Уникалната къща с дърворезбите, създадена от самоукия майстор дърворезбар Марин Петков, привлича гости от близо и далеч в разградското село Малък поровец. С много желание, любов и всеотдаен труд майстор Марин в продължение на 16 години постепенно превръща къщата си в едно своеобразно произведение на изкуството, като декорира с дърворезба всички мебели, тавани, корнизи, външната страна на прозорците, верандите. Така майстор Марин осъществява дългогодишната си мечта, а именно в родното си село да създаде къща във възрожденски стил, каквито наоколо няма, но той изключително много харесвал.
Всичко започва в началото на 80-те години, когато той решава да декорира така своята къща, строена в началото на 50-те години, че тя да прилича на красивите възрожденски къщи. Марин Петков е бил е майстор на мебели, но в областта на дърворезбарството се е учил сам. Първото помещение от къщата, което той прави изцяло с дърворезба, е „Тронната зала“, по която започва работа през 1984 година. Тази стая се нарича така, защото в нея майстор Марин създава един истински трон, украсен с дърворезба. Вдъхновение за тази стая майсторът черпи от българския филм „Златният век“.
Интерес предизвиква и друга от стаите на къщата, където може да се види семейният олтар, домашната църква. Там особено впечатление на посетителите правят иконите, направени с дърворезба, а така също „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи, също сътворена от дърво. Друго от помещенията на къщата носи името „Стаята с мечовете“. Там може да се види изящно изработен в огромен мащаб Георгиевският кръст за храброст.
Впечатление прави и „Стаята с дванадесетте апостоли“, която майстор Марин създава в резултат на дадено обещание във връзка със здравето на децата в семейството му. Характерно за нея е, че е изключително светла и често е наричана от гостите „Бялата стая“.
Любопитство у посетителите предизвиква и друго интересно помещение от къщата – „Арабската стая“, която е изцяло в тъмен махагон. За нейното създаване майстор Марин се е готвил дълго и много старателно, защото рисунъкът на дървото е по-различен. Идеята за тази стая му идва след като гледа един документален филм за посещение на българска делегация в няколко арабски държави.
Майстор Марин е бил толкова впечатлен от украсата на сградите в тези държави, която е доста по-различна от тази на българските възрожденски къщи, че той решава да направи една стая в точно в такъв стил. Освен изящните дърворезби, в къщата посетителите могат да видят и старинни долапи, автентични носии, красив дърворезбован зодиакален календар, разположен на една от верандите, и много други неща. Изключително интересно е, че майстор Марин разполага от външната страна на всеки един прозорец на къщата по един дърворезбован макет на паметника Шипка, което говори за неговото голямо родолюбие и патриотизъм.
След смъртта на майстор Марин Петков през 2004 година, красивата дърворезбована къща става притежание на семейството на Елена Симеонова.
„Стараем се, доколкото имаме възможност, да се грижим добре за къщата, за да може да продължим традицията на майстора да приемаме посетители, за да се знае за тази къща, защото тя се харесва от всички, които са я посетили“ , разказва Елена Симеонова. Това го правим и от уважение към труда, въображението и таланта на майстор Марин, добави още тя и припомни, че на входната порта на къщата има надпис „Дом, отворен за всеки, който желае да го посети“, който е останал от майстор Марин.
Според Елена Симеонова всеки посетител би могъл да открие тук нещо, което да го трогне, да провокира възхищение и уважение към труда на самоукия, но талантлив майстор Марин. Къщата се радва на голям интерес от посетителите както от страната, така и от чужбина. В къщата могат да се видят и два журнала, в които са писали посетители от цял свят – от САЩ, Испания, Мексико, Турция и много други.
Мехмед АЗИЗ