АЛЕЯТА НА ВОИНСКАТА СЛАВА В КАРЛОВО ПОСТОЯННО СЕ ОБОГАТЯВА С ВЪЗПОМЕНАТЕЛНИ ПЛОЧИ НА БЕЛЕЖИТИ ВОЕННОНАЧАЛНИЦИ И ГЕРОИ ОТ ВОЙНИТЕ
доц. д-р Петър Ненков
Първите пет възпоменателни плочи, поставени в Алеята на войнската слава в Карлово, при нейното откриване на 18 юли 2017 г., по повод 180 годишнина от рождението на Васил Левски, бяха посветени на:
1.Генерал-лейтенант Петър Тантилов – Той е роден в Карлово и е един от създателите на артилерията и на планинските артилерийски части на Българската армия. Наричан е приживе „баща на българската артилерия”,
2. Генерал-майор Никола Бочев – Той е роден в Карлово. Родственик е на Васил Левски, герой от Сръбско-българската война – 1885 г., командир на пехотна дивизия, един от създателите на Съюза на запасните офицери и негов председател,
3.Майор Стефан Мазаков-.Той е роден в Търново . Опълченец е в Руско-турската Освободителна война 1877-1878г., герой от Сръбско-българската война – 1885 г., в която е ранен, депутат в Народното събрание , общински съветник в Карлово и подпредседател на Комитета за издигане паметник на Левски в родния му град.Прекарва по-голяма част от живота си в Карлово и работи всеотдайно за неговото процъфтяване,
4. Героя на 28-ми пехотен Стремски полк и пълен кавалер на ордена „За храброст”, фелдфебел Христо Василев. Той е роден в карловското село Гилери /Мали Богдан/днес Каравелово . След пробива на съглашенските войски при Добро поле през септември 1918 г, спасява паричния ковчег и бойното знаме на стремци през Първата световна война.
5. „Крилатата самарянка” Райна Касабова. Тя е родена в Карлово. Родственичка е на Левски и доброволка в Балканската война 1912-1913 г.. На 30 октомври/12 ноември 1912 г. лети, като пилот-наблюдател със самолет „Воазен“, с командир, подпоручик Стефан Калинов и авиомеханик Илия Младенов, което се явява първия боен полет на жена в света.
На 21 септември 2019г. Алеята на воинската слава беше обогатена с още 7 възпоменателни плочи, посветени на:
6.Генерал-лейтенант Иван Бангеев. Той е роден на 30 юни 1876 г. в Карлово. Участва във войните за национално обединение. Кавалер е на високи воински отличия. Проявява се, като храбрец при щурма и овладяването на Одринската крепост на 13/26 март 1913г. През 1927 г. е назначен за командир на 2-ра пехотна Тракийска дивизия , а през 1930г. за началник на Втора военна инспекционна област.
7.Генерал-майор Гурко Мархолев . Той е роден на 19 ноември 1880 г. в Карлово. Завършва Военното училище в София и Генералщабната академия на френската армия Сен Сир. През Балканската война 1912-1913 г. е помощник- началник на оперативната секция в Щаба на 2-ра армия . През Първата световна война е представител на българската Главна квартира в щаба на 11-та германска армия. Командва 9-и пехотен Пловдивски полк и се отличава в боевете при кота 1050. Награден е с високи български и германски военни отличия. Умира на 9 април 1940г. в Пазарджик. Композиторът Спас Софиянлиев написва в негова чест “Гурко марш”.
8.Генерал-майор Стоян Стоянов .Той е роден в село Галата, днес квартал на Варна. Въздушен боец №1 на Царство България във Втората световна война. Има в актива си 15 победи в 35 бойни полета във въздушната война със САЩ и Великобритания през периода 1943-1944г. Кавалер е на три ордена „За храброст”. Той е първия Почетен член на СОСЗР от Общинската организация на СОСЗР „Васил Левски” – Карлово.
9.Полковник Иван Бочев Роден е в Карлово на 19 януари 1871г. Завършва Военно училище в София и Николаевската Генералщабна академия на руската армия в Санкт Петербург. Взема участие в двете Балкански войни 1912-1913г. Назначен е за заместник началник на Военното училище и началник на Пехотната стрелкова школа. През Първата световна война е командир на 44-ти пехотен полк. На 29 ноември 1915г. овладява Дойран и е провъзгласен за почетен гражданин на града. Кавалер е на ордена „За храброст”- 1 степен . През 1916г. е тежко ранен. При операция умира във Виена.Посмъртно е повишен в чин полковник.
10. Майор Андон Балтов. Той е роден в Клисура. Участва в национално-освободителното движение. Съратник и следовник е на Васил Левски. През Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. воюва, като опълченец. След Освобождението от турско робство става един от първите офицери в младата българска войска. Воюва, като доброволец в Сръбско-българската война -1885 г. Един от основателите е на дружеството на запасните офицери в Карлово през 1907 г
11.Капитан инженер, летец 1-ви клас Дойчин Бояджиев .Той е роден през 1958 г. в село Свежен. През 1982 г. завършва ВНВВУ „Г.Бенковски” -Долна Митрополия с отличен успех и сребърен медал. Като млад летец служи в 21-ви изтребителен авиополк в Узунджово, Хасковско. Избран е за първи председател на Българска офицерска легия „Раковски”. На 28 януари 1992 г. загива при учебен нощен полет с изтребител МиГ-21 заедно с капитан инженер Емил Тодоров край язовир «Студен кладенец».
12. Полковник Петър Димков. Роден е в София. Войн и родолюбец, духовен наставник и народен лечител. Участник в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни. Раняван е многократно. Като началник на Карловския гарнизон и командир на 21-ви пехотен Средногорски полк има реален принос за спасяването и възстановяването на родната къща на Васил Левски.
Алеята на войнската слава в Карлово е една чудесна идея на командването на гарнизона и на запасното войнство в града на Апостола на Свободата . Тя ще възпитава младото поколение от родния край на Левски, Ботев и Вазов в патриотизъм и ще ни напомня, как нашите бащи и деди са проливали кръвта си по бойните полета на Балканите, за да я има днес България!