• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result

АНОТАЦИЯ НА КНИГАТА НА МАРИАНА КРЪСТЕВА ОТ ИК “ МОРСКИ СВЯТ „

Петко Русанов by Петко Русанов
юли 28, 2020
in Погледнато в интернет
0
АНОТАЦИЯ НА КНИГАТА НА МАРИАНА КРЪСТЕВА ОТ ИК “ МОРСКИ СВЯТ „
0
SHARES
49
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
ЗАДЪЛБОЧЕНО НАУЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА
СЛЕДВОЕННА МОРСКА БЪЛГАРИЯ

Появата на бял свят на морско-историческа монография у нас е все още рядко събитие и всяка нова книга от този род напълно естествено привлича вниманието на морската ни общественост. А „Морето в международните отношения и външната политика на България 1944 – 1949 г.“ на Мариана Кръстева* напълно заслужава това внимание от гледна точка на поставената амбициозна изследователска задача и на постигнатите резултати. Книгата е преработен и допълнен вариант на защитената от автора през 2003 г. дисертация на тема „Морето във външната политика на България“. Солидното научно изследване е в рамките на един все още непроучен докрай период от нашата история. До 1989 г. подходът към него в повечето случаи бе идеологизиран, а в наши дни темата не е от най-атрактивните за изследовател, който иска да прави бърза научна кариера с политически допинг, тъй като изводите не могат да бъдат само негативни – по това време морска България постига и определени успехи.
Още при първия досег с книгата прави впечатление богатата изворова база, натрупана след продължителната работа в девет архива и проучването на 29 фонда (част от които – постъпления от чужди архиви), внимателният преглед на публикувани у нас и в чужбина официални документи, на десетки монографии, на мемоари и на тогавашния периодичен печат. Това е дало на

Мариана Кръстева възможността да вникне задълбочено в сложния възел от противоречия с които се характеризират международните отношения през тези сложни за Европа времена, и да намери в тази координатна система мястото на България от гледна точка на морската политика и дейността на нейните институции за защитата на морските интереси на страната. Изразените от автора несъгласия с постановки в досегашни изследвания са подкрепени с достатъчно аргументи и факти. В синтезиран вид направените анализи и изводи са публикувани в края на книгата на руски и на английски език, което е още едно нейно достойнство.
Морските интереси на България в годините след Втората световна война Мариана Кръстева разглежда в няколко основни аспекта: борбата за излаз на Егейско море, добруджанското морско и дунавско крайбрежие в българо-румънските отношения, позициите на страната ни по въпроса за режима на корабоплаване в проливите (Босфора и Дарданелите) и по Дунавския въпрос, международните конвенции по морско-правни въпроси и българското участие в тях. Изнесените факти и казуси са твърде поучителни в контекста и на днешните интеграционни процеси в рамките на Европейския съюз, където всяка държава продължава да се стреми да отстоява своите национални морски интереси. В това отношение познаването на стратегиите и тактиките на съседните ни държави (половин век не е толкова голям период) може да бъде само в полза на българските институции.
Интересен е анализът на автора по отношение на позициите на Великите сили за присъединяването на Западна Тракия към България преди и по време на Парижката мирна конференция (1946 г.). Особен акцент в тази ситуация са интересите на СССР и неговата подкрепа за български излаз на Бяло море. С приносен характер е разработката за българското морско наследство, останало в Беломорието като частни и държавни инвестиции, загуби от морско-стопанските дейности в Западна Тракия, както и проследяването на опитите за възстановяването им. Тъжната истина е създадена от логиката на събитията: западните Велики сили не са толкова притеснени от развитието на България на две морета, колкото от реалната възможност за превръщането й в „плацдарм за реализирането на плановете на Съветския съюз“. Само загубите, нанесени поради това, че редица кораби за крайбрежно плаване и риболов (и съответното им оборудване) остават на Бяло море, наброяват 564 079 384 лв. Това, разбира се, е нищо пред загубата на Западна Тракия и беломорския излаз – един изключително перспективен и стратегически важен за българската икономика регион, чрез който връзките със света са несравнимо по-лесни за осъществяване в сравнение с останалата единствена алтернатива на черноморските проливи.
Още една премълчавана тема изкарва Мариана Кръстева на бял свят: реваншистките претенции в съседна Румъния в периода между 1945 и 1947 г. спрямо въпроса за българо-румънската граница в Добруджа с желание към Румъния да мине част от българското черноморско и дунавско крайбрежие.
Атаката срещу Крайовския договор от 1940 г. се води на различни равнища: от правителствени представители в Букурещ до интелектуални кръгове, подкрепящи реваншистките лозунги на дружество „Южна Добруджа“, достигнали и до Парижката мирна конференция. Този път обаче Великите сили са единодушни, че по този въпрос спор не може да има – преминаването на Южна Добруджа към България не подлежи на обсъждане В отделна глава е разгледано състоянието на българското морско стопанство в условията на следвоенното международно статукво. В обща рамка са разгледани проблемите както на морското, така и на речното корабоплаване, не е пропуснат „забравеният“ от някои изследователи епизод с излизането на отделни корабостроителни предприятия и съоръжения от активите на българската промишленост. Тук, освен интересните статистически и фактологически данни, които подкрепят логиката на анализа, читателят ще намери пълния отговор на въпроса защо България остана без държавен флот в края на войната Част от изследването на този проблем преди време беше поместено в „Морски вестник“ под заглавието: „Германия потопи търговския ни флот, а Съветският съюз отвлече останалото от него“. И докато Германското флотско командване „Юг“ все пак оставя на Българското търговско параходно дружество по надлежно документиран начин пет плавателни съда (останалите германски кораби са потопени или взривени от екипажите им), то Съветският съюз ги изземва безапелационно (и беззаконно!) като трофеи.
И тук истината е с горчив привкус: тези кораби започват да плават под съветски флаг, но с български екипажи, които не след дълго биват заменени изцяло от съветски. България е принудена под съветски натиск да отстъпи корабите с постановление на Министерски съвет, което по понятни причини не е публикувано в „Държавен вестник“. Постановлението изпреварва с 10 дни подписването на Съглашението за примирие… Усилията да се поправи тази умишлено предизвикана от съветските военни власти в България „грешка“ не дават резултат. Не помага и личната молба на Георги Димитров до Сталин. Завинаги в Одеса остава и отведения от Варна още през октомври 1944 г. 350-тонен плаващ док. А чрез набедените за „трофейни“ кораби във Варна пристигат съветски стоки и България е принудена да плаща на СССР за превоза им от собствените й плавателни съдове. В морската търговия между България и Съветския съюз български кораби (новозакупените „Родина“ и „България“) се включват за първи път едва през пролетта на 1948 г. А те превозват тези стоки на два пъти по-ниска цена! „Българският военноморски флот в първите следвоенни години“ е озаглавена третата глава, която е не само нов прочит на сегмента от военноморската ни история от този ракурс, но и вкарва в научен оборот (както и в другите две глави) множество необнародвани досега документи. Особен интерес сред тях представляват данните, посочени в докладите на дипломати от западни държави, акредитирани у нас през този период. Малко известен е и фактът, че чистката на царските офицери във флота е процес, контролиран и от Морския отдел в Съветската военна мисия (като част от Съюзническата контролна комисия) у нас. Започналата в българския военен флот мащабна съветизация има и един положителен резултат. Много скоро страната ни започва да развива ВМС, които надвишават по своите качествени и количествени характеристики рамките, поставени от Парижкия мирен договор (1947 г.). Последствията от тези процеси се очертават като обект на следващи научни изследвания в българската морска историография. Техните автори ще бъдат улеснени от богатата база данни, която книгата на Мариана Кръстева им предоставя.
В първите следвоенни години отстояването на морските интереси на България цели да осигури на държавата превръщането й в желан икономически партньор и предпочитан съюзник във военностратегическо отношение. Този извод на Мариана Кръстева може да бъде отнесен едно към едно и към дейността на държавните ни институции и днес.
Цялото изследване изобилства от интересни казуси, чрез които могат да бъдат правени аналогии със ситуации и в наши дни. И в това няма нищо странно, след като такава е и мисията на историка. Затова написаната на достъпен за широка аудитория език книга „Морето в международните отношения и външната политика на България 1944 – 1949 г.“ на Мариана Кръстева ще бъде интересно четиво не само за политици и историци, но и за бизнесмени, и за моряците от търговския и от военния ни флот, за всички, които се вълнуват от държавата ни като субект в международните отношения, който в определените политически рамки търси пътищата за реализиране на своите морски интереси.
АТАНАС ПАНАЙОТОВ, доктор по история 
ADVERTISEMENT
Previous Post

АКВАРЕЛ НА ЛЕЙТЕНАНТ ХЕНРИ КЛИФЪРД ОТ АНГЛИЙСКИЯ ЛАГЕР ПРИ АЛАДЪН ОТ ВРЕМЕТО НА КРИМСКАТА ВОЙНА АНАСТАС АНГЕЛОВ

Next Post

БОЯНСКИЯ КЛУБ ЗА ПОДКРЕПА НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ И НАЦИЯ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
БОЯНСКИЯ КЛУБ ЗА ПОДКРЕПА НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ И НАЦИЯ

БОЯНСКИЯ КЛУБ ЗА ПОДКРЕПА НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ И НАЦИЯ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024

Последните публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist