• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
Advertisement
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

На 15 септември 1918г. в Копривщица умира Атанас (Танчо) Шабанов. АСЕН ВИДЕНОВ

Петко Русанов by Петко Русанов
септември 17, 2020
in България
0
На 15 септември 1918г. в Копривщица умира Атанас (Танчо) Шабанов. АСЕН ВИДЕНОВ
0
SHARES
9
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

На 15 септември 1918г. в Копривщица умира Атанас (Танчо) Шабанов. Виден български революционер и национален герой. Един от ръководителите на славното Априлско въстание в бунтовната 1876г. в Копривщица заедно с Тодор Каблешков, Найден Попстоянов, Танчо Шабанов, Цоко Будин, Никола Беловеждов и Петко Бояджиев. Неизменно служил на своя народ през целия си живот, Танчо Шабанов принадлежи към онази плеада български родолюбци, които написаха най-светлата страница от нашата история – Априлското въстание и пожертвуваха всичко, за да видят България свободна!

Танчо си е спечелил име в историята ни на предан български революционер, безкористен общественик и патриот. Но фактически, най-важната, най-значимата негова дейност е тази му като художник и мемоарист, хроникьор на Априлското въстание.

Домът на Шабанов бил арсеналът на копривщенските революционери.
За нуждите на революционната организация Танчо Шабанов предоставил и кафенето си, където било особено удобно за срещи, разговори и пр.

В самото навечерие на въстанието, Танчо Шабанов комуто идело отръки , ушил 12 червени знамена за въстаническите дружини в града.

Пукването на “първата пушка“ на 20 април 1876 година заварило Шабанов на своя боен пост – да пази складираното оръжие и муниции, но веднага, по нареждане на Каблешков той ударил камбаните на църквата “Св. Никола“ – знак за започване на въстанието, след което се присъединил към въстаническия отряд, обсаждащ конака. От кафенето си той занесъл две тенекии газ за подпалването на турското правителствено здание в Копривщица.

През следващите дни Танчо Шабанов участвувал в похода на копривщенската чета до Старо-ново село и Паничери и взел участие в станалите там сражения с турците.

При контрареволюционния преврат срещу копривщенските революционери, замислен, организиран и ръководен от чорбаджиите, били хванати и затворени най-видните въстанически ръководители, начело с Тодор Каблешков, Панайот Волов, Георги Икономов и Найден Попстоянов. Една част от тях били затворени в “спицерията“ (аптеката), а друга – в църквата “Св. Никола“. И Танчо Шабанов се оказал в числото на затворените. Тежка участ очаквала тези, които проявили много толерантност и човещина към противниците на въстанието в Копривщица – чорбаджиите. За щастие обаче, чрез хитрост, панагюрските въстаници Павел Бобеков, Орчо войвода и Манчо Манев, които след разгрома на въстаническата столица потърсили спасение в Копривщица, освободили затворените в “спицерията“, а тези последните помогнали и на затворените в църквата “Св. Никола“ да се избавят. Веднага след това била сформирана малка чета от 27 души, в която влязъл елитът на въстаниците от Копривщица, Панагюрище, Клисура, Пловдив и други въстанически пунктове.

Добре е да се знаят имената на петимата копривщенци, участници в тази чета – Тодор Каблешков, Найден Попстоянов, Танчо Шабанов, Лука Гьотлиев и Никола Беловеждов. Четата поела пътя за Стара планина.

След няколкодневно скитане и лутане из Балкана, при крайно лошо време и без никаква храна четата се разспръснала. Тодор Каблешков, на когото здравословното състояние се влошило, заедно с Найден Попстоянов, Георги Търнев, Стефан Почеков и Танчо Шабанов останали в една колиба в Троянско. Четиримата клисурски учители – Харалампи Караджов, Григор Попбежков, Христо Труфчев и Атанас Попминков се отделили и слезли в Сопот, а главното ядро продължило да се движи на изток по билото на Стара планина, насочвайки се към Търново. Съдбата на трите групи е различна. Клисурските учители, които слезли в Сопот, били предадени и избити до един. Основната група, научавайки от разспръснати въстаници в Балкана, че въстанието в Търновско не е успяло, се разделила на три по-малки групи с цел по-лесно да се укрият, доберат до Дунав и прехвърлят във Влашко. Първата от тях – Стео Стоев, Никола Попов и Ненчо Искрьов се спуснали по течението на река Янтра, но близо до устието и били хванати. По-късно те били изпратени на заточение. Втората – Волов, Икономов и Стоян Ангелов, преследвани от потеря се удавили в Янтра близо до град Бяла към края на месец май ст. ст. Третата – Павел Бобеков, Манчо Манев и Христо Драганов се укривали през цялото лято в село Самоводене – Търновско, влезли във връзка със Стефан Стамболов и в средата на септември се прехвърлили успешно във Влашко.
Групата на Тодор Каблешков се опитала да достигне Троян или Троянския манастир, но безуспешно. Турците завардили всички пътища и всяко движение било опасно. Те останали в една колиба. Танчо Шабанов предложил да тръгнат към Дунав, за да се прехвърлят във Влашко, но предложението му не било прието. Той предложил поне да напуснат колибата и да се крият в гората, тъй като овчарят му се сторил съмнителен човек, но останалите не приели и това. Тогава той се отделил и тръгнал обратно за Копривщица. На другия ден овчарят предал групата и при обграждането на колибата – Георги Търнев и Стефан Почеков били убити, а Тодор Каблешков и Найден Попстоянов – заловени живи от потерята. След разкарване из турските затвори на Троян, Ловеч, Севлиево, в Търновския затвор умрял от нечовешки мъки Найден Попстоянов, а Каблешков се самоубил в Габрово.
Танчо Шабанов, сам при дъжд, сняг, глад и постоянни опасности достигнал Копривщица, която по това време била пълна с редовна турска войска, и се скрил в старото училище. Но тези на които се доверил, и които му обещали да го крият, го предали и турците го хванали. Започнали дни на бой, изтезания, теглила и изпитания за Шабанов.

