• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result

82 години от рождението на МАЕСТРО АНТОН ДИКОВ ЯСМИНА ФИЛКОВСКА ОТ СРЕБРИНА ДЖЕНЕВА

Петко Русанов by Петко Русанов
август 29, 2020
in България
0
82 години от рождението на МАЕСТРО АНТОН ДИКОВ  ЯСМИНА ФИЛКОВСКА ОТ СРЕБРИНА ДЖЕНЕВА
0
SHARES
102
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
82 години от рождението на МАЕСТРО АНТОН ДИКОВ – пианист и музикален педагог, внук на генерал Антон Ковачев от Щип, Македония
„Антон Диков е роден на 29.VIII.1938 г. в София. Музикалната традиция в неговото семейство датира от две поколения назад. Баща му, Венцислав Диков, по професия е рентгенов инженер. Имал е особена слабост към музиката, тя е била негова неосъществена мечта. Свирел е на пиано, флейта и виолончело. Починал е сравнително рано, но е оказал огромно влияние върху сина си. Ген. Антон Ковачев, на чието име е кръстена една улица в София, е дядо на пианиста. Той е военен инженер, петербургски възпитаник и един от героите на Балканската война. Неговата съпруга, Райна Ковачева, е завършила пеене в Петербургската консерватория и е една от първите наши оперни певици. Член е на Българската оперна дружба – oперното дружество, по-късно превърнало се в Софийска народна опера. Михаил Ковачев, вуйчо на пианиста, е поет, писател и преводач, оставил следа с няколко книги за Атонските манастири, с монографията си за Драгалевския манастир и с превода си на „Евгений Онегин“, издаден по случай 100-годишнината от смъртта на Пушкин.
Първите уроци и занимания по музика Антон Диков получава от майка си Елена Ковачева-Дикова. Изучавала пиано в Мюнхен и Виена, след завръщането си в България тя отдава професионалния си живот на интензивна и дългогодишна педагогическа дейност. Член е на Колегията на частните педагози-музиканти в София. По повод своите първи стъпки в музиката Антон Диков споделя: „Музиката е импрегнирала къщата ни. Дори не мога да си спомня кога съм започнал да свиря, защото спонтанните неща обикновено се губят във времето. Обикаляйки някъде между учениците на майка ми, съм започнал и аз. Никога за мен не е имало съмнение какво ще правя в живота си…“
Изпълнителската дейност на Антон Диков започва относително рано и поне привидно се развива плавно, несмущавана от осезаеми противоречия и сривове. На Първото общобългарско състезание (1949) Диков е отличен с грамота, а на Второто (1953) със специалната награда на СБК за изпълнение на българска музика. Тази награда той получава за „Танц“ от Димитър Ненов, пиеса, която е имал щастието да работи с тогава все още живия композитор. За съжаление това е единствената му среща с Ненов на живо.
Тези първи младежки изяви поставят началото на неколкогодишна сериозна подготовка за международните конкурси, които следват в по-късен етап. В края на музикалната гимназия, през 1956 г., е първият международен конкурс за Антон Диков – „Ференц Лист“ в Будапеща. Едва 18-годишен, той спечелва VI награда. Между лауреатите и участниците са: Лев Власенко (I награда), Лазар Берман (III награда), Лю Ши Кун (IV награда), Валерий Василев, Юри Айрапетян, Франс Клида.
„Като много млад, на един от туровете на конкурса Лист, трябваше да свиря Сонатата h-moll. Моят ред беше между двама руски пианисти – Лев Власенко и Лазар Берман. В тези екстремни мигове, докато чаках отзад реда си, чувайки виковете и ръкоплясканията, усетих, че си казвам: „Трябва да навлезеш дълбоко в Лист, в драматизма на тази музика, да дадеш всичко, което авторът е написал. Мисли единствено за сонатата, само това е важно за теб в този момент.“ Колкото и да е странно, тъкмо този опит за пълно навлизане в музиката на Лист ме „пашкулира“ и ме изолира от тежката конкурсна обстановка.“
След тази награда, а донякъде и като резултат от нея, Диков става желан и търсен солист за много от водещите диригенти в музикалния живот в България по това време – Васил Стефанов, Иван Вульпе, Константин Илиев, малко след това и Добрин Петков. Те са помогнали изключително много за изграждането на пианиста в първите години от неговата концертна кариера. В периода 1958 – 1963 г. следват още няколко международни състезания. През 1958 г. Диков получава диплом и достига до II тур на конкурса „П. И. Чайковски“ в Москва. Това е нова, огромна школа за него. Ван Клайбърн има първа награда, конкуренти са Лю Ши Кун, Лев Власенко, Жером Ловентал. С някои от тях в годините Диков става близък приятел, други са просто един интересен моментен контакт. А членове на журито са някои от най-великите музиканти на времето си: Емил Гилелс, Святослав Рихтер, Хенрих Нейгауз, Дмитрий Кабалевски, Лев Оборин, Маргарит Лонг, Карло Цеки, Панчо Владигеров и др.
Следва конкурсът „Кралица Елизабет“ в Брюксел. Там той получава награда от Международната музикална фондация „Хариет Коен“ (със седалище в Лондон) с президент Бенджамин Бритън. Наградата е за най-добро изпълнение на произведение от Йохан Себастиан Бах.
На Третия Международен конкурс за пианисти в Рио де Жанейро през 1962 г. Диков спечелва четвърта награда. Ето какво споделя той: „… Интересно беше за мен всяко излизане на подобен форум от нашата мъничка България… Все пак аз и колегите, с които участвахме, попадахме на един световен форум, с музиканти от цял свят! Това беше много интересно, но и много мъчително! Огромно напрежение, много работа, понякога свързана и с разочарования, бих казал и моменти на отчаяние. Предполагам, че както при мен, така и при много хора ги е имало тези моменти…“
Последен е Международният конкурс за пианисти „Маргарит Лонг“ в Париж през 1963 г. На този конкурс Антон Диков става лауреат на трета награда. Особено яркото му представяне e причина той да бъде поканен една година по-късно в Летните музикални курсове на проф. Надя Буланже във Фонтенбло, Париж. В две последователни години Диков е активен участник в тези курсове, което прави възможна работата му с големите пианисти на това време Надя Буланже, Робер Казадесю и Артур Рубинщайн. Ето няколко думи, споделени от самия Диков: „… Аз работех при Надя Буланже в две последователни години, след това продължихме да бъдем в контакт горе-долу до нейната смърт, която настъпи в един много късен етап на живота ѝ – близо сто години. Тя е в известен смисъл история на музиката от началото на XX век до наши дни. Тя беше седяла на един чин с Равел, както сама казваше…Поддържаше тесни контакти с всички големи музиканти на света. Един от най-близките щ приятели беше Стравински! Надя Буланже е безкрайно ерудиран музикант, от когото човек учи не толкова пиано, колкото музика. Т.е. в по-широк смисъл на думата пак пиано, но музиката в пианото, което е много важно нещо…“
Това е и период на активно развиваща се концертна кариера за Антон Диков. Още в края на 60-те и началото на 70-те години той се утвърждава като един от най-дейните участници в концертния живот в страната ни и извън нейните граници. Първоначално концертите са повече в бившите социалистически републики (поради строгите ограничения, наложени от политическия режим), но после постепенно започват покани в повечето европейски градове. Той е редовен участник в концертните събития в цяла Европа до края на творческия си път.
Някои от големите оркестри, на които Антон Диков е гостувал като солист, са: Оркестр Национал де Пари, оркестрите на Берлинското и Белгийското радио, Ленинградска, Московска, Киевска, Чешка, Варшавска филхармония, оркестърът на Щаатскапеле, Дрезден, швейцарски, френски, немски, италиански оркестри. По-късно дейността му се разширява и извън Европа – две големи концертни турнета в САЩ със Софийската филхармония, последвани от редица самостоятелни гостувания пак там, многократни покани в Куба, Мексико, Колумбия, Венецуела, Бразилия. Концертира неведнъж в Япония и Южна Корея.
Антон Диков е чест и много желан солист на всички български оркестри. Постоянен гост е в българските музикални фестивали и в много такива по света. Свирил е под диригентството на всички големи български диригенти през цялата своя 50-годишна дейност на сцената – Константин Илиев, Добрин Петков, Васил Стефанов, Димитър Манолов, Емил Чакъров, Емил Табаков, Йордан Дафов, Иван Вульпе, Васил Казанджиев, Георги Димитров и др. В международната си практика Диков работи с имена като Кирил Кондрашин, Евгений Светланов, Юрий Темирканов, Анджей Марковски, Маноло Дучесне, Лоран Петижирар, Юрий Симонов, Пиер Бартоломе, Ян Кренц, Силвио Варвизо, Рене Дефосе и др…“
http://almanac.nma.bg/%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BD-%D0%B…/
http://nma.bg/bg/2c5444
Проф.

