Експозицията на музея е уредена в три зали и в тях е представена традиционната култура в карнобатския край от Възраждането до първите десетилетия на ХХ век. Има богат снимков материал и документи, които показват Карнобат като значимо административно, стопанско, търговско и занаятчийско средище.
Значително място е отделено и на прочутия Карнобатски панаир, който е бил сред утвърдените общобългарски панаирни центрове, заедно със Сливенския, Казанлъшкия и Старозагорския. На Карнобатския панаир са идвали търговци от Турция, Гърция, Персия и Мала Азия, за да продават стоката си и да купуват такава.
В експозицията са показани и традиционните поминъци и занаяти в карнобатско като абаджийството, терзийството, сарачеството, мутафчийството, като най-голямо внимание е отделено на животновъдството и по точно на отглеждането на прочутата медно-червена карнобатска овца. Експозицията е обогатена със занаятчийски произведения и инструменти, накити, обреден реквизит, като са показани елементи от сватбените, кукерските и лазарските обичаи на хората от карнобатския край.
Най-интересна е залата, представяща типичните за района тъкани и носии. Традиционните мъжки и женски носии се отличават с богата отнаментика, фини плетива,богата украса от мъниста.
Музеят се намира на ул. „Димитър Полянов“ № 4, телефон за информация: (+359)559 22206.
Автор: Светла Йорданова
Източник:http://www.bulgariainside.com/…/%D0%95%D1%82…/562/index.html