Мащабно залесяване в Шипка се осъществява благодарение на инж. Феликс Луи-Мари Вожели. Групова снимка на доброволци, участници в мащабно залесяване през пролетта на 1904г. Изграждане на баражи за посаждане на дървета. Шипка след Освобождението е била гола без никаква гора, поради което се получавали много свлачища и наводнения. Лично министър Генадиев посреща Вожели в Пловдив и веднага заминават с файтон до Шипка. Там те са посрещнати от кмета Андрея Караджов, съветниците Христо Хаджиев и Пеню Паламудов, лесничея Йордан Митрев и идващия направо от разсадника, с ботуши, целите потънали в кал Петър Манджуков. с помощта на местното население през ранната пролет на 1905г. са засадили вече доставените от Саксония фиданки от бял и черен бор, ларикс, дуглазка ела, веймутов бор. По-късно Феликс Вожели посещава и открития горски разсадник край селото. Давайки висока оценка на свършеното от Митрев и Манджуков по залесителните обекти “Курника”, „Лъжи душа” и “Димовец”, тримата потеглят за Казанлък. За шестте години /1905-1911г./ под ръководството на Ф.Вожели е залесена площ от 4 984 дка, изградени са каменни баражи – 2850 куб.м., каменни прагове – 540куб.м., клеонажи – 6 200 линейни метра, запазени охранителни периметри – 54 490 дка. Разширени са разсадниците с годишно производство над 1 милион фиданки. Укрепени и залесени са пороите Лясков дол, Миньов дол, Селска река, Доганещица в землището на Шипка и различни пороища в землището на Енина, Изворово и Мъглиж. В Казанлъшката околия, където Вожели лично ръководи работата, са овладени над 12 000 дка пороища. Не трябва да се подценяват и големите заслуги на другия пионер в залесяването Петър Манджуков, който исторически погледнато, е първият наш противоерозионен специалист и почти година преди идването на Вожели залесява с дъбов жълъд големия порой Курника над Шипка.
Първото организирано залесяване е в местността Димовец, южно от връх Шипка, където е създадено насаждение от дуглазка ела върху ерозирано буково месторастение при 700м надморска височина.
Днес в района на нашето Старопланиние се срещат над 645 вида висши растения и 59 ендимични видове. Източник: Дигитален архив-РБ Захарий Княжески и материал от kazanlak.com