• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result

Завръщане на село: Паталеница – история, храмове и нови къщи КМЕТА.БГ

Петко Русанов by Петко Русанов
август 20, 2020
in България
0
Завръщане на село: Паталеница – история, храмове и нови къщи  КМЕТА.БГ
0
SHARES
78
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Завръщане на село: Паталеница – история, храмове и нови къщи

  • Default profileАВТОРДжейн Димитрова
Medium 1

През последните години все повече хора напускат големия град. Те се връщат или към родните си места, или търсят някое ново местенце за опитомяване – най-често село, чиито ресурси тепърва ще откриват, ще допринасят за развитието на местната общност и ще преоткриват изначалната човешка връзка с природата. Пандемията през 2020 г. катализира този процес. Дистанционната работа в условията на COVID-19, която дълго бе отхвърляна от работодателите, в един момент трайно позволи на служителите да работят в избраната и харесвана от тях среда и обстановка.

Тендецията за търсенето на имот в българските села от април месец до момента е изключително голяма. Търсят се села, които са близки до градските центрове. Масово се строят нови къщи или се възстановяват стари. Наблюдава се както временно преместване, така и трайно установяване, коментираха от Асоциацията на българските села пред Kmeta.bg. Търсят се имоти със земеделска земя, което гарантира някаква допълнителна независомост в прехраната. Хората, които търсят живота на село не са възрастни, те са в активна трудова възраст, а интернетът, който в България е с много голямо покритие и високоскоростен дори в селксите райони, позволява работата на стотици километри да се върши от дома.

Завръщане в селото

Последните 10 години Павел Гълъбов живее в София. След като завършва висшето си образование, работи в различни медии, пиар е на голям бизнес център, а последната позиция, която заема, е редактор на голям информационнен сайт.

В първите месеци на епидемията у нас се връща в родното си село Паталеница, което се намира на 15 км югозападно от град Пазарджик.

5 месеца работи дистанционно от вкъщи. Докато се разхожда сред природата, прави и споделя все повече снимки. Създава и страница, в която разказва за мястото, от което е тръгнал. А все повече непознати хора започват да се свързват с него, да му задават въпроси  за региона и дори с молба да им покаже забележителностите на селото. В края на юли напуска работата си в София и става оператор в телевизията в Пазарджик.

Заедно с това започва да развива местната общност. „Мястото е красиво. Когато хората виждат, че един човек има интерес към някое място, те сами започват да го търсят”, споделя Павел.

Паталеница: История, храмове и все повече нови къщи

“Където и да копае човек, излиза история” – така местните жители описват родопското село.

През 1955 г. Паталеница се обединява с Баткун и така се превръща в най-голямото населено място в родопския рид Каркария. Двете села са символично разделени от дере, което вече е асфалтирано. Разделението обаче остава в съзнанието на хората като чувство за принадлежност.

В момента в селото живеят близо 1200 души.  Появяват се все повече нови къщи. Кметът на Пазарджик също идва да живее тук. Така Паталеница започва да се нарича и „кместкото село”. Идват и хора, които нямат нищо общо със селото, но имат бизнес в Пазарджик и за 15 минути стигат до града.

Паталеница се намира на 30 км до Пловдив, на 100 км до София. Има училище, което е средищно, привлича ученици и от близките села. Училището работи с учители от селото. Има и детска градина и няколко магазина. По-рано Паталеница е концентрирана в земеделието –отгледжат се тютюн, царевица, пшеница. Сега всяка година е различна. Все още се гледат и животни, но те са изнесени извън селото.

Перлата на Паталеница

В селото има три църкви. Павел започва кампания за обявяването на годишнината на една от тях – „Свети Димитър” , затрупаният храм, наричан и „Перлата на Паталениця”. През 2020 г. този храм навършва 930 години. Павел и хората, които споделят идеята му, се свързват с различни медии, които да отразят събитието.

Заровената църква датира от 1090 – 1091 година. Нейното възстановяване е започнало през 1870 година. Според народните предания тя е била заровена, за да бъде опазена от турското нашествие през XIV век.

4 храма от 11-12 век, са останали в страната  – църквата в Паталеница, църквата „Свети Георги” в  Кюстендил, църквата в Земенския манастир и храмът „Св. Архангел Михаил” в град Рила.

