НИТО ЕДНА МЕДИЯ НЕ ПОСМЯ ДА ИЗРЕЧЕ, ЧЕ ПРЕСТЪПНАТА ГРУПИРОВКА ТИМ ДЪРЖИ ЗАВОДА ОТРОВИЛ РЕКА МАРИЦА ПРЕДИ ДВА ДНИ. МЕДИЙНОТО ЗАТЪМНЕНИЕ ОКОЛО ТИМ Е МНОГО ПО-МОЩНО, ОТ КОЕТО И ДА БИЛО ДРУГО. ЕДИНСТВЕНО ГЕРМАНСКИ ЖУРНАЛИСТ ДОСЕГА СЕ Е ОСМЕЛИЛ ДА ПИШЕ ЗА ПРЕСТЪПНИТЕ ДЕЯНИЯ НА ГРУПИРОВКАТА ТИМ, ЧИЯТО СМЪРТНА ХВАТКА СТИСКА ОСНОВНО БИЗНЕСА И ЖИВОТА ВЪВ ВАРНА
ТИМ има над 150 компании в различни сектори. По инерция все още я наричат „варненска мафия“, но всъщност нейният бизнес се разпростира в цяла България.
Само една от отровите пуснати в р. Марица надвишава 358 пъти допустимата норма.
Но дори тази отрова не е по-страшна от смъртния страх на българските журналисти от мафиотската групировка ТИМ. Само благодарение на германският журналист Юрген Рот научаваме за ционния чадър д групировката
Рот твърди, че ТИМ е разпростряла пипалата си и в Германия. „Отдавна се питам дали българските власти ще имат силата и политическата воля да разбият тази група“, каза Рот в интервю за Радио Дойче веле.
Групировката ТИМ се управлява от 12 души. В публичното пространство обаче почти няма техни фотографии, пише Рот. И продължава:
„ТИМ притежават редица охранителни фирми, като МИ-2 и МИ-5, като за техните служители има специално създадени центрове за обучение. Само в Ми-2 работят над 170 души.
След 1996 г. групировката успява да вземе целия контрол над проституцията по северното Черноморие.
Сред останалите отрасли на бизнеса на ТИМ е търговията с луксозни автомобили, риболов, химически продукти и застраховане. През есента на 2000 г. групировката на практика поема цялата държавна компания „Химимпорт“. Председател на управителния съвет става Иво Каменов.
„Неохим“, която отрови Марица преди дни е само част от химическите им придобивки. Другите имена в групировката са Марин Митев и Тихомир Митев.
Община Варна е в пълно подчинение на ТИМ (Тихомир Иво Марин). Групировката печели всеки държавен конкурс, в който участва?“, пише Рот в книгата си.
Цитиран е и разговор на автора с Ваньо Танов, който споделил: „Когато бях директор на Националната служба „Борба с организираната престъпност“, ТИМ не трябваше изобщо да се споменава. Дори не беше позволено да се казва, че съществува.“
Миналата година се срещнали тук, в София, и Иво Каменов, казал: „Ние от ТИМ искаме да овладеем цялата стратегическа индустрия на България“. Това означава, че те наистина имат планове за всемогъщество. Тъй като съдиите и прокурорите не правят нищо, хората, които пишат за ТИМ, стават жертви на физическо малтретиране или са заплашвани. Но в европейските служби за сигурност вече не е тема табу, основно заради голямото влияние на групировката в икономиката и опита й да овладее нефта и газа. Рот пише за варненския собственик на фирма, на когото са били показани снимки на децата му, за да се оттегли и да предаде на ТИМ филиала.
Освен това ТИМ се занимава и със събирането на просрочени заеми по поръчка на банки или на бизнеса.
Групировката е навлязла на зърнения пазар у нас благодарение на американския бизнесмен Марк Рич, който през 90-те години на миналия век е търгувал с българско зърно и с петрол за „Нефтохим“. Връзката между ТИМ и Рич е била осъществена благодарение на посредничеството на предприемача Никола Дамянов.
Така групировката успява да завземе голяма част от зърнените силози на бившата държавна фирма „Зърнени храни“. Преди около 5 години се смяташе, че ТИМ притежава 5 големи мелници и 20 зърнени бази в цялата страна. Счита се за един от основните играчи на зърнения пазар в България.
Компаниите на ТИМ
Според статия на “Mediapool.bg” от 2009 година групировката ТИМ има над 150 компании в различни сектори. По инерция все още я наричат „варненска“, но всъщност нейният бизнес се разпростира в цяла България.
ТИМ е притежател на „Мустанг холдинг“, в който е концентриран медийният и рекламният бизнес на групировката – телевизия М-САТ, „Алфа радио“ вестник „Черно море“, едноименна реклама агенция, киносалони, видеотеки, ресторанти, интернет-клубове, игрални зали и много други.
През 2008 година „Холдинг Варна“ придобива 32% от „Варна риълтис“ и това става новото име на „Мустанг холдинг“.
През септември 2011 година телевизия М-САТ е преименувана в “Bulgaria On Air”. На 21 септември 2015 г. телевизията се ребрандира като политематичен национален канал, след като стартира нов бизнес такъв в партньорство с групата на Bloomberg – Bloomberg TV Bulgaria.
Дружеството „Инвестор.бг“ АД, част от „Холдинг Варна“, притежава още и „Алфа радио“, което става радио към групата на “Bulgaria On Air”, онлайн портали, както и списания.
Ключово в развитието на ТИМ е закупуването на предприятието „Химимпорт“, което им дава позиции в производството и реализацията на химически продукти, торове и горива. Схемата за придобиването на дружеството е следната – през 1994 година то е било продадено от Агенцията за приватизация на работническо-мениджърското дружество „Химимпорт-инвест“. След това, три години по-късно, ТИМ купуват 76,85% от него. Изпълнителни директори и членове на Управителния съвет на „Химимпорт“ са Марин Митев и Иво Каменов.
Именно чрез тази компания групировката участва в закупуването на редица други големи дружества като „България ер“ „Хемус ер“, на Централна кооперативна банка /ЦКБ/, на застрахователното дружество „Армеец“.
Председател на Надзорния съвет на ЦКБ е Иво Каменов, а негов член пък е Марин Митев.
По време на Тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС с премиер Сергей Станишев ТИМ придоби и Параходство „Българско речно плаване“.
ТИМ развива и строителна дейност – жилищни сгради, търговски центрове, хотели и заведения. През 2007 година групировката печели конкурс на общината за създаването на жилищно-развлекателен център на парцели в Морската градина, наречен „Алея първа“. Закупени са пет терена с обща площ 117 декара.
За футболен клуб „Варна“ Митев обясни, че са го придобили заедно със „Спортен комплекс Варна“
Що се отнася до политическите амбиции Митев е категоричен, че ТИМ няма такива. Политическите им убеждения били – „винаги с властимащите“, а личните – „тимаджия“.