Заедно с други копривщенски въстаници той бил отведен в Пирдоп, а от там го прехвърлили в София и сетне – в Пловдив. Разпитите следвали един след друг, но той се държал твърдо пред турските военно-полицейски следствени власти, като бил готов всеки момент да погълне отрова, но да запази неосквернено нородното дело, на което отдал всичките си сили и жертвувал всичко свое, както и другарите си. След дълго престояване в Пловдив, той бил изпратен през Одрин и Цариград на остров Кипър на вечно заточение. Тук Танчо Шабанов бил щастлив да дочака победоносния край на руско–турската война и изгрева на свободата на България. По силата на Сан–Стефанския договор, заедно с всички български политически затворници и той бил освободен и се върнал в България.
След освобождението Танчо Шабанов се върнал и установил да живее в родния си град. В Копривщица той живял неизменно до края на живота си. През 1880 година той се оженил за Мария Добрева – дъщеря на Добре войвода от Копривщица, загинал през 1870 година до село Рахман лий /село Морозово, Старозагорско/. По това време той дейно участвал в обществения живот на града и в други народополезни инициятиви – бил избран за училищен настоятел, за касиер на църквата “Св. Никола“, участвувал в комисиите на поборниците за установяване данните и подробностите по Априлското въстание и в комисията за събиране на средства за въздигане паметник мавзолей на Априлци, като за тази цел, заедно с Петко Бояджиев – Кундурджията и Георги Ломев обиколили много селища в пловдивско и панагюрско, писал своите спомени, хроникирал Априлското въстание в картини и пр.

Танчо Шабанов бил среден на ръст, добре сложен физически, имал правилни черти, очи – кафяви, коса кестенява, дясната му ръка била отчасти саката. Говорел спокойно и бавно, но убедително. Бил много скромен, мълчалив и сериозен човек. Отличавал се с голямата си честност и почтеност и поради това се ползувал с добро име и голям авторитет в Копривщица. Бил напълно трезвен човек – вино и ракия не употребявал, в кръчми не влизал, тютюн не пушел. Въпреки, че бил сакат, прехраната на семейството си изкарвал с много труд – правел твърде оргинални налъми, писал фирми и пр., защото пенсията която получавал като поборник, била съвсем недостатъчна за задоволяване нуждите на десетчленното му семейство – той, съпругата му и осемте му деца – четири момчета и четири момичета. Семейният му живот протичал тихо и скромно. Децата си възпитавал на честност, скромност, трудолюбие, гражданска доблест и родолюбие. Въпреки оскъдните си средства, той дал добро образование на всичките си деца. Един от синовете му е Нешо Атанасов Шабанов, известен борец за свобода и демокрация, зверски изтезаван и убит от полицията през 1925 година. Най–големият празник на Танчо Шабанов и семейството му бил 20 април ст. ст. – сега 2 май – годишнината от началото на Априлското въстание.
През свободното си време стария поборник обичал да чете книги и да ходи сред природата. Обичал музиката и твърде изкусно свирел на крачна физармоника. Той подържал устни и писмени връзки с някои видни наши политически и културни дейци – Петко Каравелов /брат на Любен Каравелов/, историка Димитър Страшимиров, Никола Беловеждов и др. Въпреки тези благоприятни обстоятелства, Танчо Шабанов никога не пожелал да заеме каквато и да било платена държавна служба, да се “нареди“ на държавната трапеза с користна цел или пък да спекулира с миналата си или настояща деятелност. Той бил горд, прям и безкористен човек и всичко каквото вършел, било продиктувано единствено от неговото родолюбие. На няколко пъти Шабанов е бил награждаван с медали като поборник за българска свобода. Умира на 15 септември 1918г. в Копривщица.

