На 25 август 1942 година умира композиторът Панайот Пипков – автор на музиката на българския всеучилищен химн „Свети Свети Кирил и Методий”
доц. д-р Петър Ненков
Той е роден на 21 ноември 1871 г. в Пловдив. Постъпва като любител-актьор в софийска трупа. Играе и в Театър „Сълза и смях”. Пише първата си драма „Бойко“. Със съдействието на артистите, получава стипендия на Министерството на народното просвещение и заминава да учи музика в Милано (1898).
След завръщането си в България, последователно е диригент на музикалните дружества във Варна и Русе от 1899 г. След срещата му с Гоце Делчев създава текста и музиката на „ Стига вече !” – химн на македонския народ. Работи като учител в Ловеч, където е душата на музикалния живот. Тук създава ученически църковен хор при църквата „Света Богородица“ (1901) и училищен хор при мъжкото петокласно училище. Ръководи градския духов оркестър.
През 1904 г. е назначен за капелмайстор на военната духова музика на 34-ти пехотен Троянски полк. Като такъв пише хоровата творба „Напред в бой“, марша на полка за духов оркестър, марша на гимнастическото дружество „Осъмски юнак“, „Българския всеучилищен химн Свети Свети Кирил и Методий” и множество ученически песни. Взема участие, като капелмайстор във войните за национално обединение.
След това се установява в София. Назначен е за диригент в Свободния театър от 1918 г. Поставя оперетите „Царицата на чардаша“ от Имре Калман, „Розата на Стамбул“ и „Есенни маневри“.
След това работи, като хормайстор на Народната опера в София, артист и музикант в Софийския драматичен театър и Диригент на Градската духова музика и на първата духова музика на полицията.Той е автор на популярните хорови песни „Сладкопойна чучулига“, „Когато бях овчарче “ и „Де е България“. Умира на 25 август 1942 година в София