Едно от най-красивите кътчета на нашата родина е Васильовскят Балкан. В този гостоприемен балканджийски край, разположен в северните склонове на Средна Стара планина, в гънките на Предбалкана, е закътано село ШИПКОВО. Селище, природен феномен с планинския релеф, чудесен климат и минерални извори, обгърнато в царството на непокътнатата природа и топлината на българската балканджийска душевност.
След Троян и Бели Осъм пътят се вие срещу течението на река Ръждавец. Бързо долавяш мириса на букова и борова гора. Някъде спираш и тихо шепнеш: „Това е Васильовската планина, а може би и някъде тук e село Шипково!
Освен добре оформено планинско селище от съвременен тип, село Шипково е един от известните балнеоложки курорти в България. Гостите на Курорта могат да отседнат в няколкото хотела, множеството вили и къщи за гости.
Курортът Шипковски Минерални бани е подходящ за посещение през всеки един сезон на годината.
Заповядайте, ако искате да се насладите на лечебните свойства на минералната вода, дивната природа, която предлагат околностите и Васильовската планина, на чистият планински въздух и да опитате троянската сливова ракия. Тогава елате в село Шипково! Това не е просто едно балканско селце, а истински рай за тези, които живеят или са били там, и вълнуващо предизвикателство за всеки любител на спокойствието и уюта, предлагани от балканджиите.
Курортът Шипковски Минерални Бани е един от най-старите и известни курорти в България. Обявен е за курорт през 1946 г. Намира се на 2 км от центъра на село Шипково в западна посока. Средната му надморска височина е 700 м.
Благоприятните климатични условия в съчетание с лековитите минерални води, природните дадености, липсата на излишна оживеност, богатото културно-историческо наследство, различните видове туризъм, които могат да се практикуват, превръщат Курорта в един от най-предпочитаните и посещавани курорти в ТРОЯНСКИЯ БАЛКАН. Всички тези и други предпоставки го правят най-често избирано място за релаксация през цялата година.
В Курорта се намират три минерални извора и няколко сондажа. Минералната вода е от групата на сулфатно-калциево-магнезиевите, с варираща температура от 180 С до 350 С. Лечението с минерална вода се извършва чрез пиене и балнеолечение. Химичният й състав я прави подходяща за лечение на няколко групи заболявания.
Съвременният облик на Курорта се допълва от своеобразния му център, минералната баня, поликлиниката, двата обществени басейна, заведенията за развлечение, няколкото хотела, почивни станции и множеството частни вили. Повечето от изброените обекти, работят сезонно.
Село Шипково е част от Троянска община. Дълго е около 4 км. Средната му надморска височина е 640 м. Има стъпаловидно разположение. Местното население условно го поделя на две части: Долно и Горно Шипково, като двете части са разделени от обработваеми земеделски площи.
Броят на постоянно живеещото население в селото и курорта е около 800 души. Етническият състав на населението е представен само от българи. Инфраструктурата на селото се допълва административно от кметство, поща, читалище, църква, училище, детска градина, здравна служба, няколко производствени фирми и т. н.
През 2006 г. пътят от Бели Осъм до селото беше преасфалтиран, което улесни пътуването по този маршрут. Чрез третокласния път ІІІ-358 се осъществяват връзката на селото с общинския център Троян. Като обществените транспортни връзки се осъществяват по утвърдена ежедневна схема.
В селото и Курорта има покритие в момента на два GSM оператора – МТL, Globul; Vivatel – частичен.
Основният приоритет, свързан с бъдещото развитие на селото и Курорта, е развитието на туризма с цел превръщането на Курорта Шипковски Минерални бани в предпочитана целогодишна туристическа дестинация.