Копривщица е дала безброй бележити синове на Отечеството – Богдан войвода, Дончо Ватах, Детелин войвода, Добре войвода, Найден Геров, Йоаким Груев, Любен Каравелов, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Найден Попстоянов, Димчо Дебелянов, Петко Каравелов…

Между тях заема, макар и по-скромно място и копривщенският въстаник Танчо Шабанов. На Шабанов и на един друг копривщенец – Христо Коев се пада голямата заслуга пред нашия народ, че единствени са хроникирали Априлското въстание в картини.

Снимка на Асен Виденов.
Previous Post

НИКОЛА ПИТУ ГУЛИ – АСЕН ВИДЕНОВ

Next Post

ДА ПОГОВОРИМ ЗА ЕГЕЯ На 15 септември 1921г е открит мъртъв, Иван Попконстантинов Попов . АСЕН ВИДЕНОВ

Петко Русанов

Петко Русанов

от стара загора

Next Post
ДА ПОГОВОРИМ ЗА ЕГЕЯ На 15 септември 1921г е открит мъртъв, Иван Попконстантинов Попов . АСЕН ВИДЕНОВ

ДА ПОГОВОРИМ ЗА ЕГЕЯ На 15 септември 1921г е открит мъртъв, Иван Попконстантинов Попов . АСЕН ВИДЕНОВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 29.5k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

май 18, 2020
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ТОЙ Е ИСТОРИК

ТОЙ Е ИСТОРИК

4
НЕКА СИ ПРИПОМНИМ КАКВО СТАНА В МАКЕДОНИЯ НА ТАЗИ ДАТА И СЕ ПОКЛОНИМ

НЕКА СИ ПРИПОМНИМ КАКВО СТАНА В МАКЕДОНИЯ НА ТАЗИ ДАТА И СЕ ПОКЛОНИМ

2
ОТГОВОР НА МИНИСТЪР КАРАКАЧАНОВ НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ

ОТГОВОР НА МИНИСТЪР КАРАКАЧАНОВ НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ

2
ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРСКИ ГРАД БИЛЯР / НА РУСКИ/ ОТ МАРАТ БУЛГАРИ

ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРСКИ ГРАД БИЛЯР / НА РУСКИ/ ОТ МАРАТ БУЛГАРИ

януари 27, 2021
МОЯТА СТАРА ЗАГОРА – ПАМЕТНИКЪТ на ПОДПОЛКОВНИК КАЛИТИН

МОЯТА СТАРА ЗАГОРА – ПАМЕТНИКЪТ на ПОДПОЛКОВНИК КАЛИТИН

януари 27, 2021
Цар Борис III – низвергнатия спасител на българските евреи

Цар Борис III – низвергнатия спасител на българските евреи

януари 27, 2021
На 26 януари 1932г. в Белград е зверски пребит и обесен Захари Янакиев. АСЕН ВИДЕНОВ

На 26 януари 1932г. в Белград е зверски пребит и обесен Захари Янакиев. АСЕН ВИДЕНОВ

януари 27, 2021

Последните публикации

ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРСКИ ГРАД БИЛЯР / НА РУСКИ/ ОТ МАРАТ БУЛГАРИ

ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРСКИ ГРАД БИЛЯР / НА РУСКИ/ ОТ МАРАТ БУЛГАРИ

януари 27, 2021
МОЯТА СТАРА ЗАГОРА – ПАМЕТНИКЪТ на ПОДПОЛКОВНИК КАЛИТИН

МОЯТА СТАРА ЗАГОРА – ПАМЕТНИКЪТ на ПОДПОЛКОВНИК КАЛИТИН

януари 27, 2021
Цар Борис III – низвергнатия спасител на българските евреи

Цар Борис III – низвергнатия спасител на българските евреи

януари 27, 2021
На 26 януари 1932г. в Белград е зверски пребит и обесен Захари Янакиев. АСЕН ВИДЕНОВ

На 26 януари 1932г. в Белград е зверски пребит и обесен Захари Янакиев. АСЕН ВИДЕНОВ

януари 27, 2021
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВМРО НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Възраждане
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • История на света
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Традиции

Последни публикации

ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРСКИ ГРАД БИЛЯР / НА РУСКИ/ ОТ МАРАТ БУЛГАРИ

ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРСКИ ГРАД БИЛЯР / НА РУСКИ/ ОТ МАРАТ БУЛГАРИ

януари 27, 2021
МОЯТА СТАРА ЗАГОРА – ПАМЕТНИКЪТ на ПОДПОЛКОВНИК КАЛИТИН

МОЯТА СТАРА ЗАГОРА – ПАМЕТНИКЪТ на ПОДПОЛКОВНИК КАЛИТИН

януари 27, 2021
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist