Все повече технологии с името Smart навлизат в живота и бизнеса. Независимо за какво се отнасят, те са обединени от общия стремеж към разумно, ефективно и интелигентно решаване на сложни технически, организационни и производствени задачи. И Smart земеделието не изостава от този процес. В земеделието също виждаме все по сложни и високотехнологични нововъведения, основаващи се на навигацията, сензорна технология, обработка на данни, управление и прогнозиране по модели и т.н.. Няма съмнение, че интелигентното селско стопанство представлява бъдещето в агросектора и е тенденция, която ще обхваща все повече земеделски производители.
Ефективното земеделие е сложен комплекс от множество фактори. На всеки един от тях трябва да отдаваме необходимото значение и да обръщаме нужното внимание. Основните цели, към които се стремим, са намаляването на разходите, увеличаването на добивите и повишаване на качеството на реколтата. Грижата за земята и опазването на природата също са фактори, които ни осигурят дългосрочна и ефективна работа. Не на последно място стоят и комфорта и безопасните условия на труд на фермерите и земеделските работници.
Как съвременните технологии ни помагат да работим ефективно във всички тези посоки? Нека в началото се спрем на възможностите, които те дават за масовото прилагане на добрите земеделски практики. Казано по друг начин, това означава, че с тяхна помощ най-успешните резултати, постигнати на едно място във фермата могат лесно да бъдат пренесени във всички останали части и така значително например да се подобрят добивите или намалят разходите.
Типичен пример в тази област е използването на GPS базирано управление при тракторите и комбайните. Благодарение на него всички трактористи могат да управляват своите машини толкова прецизно, колкото и най-опитните оператори. Други примери са свързани със събирането и използването на данните. Агрономите най-често базират своите решения на части от обработваемите площи, до които имат достъп в дадения момент. Когато обаче в машините има монтирани сензори, агрономът вече постоянно знае, на всяко едно място, какво е състоянието на посевите или реколтата и може да вземе най-правилното решение. Отново използвайки технологиите, той има възможност да зададе точното количество тор и пестициди, необходимо за дадения участък и по този начин да спести разходи за труд, гориво, материали и не на последно място да намали влиянието върху околната среда.
Съвременните технологии позволяват изграждането и на далеч по-сложни и комплексни автоматизирани системи за управление. Точните данни за състоянието на реколтата и оперативните характеристики на стопанството мога да се предават от разстояние и да се обобщават от централен софтуер за управление. Така те постоянно са на разположение на ръководителите. Взетите решения след това бързо могат да се въведат в действие и да се проследи за прецизността на тяхното изпълнение.
Броят на фирмите, предлагащи продукти и системи за интелигентно земеделие непрекъснато се увеличава. В отговор на интереса на земеделските производители и следвайки техническите тенденции, те постоянно предлагат нови, иновационни и все по-разнообразни продукти. Роботизираните системи, GPS сателитите, автоматизираното управление на земеделска техника са само примери за технологии, считани доскоро за футуристични, но вече реално намиращи се в обсега на земеделската практика. Това е видно и на последните специализираните изложения в чужбина и у нас, където все по-голямо място заемат зоните, свързани с интелигентно земеделие.
И все пак ако трябва да обобщим, от множеството технологии се оформят няколко групи, заслужаващи специално внимание – GPS навигация и ISOBUS, сензорни технологии, управлението и анализа на данните и възможността за връзка към централни източни на информация за селското стопанство.
GPS Навигация и ISOBUS
Навигационните GPS системи вече правят много повече от това да водят тракторите под права линия. Те използват сателитни данни за да насочват машините, да ги свързват в общи системи за управление и да съхраняват данни за изминатите маршрути. Основа за това дава все по-голямото развитие на електрониката и нейното внедряване в тракторите и останалата селскостопанска техника. Така чрез ISOBUS става възможна комуникацията между конзолата в кабината и оборудването във фермата, осигуряваща обмена на жизненоважни оперативни данни в реално време.
Могат да бъдат посочени редица приложения на съвместна работа на GPS системи и ISOBUS комуникация. Така например сеялките Land-Data Eurosoft на John Deere разполагат с контрол на секцията за предотвратяване на припокриването. Машините за садене оборудвани с такива системи от Reichhardt и Kverneland също избягват припокриването и допълнително дават възможност за прекъсване на редове с цел поддържане на успоредни линии.
