ГЕНЕРАЛСКИЯТ РОД МАРХОЛЕВИ .
КРЪВТА – ВОДА НЕ СТАВА !
Калоферският род Мархолеви е уникален в българската военна история и генеалогия. Той води началото си от Генко Мархолев и има общи родствени връзки с прочутия Видул войвода и с кума на Христо Ботев и Венета Рашева, д-р Георги Странски.
Този род дава на Българската армия- 3 генерали, 3 полковници и 2 младши офицери.Основателят на рода Генко Мархолев е търговец на аби в Цариград. От брака си с калоферката Злата има 7 деца.
Семейството на вторият му син Иван Мархолев се превръща в ярък пример за родолюбие, приемственост и традиция. В него се раждат и израстват двама прославени генерали и един полковник. Иван Мархолев известно време работи в занаятчийския еснаф в Цариград. Завръща се в Калофер и става талигаджия-кираджия. От там идва и прякорът му Иван Мархолев – Талигаджията .
През 1863 г. Иван Мархолев се оженва за калоферката Цвета. От брака си с нея има три деца. Жена му също умира скоропостижно. Иван Мархолев става сподвижник на Васил Левски, който при идването си в Калофер, отсяда при него. Когато Добри войвода от Копривщица убива чорбаджията Деньо от село Рахманли, турската полиция потърсва Иван Мархолев, за да го арестува, тъй като е укривател на войводата. Той е предупреден и заминава за Бургас. Там обаче е заловен от турската полиция и осъден на 6 години лишаване от свобода. Присъдата си излежава в затвора Таш капия в Пловдив. Пише писма до руския вицеконсул в Пловдив, Найден Геров и след неговото застъпничество пред турската власт, е амнистиран през септември 1876 г.
През Руско-турската Освободителна война 1877-1878г., отново е арестуван от турската полиция. Осъден е на смърт чрез обесване. По късно смъртното му наказание е заменено с доживотна каторга в Диарбекир. Заедно с един карловец през 1878г. успява да избяга и се добира до Карлово, където живее семейството му тъй като дома им в Калофер е изгорен. През ноември 1880г. се жени за вдовицата Гина от Сопот и се установява да живее в Карлово. Иван Мархолев участва в Сръбско-българската война 1885г., като предводител на Карловската доброволческа чета от 150 души. След войната е назначен за началник на полицията в Карлово. Своето родолюбие той завещава на тримата си сина, които стават изтъкнати офицери
Първородният син на Иван Мархолев- генерал майор Генко Мархолев воюва, като доброволец в Сръбско-българската война 1885г. Приет е във Военното училище. Участва в преврата срещу княз Александър Батенберг, организиран от офицери–русофили. След контрапреврата е разжалван и откомандирован от Военното училище. По-късно е амнистиран и успява да завърши обучението си.
През Балканската война, като командир на Лейбгвардейския конен полк на 13 март 1913г. пленява във форта Хадърлъка в Одрин коменданта на крепостта Мехмед Шукри паша. Участва във всички войни за национално обединение. На 6 май 1936г. е произведен в звание генерал майор от запаса .
От брака си има три деца. От тях най – големият му син, подпоручик Иван Мархолев тръгва по неговия път, като завършва Военно училище, но загива нелепо в Плевен.
От втория си брак със сопотненката Гина, Иван Мархолев има син – генерал майор Гурко Мархолев. Той се стреми да подражава на своя по-голям брат Генко Мархолев. Постъпва, като него във Военното училище. Като млад офицер служи в Лейбгвардейския конен полк, където служи и брат му. Гурко Мархолев завършва френската военна академия Сен Сир. Участва във войните за национално обединение и се уволнява от армията с чин полковник.На 6май 1936 е произведен в чин генерал- майор от запаса .
Доведеният син на Иван Мархолев от втората му жена Гина – полковник Стефан Мархолев завършва Военното училище. Воюва във всички войни за национално обединение и на два пъти е раняван. Достига до чин полковник. Неговият син, подпоручик Петър Мархолев завършва Военно училище, но е уволнен след 9 септември.
Генерал-майор Христо Мархолев е братовчед на тримата братя Мархолеви Той завършва на 2 август 1908г. Военното училище . Служи в кавалерията. Участва във всички войни за национално обединение. На 30 декември 1945 г. е произведен в генерал-майор. След преминаването си в запаса е избран за секретар на Националния съвет на ОФ. Депутат е в няколко Народни събрания.
Ето така тази прославен воински род служи на Майка България. В нея службата към родината е била въпрос на достойнство и чест и се е предавала щафетно – от баща на син и от син на внук! !
Като него е имало много други подобни родове и фамилии у нас.Затова България е оцеляла, въпреки робството и въпреки двете си национални катастрофи !
на снимките: бащата Иван Мархолев, братята, генерал Генко Мархолев, генерал Гурко Мархолеви и полковник Стефан Мархолев и братовчед им, генерал Христо Мархолев