• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

На 13 август 1826 г. в Сопот е родена Неделя Петкова ДОЦ Д-Р ПЕТЪР НЕНКОВ

Петко Русанов by Петко Русанов
август 14, 2020
in България
0
На 13 август 1826 г. в Сопот е родена Неделя Петкова ДОЦ Д-Р ПЕТЪР НЕНКОВ
0
SHARES
228
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

На 13 август 1826 г. в Сопот е родена Неделя Петкова – съпруга на най-младия вуйчо на Левски и първа възрожденска учителка в Македония

Неделя Петкова е родена на 13 август 1826 г. в Сопот. Родолюбивата атмосфера в подбалканския градец оказва благотворно влияние върху формирането мирогледа на младата Неделя Петкова. Своето образование тя започва в килийното училище на сопотския женски манастир. Когато станала на 15 години, със завидно трудолюбие продължила своето самообразование. Силно било нейното желание да учи в Русия и да стане учителка в българско училище. Но мечтата й не се сбъднала, тъй като баща й не могъл да й осигури издръжка .

Неделя Петкова се омъжва на 19 години за Петър Караиванов, внук на прочутия хайдутин Кара Иван- най-младия вуйчо на Левски .Не след дълго в Пирот умира от холера мъжът й, а след него и майка й. Тя остава сама с 6 деца, които е принудена да издържа с непосилен труд. Въпреки сполетелите я нещастия продължила да се самообразова.

Съдбата й се усмихнала като срещнала в Карлово руския вицеконсул в Пловдив – Найден Геров. Като разбрал за тежкото положение, в което е изпаднала, той й предложил учителска работа. Без колебание тя дала своето съгласие. Три месеца по-късно Неделя Петкова получила писмо и пари от Найден Геров с молба да тръгне веднага за Пловдив, а оттам за София и да постъпи на работа, като учителка в българското училище, където главен учител е бележитият български народен будител Сава Филаретов.

През 1869 Неделя Петкова пристига в София и с активното съдействие на С. Филаретов урежда първото начално девическо училище, в кое то започва работа като учителка.

Оттук нататък до края на живота си тя се отдава на високоблагородната учителска дейност да просвещава българските деца и да ги възпитава в дух на любов и преданост към Отечеството. В София Неделя Петкова учителства 4 години. Ученичките и достигат до 289.Със собствени средства родолюбивият българин Димитър Трайков построява нова сграда на девическото училище.

Неделя Петкова се включва в борбата на софийските жители, водени от Сава Филаретов срещу гръцкия владика Доротей – яростен противник на българската просвета. Тя започнала да получава предложения за създаване на девически училища в различни градове. Най-напред я поканили в Кюстендил.

На път за Кюстендил през 1862 г., заедно с дъщеря си Станислава, минава през Самоков. По молба на местното самоковско настоятелство, тя открива девическо училище в Самоков, в което учели 200 момичета. След това открила девическо училище и в Кюстендил.

Голяма просветна дейност Неделя Петкова развива в Македония. Учителства в Прилеп, Охрид, Битоля, Велес и Солун и навсякъде открива девически училища.

Както всички останали български просветители, Неделя Петкова срещала голяма съпротива от страна на фанариотите . В Македония борбата била твърде ожесточена, тъй като пропагандата се водела от най-отявлените гръцки владици. През 1866 г., независимо от големите пречки на гъркоманите, всеотдайната учителка, уредила девическо училище за 180 ученички в Прилеп. Тук тя учителства 2 години, като учила, както децата, така и техните родители.

Под ръководството на Неделя Петкова през 1867 г. в Прилеп за пръв път е отпразнуван празникът на създателите на славянската писменост Кирил и Методий.
В този празничен ден тържествено приключила учебната година. През 1868 г. Неделя Петкова учителства в Охрид. Тук тя срещнала яростна съпротива от страна на гъркоманите, които въз -препятствали нейната просветителска дейност и пречели откриването на българско девическо училище.

Гръцкият владика Милетий настоявал тя да бъде изгонена от Охрид, а девическото училище – закрито. Неделя Петкова не се изплашила и независимо от пречките продължила своята учителска дейност. И тук в Охрид учебната година завършила тържествено с честване деня на Кирил и Методий. Присъствието на почти всички жители на тържеството силно разгневило гъркоманите. По тяхно настояване тя била извикана от турския управител, който я обвинил, че раздавала на децата руски книги, че получавала заплата от Русия. Смелата учителка отговорила, че книгите не са руски, а български учебници и че заплатата и не е руска, а от българска- та община. Независимо от това тя била задържа на в конака, а квартирата и била претърсена. Освободили я, тъй като не намерили никакви уличаващи я доказателства. В резултат на непрекъснатите пречки, и преживяната тревоги, Неделя Петкова се разболява.

Заминава в Битоля на лечение, но същевременно и тук създала новобългарско девическо училище за 114 ученички. В това училище оставя дъщеря си Станислава за учителка, а самата тя се връща в Охрид и продължила своята просветителска дейност.

