Въздушният ас на България летецът – изтребител полковник о. з. Петър Манолев.
Доайенът на българската авиация Петър Манолев е роден на 18 септември 1915 г. в село Каракьой, недалеч от град Драма, Беломорието в будно българско семейство. Съдбата му отрежда участта от дете да живее на гръцка територия, да разговаря и учи на този език, докато завърши четвърто отделение. На 12 години, той заедно с тримата си братя и родителите си се преселва в Неврокоп (дн. Гоце Делчев). Тук бащата се захваща с търговия, а малките учат в българско училище. През септември 1929 г. Петър за пръв път в живота си вижда самолет и запленен от него решава да стане летец. Шест години по-късно се явява на изпит във Военното училище, но не успява са превари множеството привилигировани. Той не се отказва и след година става юнкер от 58-и випуск. При определяне на специалностите на обучаваните той пожелава и е приет в пилотния взвод. Вече като портупей-юнкер заминава да продължи обучението си в Полша.
На 16 юни 1939 г. е произведен в чин подпоручик, после пак заминава за Полша, за да специализира за летец-изтребител. Когато пламва Втората световна война, той и другарите му, млади български офицери, се завръщат в родината си, като продължават подготовката си за изтребители в Школата за висш пилотаж в Карлово. Той е първият от взвода удостоен да бъде инструктор към изтребителния полк. Пилотите, обучени от П. Манолев, са 29 души.
Бойното му кръщене по време на войната е срещу многоброен противник – бомбардировачи. Истинското му изпитание във въздуха е на 17 август 1944 г. Тогава със своя “Месершмит МЕ-109G-6“ Петър Манолев сваля американска четиримоторна летяща крепост “Boeing B-17F“.
В жестокия въздушен бой самолетът му е уцелен, таблото се раздробява и самият П. Манолев е тежко ранен, но успява да кацне “по корем“, макар и без уреди. Тежката операция по изваждане на осколките от тялото му е направена без упойка. Той издържа и хирургът възкликва “Ей, корав българин!“
До началото на септември 1944 г. П. Манолев изпълнява 18 бойни задачи и участва в осем въздушни схватки с американската авиация.
До 1949 г., когато каца на земята за последен път, полковникът летец Петър Манолев е усвоил 27 полски, български, германски, чехословашки и съветски самолета, сред които са “Messerschmitt Me 109“ и “Як-9“. С тях има 2505 полета и 1463,55 часа във въздуха. През юли 1953 г., като началник-щаб на изтребителния полк в Доброславци е арестуван с неясни обвинения, а през септември освободен и след това уволнен от ВВС. П. Манолев става една от последните жертви на политическата чистка в армията, извършена от комунистите след 9 септември 1944г.
Доайенът на изтребителната ни авиация, небесният рицар, пилотът – изтребител, кавалерът на на ордена “За храброст“, IV стeпен, II клас, героят от отбраната на българското небе в годините на Втората световна война, Петър Манолев умира на 19 март 2013г.
Янко Гочевъ

