НА 20 ЮЛИ 1402 ГОДИНА СЕ СЪСТОИ ГРАНДИОЗНАТА БИТКА ПРИ АНГОРА /АНКАРА/, В КОЯТО ПОКОРИТЕЛЯТ НА БЪЛГАРИЯ, СУЛТАН БАЯЗИД ПАДА В ПЛЕН НА МОНГОЛСКИЯ ЗАВОЕВАТЕЛ ТИМУР
доц.д-р Петър Ненков
Битката при Ангора / Анкара/ се води между войските на монголския завоевател Тимур (Тамерлан) и на османския султан Баязид I на 20 юли 1402 г.
Битката започва с мащабно нападение от страна на турците, на което монголските конни стрелци отвръщат с облаци стрели. Двадесет хиляди сърби се сражават на страната на Баязид, като негови васали. Те удрят с тежката си конница леко въоръжените монголци, които удрят на бяг. На левия турски фланг обаче татарската конница в армията на Баязид се присъединява към Тимур и обкръжава бившите си съюзници. Те са привлечени от обещанието на агентите на Тимур за по-ниски данъци от тези, наложени от турците. Монголската конница напада и заедно със страничния натиск от страна на татарите пречупва крилото на Сюлейман.
Сърбите са обезкуражени, когато виждат анадолците да бягат и напускат полето. Баязид остава с еничарите си и запасните си спахии. Той убива мнозина с брадвата си. Войниците му обаче постепенно отстъпват и бягат. В последния етап на битката при хълма Катал уморената и жадна турска войска е разгромена, въпреки че Баязид успява да избяга в близките планини с няколкостотин конници. Тимур обаче обгражда планините и залавя турския султан.Около 15 000 турци загиват, а много се предават.
Тежкото поражение на турците и пленяването на Баязид от Тимур разтърсват Османската империя, но българите, гърците, сърбите и другите балкански народи не успяват да се възползват от възможността да премахнат османското владичество от своите земи.
Баязид е затворен в клетка и използван като столче за крака и за качване на кон от Тимур, а съпругата на Баязид Деспина Оливера Лазаревич е карана да служи гола на масата му. След осем месеца подложен на такива унижения Баязид получава удар и умира през март 1403 г.
Османската империя изпада в гражданска война между четиримата синове на Баязид, която дава още 50 години живот на византийската столица Константинопол, но в крайна сметка османците се възстановяват и възобновяват нашествието си в Европа.
Кризата в Османската империя дава възможност на българските князе Константин и Фружин да вдигнат през 1408 г. въстание, което е потушено от османските турци през 1413 г.
На снимката : Картината „Тимур и плененият султан Баязид“ – художник Станислав Хлебовски, 1878 г