Elena Dikova
https://www.youtube.com/user/edikova
https://www.facebook.com/Anton-Dikov-508646589214163/
Владислав, Владимир и Антон Ковачеви от Щип, Македония:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=501187470075909&id=100005539801733
ЙОСИФ КОВАЧЕВ от Щип – педагог, обществен и държавен деец, депутат в Българския парламент, кмет на София, член на Българското книжовно дружество, преподавател в Софийския университет и негов дарител
http://strumski.com/?s=%D0%99%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%84+%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2&op=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B8%21
Завещанието на големия български учен, педагог, общественик, народен представител и кмет на София Йосиф Ковачев и съпругата му Екатерина Ковачева от Щип, завещали над 1,200,000 лева за български народопросветни цели: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=549076171953705&id=100005539801733
МИХАИЛ КОВАЧЕВ (1842 – 1908) от Щип
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=614473322080656&set=a.121647041363289&type=3&theater
Владислав Ковачев
http://strumski.com/?s=%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2+%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2&op=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B8%21








ADVERTISEMENT
Previous Post

ПАЛЕСТИНА НИ ИДВА НА ГОСТИ С ХАЛЕД АБУД – СНИМКИ НА НАЦИОНАЛНИ ПАЛЕСТИНСКИ НОСИИ

Next Post

ПРОАНТИ РУСОФИЛИЯТА – ЯНКО ГОЧЕВ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
ПРОАНТИ РУСОФИЛИЯТА – ЯНКО ГОЧЕВ

ПРОАНТИ РУСОФИЛИЯТА - ЯНКО ГОЧЕВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024

Последните публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist