Сдружение „Българска история“ неведнъж ви е срещало с личността на полковник Владимир Серафимов и неговата успешна акция срещу османската армия на 21 октомври 1912 година, останала в историята като Родопската Шипка. Днес ще ви разкажем повече за един човек, чрез когото подвига на 21-ви Средногорски полк достига до нас. Неговото име е Константин Лукаш.
Той е роден на 16 септември 1890 година в Пловдив в семейството на чешкия емигрант Лудвиг Лукаш. Възпитаник е на Военното училище в София, подготовката в което му помага в по-нататъшния път. По време на Балканската война последователно е командир на телеграфната команда, командир на рота и завеждащ оръжието на 21-ви Средногорски полк. Впоследствие той написва своите спомени „Боевете за освобождението на Пашмаклийско през 1912 година“, в които разказва за епопеята при Аламидере.
По думите му:
„чисто военно-тактическите съображения за едно такова оправдано или неоправдано оттегляне останаха на втори план, пред чувството на дълг към новоосвободените наши братя“.
Лукаш взима участие в Междусъюзническата и Първата световна война, а в следващите десетилетия постепенно се изкачава във военната йерархия.
В периода 1932-34 е флигел-адютант в свитата на цар Борис III, а в началото на 1940 година е произведен в чин генерал-лейтенант. Той има своето влияние и в цивилния живот, ставайки почетен председател на спортния клуб АС 23.
По време на Втората световна война ген. Лукаш е началник на Щаба на войската, а веднага след 9 септември 1944 година с него се заема новата власт.
В периода септември 1944 – февруари 1945 година той е изпратен на разпит в Москва, а веднага след връщането му в България попада под ударите на т.нар. Народен съд. Четвърти върховен състав го осъжда на смърт чрез разстрел, като присъдата е изпълнена на 15 март 1945 година. Така приключва земния си път един от множеството достойни военни дейци, които стават жертва на идеологическите чистки в новата политическа обстановка в страната.
–
#ДостойнитеНепознати – бележити личности, потънали в забвение, чиито истории си струва да познаваме.
–
Наскоро сдружение „Българска история“ издаде впечатляващия исторически роман „Балканският лъв“, в който подробно се описват събитията около епопеята при Аламидере и легендарната защита на Родопската Шипка.