Съкровището от Перм – Волжка България, като уникална колекция от раннобългарско изкуство
„Загадъчното“ сходство на древната Волжко-българска култура и иранските народи. – на снимката – блюдо със изобразен воин със лента на главата подобна на Бактрииските воини(снимката под текста)
Днешният град Перм се намира по поречието на река Кама, в подножието на Урал. В непосредствена близост до града бяха открити над 60 съда от 7-9 век със древнобългарски митологичени сцени. През 1967, бе открита първият съд, класифициран набързо като „ирански“, поради огромното сходство със персииската култура. От тогава, до сега село Болшая Аниковская е обект на постоянни разкопки. Съкровищата заминават дирекно към подземията и резервите на Ермитажа в Санкт Петербург. По стоиностните предмети са изнесени извън Русия. А до днес, никой учен в Русия не е посмял да обяви етническата принадлежност на предметите. Чуха се най-различни твърдения „местни“, „пред-ислямски“, „византииски“, „ирански“, но кой е онзи народ който през 7-8 век заема плътно земята по поречията на Волга и Кама, носещ уникалната си иранска култура? Това от Русия още не са отговорили. И някак не очаквам да отговорят
/Съкровището от перм е свърх-богато на митологични образи, на животни свещенни за нас/
Част от съдовете имат изображения на Колобри. Днес те са накратко казано недостъпни, и не засега не е известен снимков материал от тях. От останалите съдове, можем да видим изображения на риби, птици, слънца, свещенни знаци, маски и други. без повече думи ви оставям да разгледате колекцията.
Лъвица кърми малки лъвчета на фона на Дървото на Живота от Перм, и Лъвица кърми лъвчета от Стара Загора/