еднакви етнокултурни характеристики с лицата, деклариращи се като македонци. Единственото различие е, че първите въпреки репресиите и пропагандата на комунистическия и посткомунистическия режим продължават да съхраняват своето българско самосъзнание. За да бъде успешен такъв подход, той трябва да бъде неразделна част от декомунизацията и деидеологизация на обществото в РС Македония.

Основна слабост на досегашния български подход е, че не са разработени предложения за развитието на нови инфраструктурни проекти с цел преодоляване на стари зависимости. Без да се изпълни това условие, няма как посланията, идващи от България, да достигнат до широката северномакедонска общественост. Липсата на инструментариум обрича на неуспех постигането на набелязаните цели.

Като основна необходимост се очертава нуждата от разработване и реализиране на общи инфраструктурни, икономически, енергийни и информационни проекти. Особено необходими са и такива в областта на трансграничното сътрудничество. Целта е да се провокира и утвърди траен интерес към сътрудничество между двете държави.

Чрез такъв нов подход България трябва да потърси европейска и международна подкрепа за такава геополитика, която трайно да ограничи влиянието на факторите, довели до възникването на днешните проблеми в РС Македония и Западните Балкани. Трябва да започне издаването на книги на чужди езици, в които обективно се изнасят фактите, необходимо е и сътрудничеството с чужди учени, които разработват различни аспекти на въпроси от нашето минало и настояще. А най-големият ни приятел трябва да бъдат хората от РС Македония. Само така България може да има разбиране и авторитет сред тях.

ADVERTISEMENT
Previous Post

Димитър Цветков – от Димитър Манов

Next Post

Един въпрос, на който знам, че няма да получа отговор. СТЕПАН ПОЛЯКОВ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
Един въпрос, на който знам, че няма да получа отговор.  СТЕПАН ПОЛЯКОВ

Един въпрос, на който знам, че няма да получа отговор. СТЕПАН ПОЛЯКОВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist