14 септември е обявен за Световен ден на първата медицинска помощ
ДЕЙНОСТТА НА БЪЛГАРСКИЯ БЧК В БАЛКАНСКАТА ВОЙНА
доц. д-р Петър Ненков
Създаденият през 1878 г. Български Червен кръст прилага за първи път на Балканите Женевската конвенция относно ранените и болните бойци на бойното поле, подписана през (1864 г.
По време на Сръбско-българската война от 1885 г. той съдейства за размяна на военнопленници и организира превързочни пунктове за ранените, подпомогнат от Сръбския Червен кръст за улесняване на свободното преминаване на хуманитарна помощ за двете воюващи страни .
Уникална е дейността на Българския Червен кръст по време на Балканската война 1912-1913 г.. Нашите войски от съединените 1-ва и 3-та армии след победите при Лозенград, Бунархисар и Люлебургас, излизат на Чаталджанската позиция, която е последната преграда пред столицата Цариград.Завързват се тежки сражения . Падат хиляди убити и ранени.
Поради разтегнатите комуникации между тила и първата бойна линия и трудно проходимите пътища в Източна Тракия, възниква проблем е извозването на ранените от фронта към полевите болници, както и с докарване на лекарства, превързочни средства и други хуманитарни продукти от тила към фронтовата линия.
Влакът е за предпочитане пред бавните конски обози, но железопътната линия преминава през обсадения от 2-ра българска армия Одрин..
И тогава е постигнато едно невероятно споразумение между двете воюващи страни . Турците пропускат ешелоните с ранени към България , като в замяна българската артилерия, в духа на Женевската конвенция, не бомбардира жилищните райони на Одрин!!!.