Други възможности се предлагат от ADDED-TECH, чиято система може да поставя течна тор с променлива скорост по време на сеитбата и засаждането на растенията. Системата на CLAAS, оборудвана с GPS и ISOBUS, дава възможност за променливо разпръскване на оборска тор, в зависимост със спецификата на терена.
Muller Elektronik, съвместно с Aravato Systems и Lacos, отиват още по-далеч и предлагат пълна компютърна симулация на ферми, използват GPS навигационни системи. Освен управление на задачите и работа на полето, тези системи служат за изработка на цялата необходима документация, както и за самотестване на изправността на оборудването.
Събиране на данни в движение
За да се обработва земята ефективно, трябва да се знае възможно най-много за състоянието на почвата, която обработвате и за вашите насаждения. Това е мястото, където сензорната технология играе ключова роля. Тази информация лесно може да бъде осигурена чрез инсталирането на сензори в трактора, комбайна или друга селскостопанска техника. Съпоставянето на тези данни с данните от GPS системите дава възможност за съставянето на карти, служещи като основа за управлението и взимането на ефективни решения.
Картите на добивите, събирани с комбайните са може би най-известните полеви карти. Новите сензорни технологии обаче отварят много нови възможности. Така например те позволяват изчисляването на необходимото съдържание на азот за насажденията, така че торовете да се прилагат по-ефективно. Фирмите Amazone, Agri Con, WTK-Elektronic, Fritzmeier и други предлагат такива азотни сензорни системи. Системата на Amazone включват допълнителна възможност за управление и документиране на работата, докато картите от сензорната система на Fritzrmeier могат да прогнозират дори добивите от масива, който се обработва.
Предлаганата от BioCover A/S сензорна система, регулира рН на разпръсквания оборски тор. Така тя директно контролира отделянето на амоняка и по този начин се стреми да извлече максимална полза от торенето.
Фирмите производители на трактори и комбайни търсят все повече интегриране на сензорни технологии в своите машини. Така например John Deere, предлага модел трактор с монтирани сензорно-базирани устройства за контрол. Някои модели комбайни на New Holland пък дават възможност да бъдат автоматично управлявани от сензори, следящи широк диапазон параметри започващ от загубите на зърно в задната част на комбайна до зърното, повредено по време на вършитба.
Съхраняване и анализ на данните
Ключът към всяка успешна система за интелигентно земеделие е управлението на данните. Събраната информация трябва да се съхранява сигурно и да се представя в удобен вид. Нейният анализи позволява вземането на такива решения, които да доведат до ефективно управление на стопанството.
Събирането и обработката на данните може да става на различни места. Някои фирми като Fendt и Massey Ferguson дават възможност за събиране и обработка на информацията директно в тракторите. Терминалът Variotronic на Fendt събира и обработва данните на място, като допълнително може да комуникира по ISOBUS с други устройства. При Massey Ferguson кабината на трактора освен в контролно и управляващо устройство, може да се превърне в истински информационен център на фермата.
Повечето системи са отворени за документиране на полевите записи, така че да могат да се използват за допълнителни анализи. Някои от тях предлагат и още по-модерни технологии, като web-базаирани системи за оптимизация и смартфон приложения.
Централни източници на информация
Достъпът до актуална информация е от жизненоважно значение за всеки успешен земеделски бизнес. В европейски и национален мащаб редица компании и организации предлагат ценни данни и прогнози в помощ на управлението на земеделски стопанства. Такива източници са метеорологичните служби, геоинформационните системи и други. Интегрирането на информацията постъпваща от тези системи с локалните системи във фермата позволява взимането на редица оптимални решения. Те могат да са свързани с взимането на решение за посеви, базирани на местоположение, за интегрирана работа на напоителните системи, за схемата за прибиране на реколтата.
Всичко свързано с интелигентното земеделие е обърнато с лице към бъдещето. Земеделски дружества и институти в много европейски страни гледат на него като важна част от своите изследвания. Специалистите работят по редица проекти, свързани с автоматизацията и прецизните средства, приложими в земеделието и през следващите години можем да очакваме редица успешни нововъведения.