На фона на споровете за националната идентичност на апостола на борбата за свобода на българите в Македония и Одринско Гоце Делчев нека си припомним епизод от живота на неговото семейство, който обезсмисля усилията на скопските историци и политици.
По време на Междусъюзническата война в 1913 г., когато гр. Кукуш е опожарен, Никола Делчев, бащата на Гоце, заедно със семействата на сина си Христо, и дъщеря си Руша, се преселва в Горна Джумая (дн. Благоевград). Поради напреднала възраст и невъзможността сам да изкарва прехраната си, Никола Делчев в 1914 г. се обръща към българското Народно събрание за отпускане на народна пенсия заради заслугите на синовете му за свободата на Македония, като посочва, че трима от тях загиват като дейци на ВМОРО (Вътрешната македоно-одрински организация). За целта общината в Горна Джумая издава удостоверение за материалното състояние на Никола Делчев. Удостоверение издава и Задграничното представителство на ВМОРО, подписано от Христо Матов и д-р Христо Татарчев, с което се потвърждават заслугите и гибелта на синовете на Никола Делчев за свободата на българите в Македония.
На 22 октомври 1914 г. XVII-то Обикновено Народно Събрание на Царство България издава протокол за отпускане на НАРОДНА ПЕНСИЯ на Никола Делчев.
ВЪПРОС: Двоумял ли се е бащата на апостола Гоце Делчев – Никола, към коя народност принадлежи, като след опожаряването на родния Кукуш, семейството му е потърсило убежище в България, а не във Вардарска бановина, и защо нито за миг не се е съмнявал, че Народното събрание ще откликне на молбата му за пенсия?
________
Никола Делчев умира през 1920 г. в Горна Джумая.
През 1990 г. костите му тържествено са препогребани в Мемориала на Делчевия род в двора на църквата „Въведение Богородично“ в Благоевград.
Македония не трябва да се спира за Европа, но фалшификации те трябва да се унищожат. Грябва д а се признае реалността, но да се признае и миналото. Ю