Баткунският манастир

Храмът „Свети Петър и Павел”, който датира от XII-XIV век, отново се възражда, след като през последните години е бил малко поизоставен. В момента към него има малък зоокът, а Родопа планина е срещу него.

Едно от най-големите тракийски светилища се намира под манастира. Голяма част от неговите артефакти в момента са изложни в музеите в Пловдив и Пазарджик.

Повечето исторически обекти в Паталеница обаче стоят завторени и отварят след позвъняване по телефона. Павел вижда това като проблем.

С търсене и четене

Докато разхожда кучето си, младият мъж снима и описва местата, на които е имало крепости. Дори хората, живеещи отдавна в Паталеница, се очудват как Павел открива тези забравени местенца. Неговият отговор е „с четене и търсене”.

Младият мъж открива координати, описвани от изследователя Петър Овчаров. Веднъж след като ги е открил, Павел успява да ги показва на туристите в Паталеница.

Организирани срещи с планината

Павел пуска събития в страницата, която е създал, разпространява ги в други фейсбук групи. Идват хора, които искат да общуват с планината.

Младежът им показва планината над селото, ходят заедно до Белмекен, за този уикенд има планиран поход до местността Папратница. Сборният пункт е центърът на Паталеница.

Табели за 6 септемрви

Един от учителите в Паталеница – Ангел Ташков, се свързва с Павел. В селото е имало повече от 11 църкви и параклиси, които са унищожени през турското робство, когато селото се измества и по-надолу към равнината. Сред тях са и сегашните 3 църкви и един възстановен параклис.

Учителят е направил 4 табели, които да поставят на местата, на които са били 4 от разрушените храмове.

Организират празнично събитие за 6 септември – поставяне на табели с маркировка и карти. Специално за събитието ще дойде и танцова формация „Тракийка” .

3 събора през лятото

В селото има 3 събора – на 29 юни на Петровден при манастира „Свети Петър и Павел”, на 27 юли, когато се чества Свети Панталеймон,  който е защитник на Паталеница. И на 15 август –Денят на Голяма Богородица.

Тази година обаче заради пандмията от COVID-19 нито един от тях не се състои. В деня на Свети Панталеймон празнуващите се изнасят в природата над селото с носии или дрехи с народни мотиви, изива се панталейско хоро. Самодейното събитие се оказва успешно – всички се веселят. Танцова формация „Тракийка“ участва в празника.

„Взаимодействието с Родопа планина, усещането на лековития планински вятър „горняк“, прекрасната панорамна гледка към Тракия, Средна гора и Балкана, красивият залез и нежните звезди, с всичко това бяхме наградени от родната земя”, споделя Павел.

Шекспировите дни на Паталеница

Всяко лято в Паталеница има и специални Шекспирови дни. С музика на живо и под звездите се представят различни постановки по творбите на Шекспир. Театралната школа на Паталеница е създадена преди повече от 20 години. Неин основател е Христо Церовски, който е завършил театрална режисура в НАТФИЗ. Сега съпругата му Инна Церовска продължава неговото дело. А всяко лято в селото пристигат български и английски актьори.

Приятели от близките села

Селата Паталеница, Црънча и Дебръщица са много близо едно до друго – на 2 -3 км. В Црънча също са много активни, имат спортен клуб, който е създаден от Борис Коларов, който завръща от Англия. Заедно с Паталеница започват да организират общи събития.

Взаимно се търсят хората, които са понатрупали друг опит и искат да го споделят с местната общност. Така хората, които са прекарали по-голямата част от живота си в по-малко населеното място, се запознват с един по-динамичен и отворен свят.

Павел споделя, че все пак му липсват приятелите, останали в София, и динамиката на големия град.

Снимки: Павел Гълъбов

  • С
ADVERTISEMENT
Previous Post

МОЯТА СТАРА ЗАГОРА – ГЕН. СТЕФАН ТОШЕВ – ИЛИАНА ИВАНОВА И ИМПРЕССИО.БГ

Next Post

Стоян Мурджев АСЕН ВИДЕНОВ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
Стоян Мурджев    АСЕН ВИДЕНОВ

Стоян Мурджев АСЕН ВИДЕНОВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024

Последните публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist