Подкрепа от Пловдив за българска читалня в Западните покрайнини
128 тома книги на съвременни български автори,сред които на много пловдивски писатели, както и 1335 лева, събрани в Пловдив през лятото, вече са в сръбското село Грознатовци, останало извън пределите на България по силата на Ньоския договор през 1919 година. Дарението подкрепя акцията на наши сънародници там да превърнат старо българско училище в културен център с първата читателска сбирка на български език.
Благотврителната инициатива, подета от пловдвиската поетеса Елена Диварова, продължава, споделя тя: „Надяваме се с колеги от училище „Любен Каравелов“ да направим един благотворителен концерт наесен, ако позволяват условията. Но и неформални срещи с прятели, по-камерни литеаратурни срещи са също възможност да се срещаме и да събираме книги и пари за каузата“.
По думите на Диварова, освен покрива на бившето училище, чийто ремонт, според нея, вече е започнал, в момента се работи по изготвяне на официален проект за цялостния му ремонт. В него участва пловдивски архитект.
„Много е вънуващо, че Пловдив се включва в подкрепата за една шепа българи в Западните покрайнини. Защото ние тук змаем как се живее заедно –знаем не от векове, от хилядолетия знаем какво е да си по-малък етнос, да си малцинство. И може би затова така широк отклик за кратко време се получи.“
Пловдивската поетеса напомни, че училището в Грознатовци е строено през 1910 година и в него дълго са учили български деца, но отдавна то не функционира като такова. Книгите, изпратени от Пловдив са били приети топло, а емоциите покрай тях са започнали още с изпращането на списъка със заглавията им.
Продължавайки акцията, Елена Диварова не вижда финала й, защото по думите й, в идеята й да се подкрепи българския дух, има нещо много пловдивско: „Така, както в Пловдив се подкрепяме всички заедно и се наричаме пловдивчани, за да бъдем човечество, трябва всеки да знае своя род и език“.