Българите в Охрид много се зарадвали, когато през 1870 г. излязъл султанския ферман за независима българска църква. Учителят Димитър Узунов прочел фермана в голямата Охридска църква, а Неделя Петкова с пламенни патриотични думи изразила радостта на събралото се множество от българи . Въодушевени, присъстващите започнали да викат:”Да си вървят гръцките владици и попове”.

Гъркоманите в Охрид наклеветили родолюбивите българи пред турския управител, че са се разбунтували срещу султана и по негово нареждане били арестувани няколко български патриоти начело с Григор Пърличев. Н. Петкова се задействала и успяла да събере пари, за да подкупи турските власти. Те взели парите и пуснали затворените. След този случай животът на Неделя Петкова бил застрашен и тя била принудена да напусне Охрид.

Отишла в Битоля и заедно с дъщеря си Станислава решила да замине за Пловдив при другите си деца. Минавайки през Велес, двете били замолени от местното учителско настоятелство да уредят и тук българско девическо училище.

Във Велес двете учителки престояли 3 години. Според източниците, в това училище учели 200 ученички. Освен това, те основали женско дружество и развили огромна обществена и просветна дейност сред жените.

Към края на ноември 1870 г. във Велес пристигнал пратеник на В. Левски, който се срещнал с нея и й предал писмо от БРЦК. Неделя запознала другите учителки с писмото и с поръчката да ушият революционно знаме. Един ден в къщата нахлули турски заптиета и учителките едва успели да скрият знамето. Те често се събирали под ръководството на Неделя Петкова и тайно четели патриотични книги и пеели бунтовни песни. По подозрение, че се занимават с революционна дейност, турската власт настояла да се затворят всички български училища в града. Всички събрания били забранени. Неделя Петкова била изпратена на съд в Битоля, а от тук – в Солун. Скоро била освободена, тъй като не могли да докажат нейната революционна дейност.

И в Солун тя продължила своята неуморна просветна дейност. Тук на 12 май 1871 г. тя отворила първото българско девическо училище. Макар че броят на ученичките бързо нараснал, училището трябвало да се закрие, тъй като нямало кой да плаща наема за помещението. Неделя Петкова стоически понасяла трудностите, тъй като не получавала заплата и се издържала от ушитите от нея ръкоделия.

Руският консул в Солун я извикал през 1872 г. с молба да подбере няколко по-будни и отлични ученички за изпращане в Русия да се учат, като тя лично ги придружи до там. Сбъднала се мечтата й от младежките години да посети Русия. Завела ученичките и ги оставила в Московския манастир ”Св. Алексей”, в който се учели и други българки. След завръщането си в Солун, заедно с дъщеря си Станислава продължила своята просветната и обществената дейност. Участвала активно в работа та на женското дружество ”Българска Зора”. Поради крайно лошите условия през учебната 1875/76 г., тя била принудена да прекъсне дейността си.

След Освободителната Руско-турска война 1877-1878 г. Неделя Петкова се преселва в Кюстендил, а през 1879 г. се премества в София. Тук тя получила народното признание с прозвището „Баба Неделя”.Въпреки напредналата си възраст , тя не спряла своята просветна и обществена дейност. Продължава да обикаля Македония да основава първите женски дружества и да работи за просветата и патриотичното възпитание на българските девойки и жени. Неделя Петкова се занимавала с просветна дейност и сред помакините . С такава мисия тя пребивава в Чепинско през 1893 година.

Започнала да пише мемоарни спомени за своята дейност в Македония. При пребиваванията си по различните места, по призива на Юрий Венелин тя записала и някои народни песни, обичаи и предания. Баба Неделя не престанала да работи за напредъка на българския народ до последния си дъх. Умира в София нa 1 януари 1894 г.

на снимката : Неделя Петкова Караиванова

Снимка на Petar Nenkov.
ADVERTISEMENT
Previous Post

МИСЛИ НА ХРИСТО СТОЯНОВ – ОТКРОВЕННО ТАКИВА ТРЯБВА ДА НИ ВОДЯТ

Next Post

ПОРУЧИК СИМЕОН ПЕТРОВ – ЕДИН ОТ ПЪРВИТЕ БЪЛГАРСКИ ЛЕТЦИ доц.д-р Петър Ненков

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
ПОРУЧИК СИМЕОН ПЕТРОВ – ЕДИН ОТ ПЪРВИТЕ БЪЛГАРСКИ ЛЕТЦИ  доц.д-р Петър Ненков

ПОРУЧИК СИМЕОН ПЕТРОВ - ЕДИН ОТ ПЪРВИТЕ БЪЛГАРСКИ ЛЕТЦИ доц.д-р Петър Ненков

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

19
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

януари 7, 2023
145 години от Трънското (Шопското) въстание

145 години от Трънското (Шопското) въстание

декември 31, 2022

Последните публикации

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

януари 7, 2023
145 години от Трънското (Шопското) въстание

145 години от Трънското (Шопското) въстание

декември 31, 2022
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist