• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home Българи зад граница

Успелите българи: Игнат Канев и трудът като панацея БЪЛГАРИТЕ В САЩ И КАНАДА от НИНА МАРИНОВА

Петко Русанов by Петко Русанов
август 16, 2020
in Българи зад граница
0
Успелите българи: Игнат Канев и трудът като панацея   БЪЛГАРИТЕ В САЩ И КАНАДА  от НИНА МАРИНОВА
0
SHARES
38
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Успелите българи: Игнат Канев и трудът като панацея

Какво е успехът? За мнозина да си успял означава да имаш много пари и звездна слава. За други той не е свързан с трупане на материални блага и власт,а е по-скоро въпрос на себеусещане. Ако живееш живота, който те прави щастлив, значи си успял. В новата поредицата „Труд“ ви разказваме историите на българи, които са повярвали в себе си и са сбъднали мечтите си. Как са постигнали успеха си? Каква е цената, която са платили? Имат ли своя рецепта за него? Четете всеки четвъртък в „Труд“.

“На 14 години се озовах на непознато за мен място. Нямах нищо освен мечти и надежди. Справих се с всичко с тежък труд и решителност.”

Виж тук новите електронни издания в MediaMall – цени от 0,50 до 5 лева

Това разказва най-успелият българин в Канада Игнат Канев. Преди седмица той стана “Доктор хонорис кауза” на Русенския университет.

Сълзите
на филантропасе стичат по лицето му не само защото отново е в България. С него са съпругата му Димитрина, дъщерите им Кристина-Мария и Анна-Мария. Дни след 87-ия му рожден ден на 6 октомври прочутият милиардер сбъдна още една своя мечта – отвори “Канев център” към университета, за който дари 2 млн. лв.

“Напуснах България като момче, за да търся възможности в други краища на света. С възрастта и разстоянието връзката с отечеството стана по-силна. Обичам Канада, но във вените ми винаги ще тече българска кръв. Всичко ме тегли към България. Живеейки извън нея, се чувствам като дърво без корен. “Канев център” е моят начин да засадя символично дърво в земята на отечеството”, споделя магнатът.

Той не е забравил как през март 1941 г. нарамва торбичката от родното си село Горно Абланово и заедно с още двама-трима връстници тръгват за Австрия. Баща му го пуска да учи занаят при приятеля си Никола Парушчолаков. Докато им гостува в Горно Абланово, градинарят, който има зеленчукови градини в Австрия, харесва чевръстия хлапак и измолва семейството “да го направи човек”. Гатьо, както му викат вкъщи, още е ученик, но се върти покрай баща си в кооперацията и гледа как се прави алъш-вериш.
Новият му живот в странство започва като

общ работник

и на пазара, въпреки че още не знае немски език.

Година по-късно българчето вече продава само на сергията. Когато след 3 години се връща за малко на село, военните се сещат, че не е изкарал казарма. Това го принуждава бързо да се върне в Австрия.

За 5 години в Австрия чиракът успява да завърти търговия с плодове и зеленчуци. Само той сред сънародниците си има камион. След още 5 години решава да си стегне багажа за Канада заради слухове, че руските тайни служби дебнат емигранти като него и ги пращат в Сибир. Българинът се уговаря със земеделския лидер Г. М. Димитров да остави бизнеса си на задграничното правителство на БЗНС, срещу което да му помогнат с канадски долари.

Пари обаче така и не получава и 24-годишният Игнат се оказва в чуждата страна само с 5 долара в джоба. “Когато не знаеш езика и не си се изучил, си като едно животно”, не крие горчивите си спомени българинът.

Не знае английски език, но се хваща с други емигранти в строителството и започва да бъхти денонощно. Докато се учи как се градят къщи, предприемчивият му нюх му подсказва, че от имоти се печели много. И точно тогава получава неочакван подарък – БЗНС все пак му изпраща 300 долара за австрийския му бизнес. С тях младежът си купува място за строеж.

За по-малко от година Игнат успява да вдигне собствена къща в Торонто, която залага срещу 4000 долара кредит. С тях си купува още два парцела и продава построените домове. После инвестира отново в терени, които застроява. Емигрантите в Канада прииждат и всеки си търси жилище.

В Канада забелязват предприемчивия българин, когато решава да дари 2000 долара за изграждането на болница. Оказва се, че Канев е дал най-голямата сума и това впечатлява местните първенци. Те започват да го канят на събирания и да го препоръчват на клиенти.

След шест години неспирен труд Игнат разбира, че най-после е успял – вдига първия си триетажен блок с 9 апартамента. Десет години по-късно фирмата му вече има сграда с 262 жилища.

Покрай строителството предприемачът вижда, че хората се нуждаят и от автомобили. Основава представителство на “Дженерал мотърс” и вдига продажбите в Канада до 4000 коли годишно. Роденият търговец даже убеждава една фирма да купи 300 камиона.

Главоломните му сделки впечатляват президента на “Дженерал мотърс”, който го кани на вечеря в Детройт и му изпраща личния си самолет.

И понеже в клуба на богатите голфът е мерило за успех, наред с терените за застрояване Игнат Канев инвестира и в игрища. Построява осем и прави от тях следващия си печеливш бизнес. Постепенно заобичва играта и сега твърди, че на нея дължи дълголетието си. Другата причина е

семейството

Макар че живее 28 години с първата си съпруга – австрийката Катерина, тя не успява да му роди деца и двамата се разделят. Едва след смъртта Игнат разбира, че е била болна от рак.

