Зелен образователен център – Шабла
Община Шабла е водещата организация в изпълнението на проект „Изграждане на Зелен образователен център”, договор № 2008/115206, осъществен с финансовата подкрепа на Правителството на Норвегия чрез Норвежката програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие в България.
Партньори в изпълнението на проекта са община „Сондреленд“, Норвегия, консултантска компания „Дикон груп” ООД и Българско дружество за защита на птиците.
Зеленият образователен център е изграден през периода април 2009 – април 2011 година.
Разположен е в общинска сграда с местно културно значение, известна като „Старото училище” или „Пансиона”. Масивната каменна постройка датира от началото на XX век и се отличава с монументална архитектура и висока естетическа стойност. В рамките на проекта сградата и прилежащия й парк са обновени и адаптирани към новите нужди и специфични функции на образователен и промоционален център за природозащитна и туристическа дейност.
Центърът е многофункционален и разполага с лекционни зали, зали за експозиции, представящи биологичното разнообразие и културно-историческото наследство на района, Интернет зала с IT-система за он-лайн наблюдение на влажните зони чрез камери, монтирани на подходящи места. Освен за директно наблюдение на езерата от посетителите, IT-системата е в помощ и на контролните органи, които следят за спазването на екологичното законодателство. В прилежащото на Центъра парково пространство са обособени зона за отдих и няколко зони, експониращи характерна за района растителност: езерна зона с водна растителност, зона за пясъчна растителност и скален кът с алпинеум.
Културно историческо наследство
Земите на Добруджа са обитавани още през праисторическата епоха. В археологическия комплекс на Големия остров и западния бряг на Дуранкулашкото езеро са открити селища и некрополи, оставени от най-старото уседнало население в областта. Тяхната хронология започва от времето на късния неолит, продължава през енеолита, бронзовата и желязната епоха и завършва с края на Първото българско царство (5300 г. пр. Хр – началото на XI в. сл. Хр.). Поради това Дуранкулак изпълнява ролята на хронологически еталон за Добруджа и Долния Дунав и се определя от специалистите като „Добруджанската Троя”. Археологическият комплекс е популярен и с най-старата каменна архитектура в Континентална Европа, с най-големия в света праисторически некропол от новокаменната и каменно-медната епоха през VI – V хил. пр. Хр., с единствения на Балканите елинистически храм на Великата богиня-майка Кибела и с изследваното старобългарско селище с некропол от IX-X век.
Тук е открита и дълго търсената от изследователите начална фаза от развитието на неолитно-енеолитната култура „Хаманджия”. След проучванията в Дуранкулак тя е известна в специализираната литература като “фаза Блатница”, по старото име на днешното село Дуранкулак.
Природа
Над територията на община Шабла преминава миграционният път Via Pontica и Шабленското и Дуранкулашкото езеро се явяват едни от най-важните станции при прелета на птиците по българското Черноморие. Откритите им водни площи се използват за нощувка на големи ята от зимуващи големи (Anser albifrons) и малки белочели гъски (Anser erythropus), червеногуши гъски (Branta ruficollis), тръноопашати потапници (Oxyura leucocephala), зеленоглави патици (Anas platyrhynchos), неми (Cygnus olor) и пойни лебеди (Cygnus cygnus), лиски (Fulica atra), малки (Phalacrocorax pygmeus) и големи корморани (Phalacrocorax carbo), гмурци. Тръстиковите масиви са от изключителна важност за гнезденето на малкия (Ixobrychus minutus) и големия воден бик (Botaurus stellaris), сивата (Ardea cinerea) и ръждивата чапла (Ardea purpurea), белооката потапница (Aythia nyroca) и тръстиковия блатар (Circus aeruginosus). Скалистите морски брегове на Тюленово са място за гнездене на качулатия корморан (Phalacrocorax aristotelis) и основно местообитание на черногърбото каменарче (Oenanthe plechanka). Степните и варовити терени са гнездовище на дебелоклюната (Melanocorypha calandra) и късопръстата чучулига (Calandrella brachydactyla), турилика (Burhinus oedicnemus), полската бъбрица (Anthus campestris) и сивото каменарче (Oenanthe оenanthe).
Видрата (Lutra lutra) е представена със стабилна популация по цялото крайбрежие на общината. Пясъчните дюни са местообитание на световнозастрашената сирийска чесновница (Pelobates syriacus balcanicus).