Майка му го ръчка, че чака внуци и на 51 години Гатьо решава да си намери втора жена. С 25-годишната Димитрина от Русе го запознават български приятели, докато тя гостува на дядо си в Канада. Въпреки голямата разлика във възрастта им, химията се оказва по-силна и след дълга телефонна любов Канев идва в България да я иска от родителите .

От щастливия им брак, на който се радват вече 37 години, се раждат двете им дъщери. Баща им не жали пари да ги изучи.

По-голямата Ана-Мария е завършила Колумбийския университет и икономика в Оксфорд. Сега е инвестиционен посредник на Уолстрийт и аналитик в Световната банка. Кристина пък е юрист и практикува като адвокат.

“Имам млада булка, но и спортувам. Играя тенис 2-3 пъти в седмицата, а всеки следобед – голф“, издава рецептата за дълголетието си Канев.

Иначе през седмицата работният му ден започва в 7 ч. “За всяка работа трябва да се отделя време, без значение дали тя е малка или голяма”, категоричен е магнатът. Същият принцип той спазва и в общуването си, като не забравя да напомня, че “Хората акъл дават, но пари не дават”.

“Аз съм постоянен посланик на България в Канада. Всички посланици идват за по 3-4 години, но аз съм постоянно там”, казва филантропът. Във втората му родина няма българин, който да го е потърсил за помощ и да не е получил съвет или работа.

За българите в Страната на кленовия лист той е ангел хранител, защото е протегнал ръка на хиляди. Иги Канефф, както се подписва в Канада, дава земя и 1 млн. долара за строежа на българска църква в Торонто.

Човекът, чието богатство се оценява на 1 млрд. долара, гледа на

дарителството като на
адреналин

“Физически съм добре и разчитам, че ще бъда доста време наоколо и каквото мога да помогна, колкото съм по-добре, толкова повече работи може да направим”, планува мултимилионерът.

Президентът Росен Плевнелиев сравни Игнат Канев с братята Евлоги и Христо Георгиеви, дарили преди 136 години сградата на Софийския университет.

А Игнат вече чертае планове как да ремонтира читалището в родното му Горно Абланово, където винаги го посрещат като икона. С негово дарение още през 1976 г. е построена детската градина. В селото доскоро се ползваше линейката, купена със средства на строителния предприемач. В училището пък е оборудвал компютърен кабинет, дал е и пари за ремонта на църквата.

През 2002 г. Игнат Канев, който е и почетен консул на България в Канада, беше награден с орден “Стара планина”. Той е носител и на “Ордена на Онтарио”. През 2011 г. Атлантическият съвет на Канада връчи на дългогодишния си директор наградата “Сен Лоран” като признание за неговия принос към идеалите и принципите на поддържането на мир и ред.

РЕЦЕПТАТА

“Сещам се за една приказка, която чух като дете в България. Трима селяни се събрали на Димитровден. Нямали много радост заради голямата суша. Единият селянин казал: “Годината беше ужасна, аз дори не изорах земята.” Другият селянин кимнал и казал: “Аз изорах земята, но положението беше толкова лошо, че не я засях.” Третият селянин казал: “Годината беше лоша, но аз изорах земята, успях да я засея и с каквото изкарах, изхраних семейството си през зимата, а и малко семе остана.” Посланието за мен е, че с каквото и да се сблъскаме, не трябва да се предаваме. Трябва да бъдем решителни и верни на целите си. Винаги трябва да сеем и да се грижим за посевите си, независимо от трудностите.”

ЦЕНАТА

“Когато пристигнах в Канада, се озовах на непознато място, нямах семейство и приятели, на които да разчитам и не говорех езика. През тези тежки години нямах нищо освен мечти и надежди. Независимо от трудностите, през които минах, се справих – с тежък труд, решителност и постоянство. Още си задавам въпроса: Колко различен би бил животът ми, ако имах академична подготовка?“ Това е причината, поради която искам да помагам на младите хора да се образоват – възможност, която аз нямах. Работите само с труд стават, с нищо друго. Никой друг не може да ти помогне, ако ти не си помогнеш. Другите хора могат само да ти обещават. Обещанието обаче е евтино. А евтиното месо и кучетата не го ядат.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2374133

ADVERTISEMENT
Previous Post

НЕЩО ОТ КАЛИН МАНОЛОВ ЗА ИНТЕЛЕКТУАЛЦИТЕ

Next Post

Национальная идея как фактор развития до и после индустриальной революции КРИЗАТА .БГ МИТКО ХИТОВ НА РУСКИ ЕЗИК

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
Национальная идея как фактор развития до и после индустриальной революции КРИЗАТА .БГ МИТКО ХИТОВ НА РУСКИ ЕЗИК

Национальная идея как фактор развития до и после индустриальной революции КРИЗАТА .БГ МИТКО ХИТОВ НА РУСКИ ЕЗИК

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

19
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

януари 7, 2023
145 години от Трънското (Шопското) въстание

145 години от Трънското (Шопското) въстание

декември 31, 2022

Последните публикации

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

януари 7, 2023
145 години от Трънското (Шопското) въстание

145 години от Трънското (Шопското) въстание

декември 31, 2022
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist