• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result

Революционните кръжоци и комитетите на Левски АВТОР ПРОФ ПЛАМЕН ПАВЛОВ ИЗПРАТЕНО ОТ ГЕОРГИ МЪНДЕВ

Петко Русанов by Петко Русанов
юли 3, 2020
in България
0
Революционните кръжоци и комитетите на Левски АВТОР ПРОФ ПЛАМЕН ПАВЛОВ ИЗПРАТЕНО ОТ ГЕОРГИ МЪНДЕВ
0
SHARES
78
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Революционните кръжоци и комитетите на Левски

Автор: Проф. Пламен Павлов
Раковски, Тихо Обретенов и баба Тонка – худ. М. Христов.

Още по темата:

Революционните кръжоци и борбата за свобода

06:00
2020-06-26

Дякона не гради своята организация на „гола поляна”, а вдъхновител на революционната стихия е Георги Раковски

В Тулча ранни комитети са създадени от Стефан Караджата, поп Харитон, Иван Кършовски

Продължение от броя на „Труд” от 26 юни 2020 г.

В предишния „епизод” от нашата поредица се спряхме на появилите се в българските земи през 60-те години на XIX век така наречени революционни кръжоци, в които водещи са идеите на Георги Раковски (1821-1867). Във втория том на своя труд „Княжество България” (Пловдив, 1896) полузабравеният днес книжар и революционер Георги Димитров сочи като техни първи центрове Пловдив, Свищов, Търново, Варна, Провадия и Лом. Можем да разширим географията и хронологическата рамка на тези тайни революционни ядра, с което връзката между тях и комитетите на Васил Левски става по-ясна.

Както научаваме от „Фамилиарните забележки и спомени” на Панайот Хитов, в Сливен е имало кръг от революционно настроени младежи още през 1861 г. През лятото на 1867 г. от „града на стоте войводи” излиза малката чета на Тодор Харбов, която се присъединява към онази на „първостепенний войвода” Хитов. Младежите предлагат Сливен да бъде превзет, но войводата отхвърля този авантюристичен план. Разпалените привърженици на революционното действие, както се оказва, са със старо и негодно оръжие, а пушките им са по-скоро „тояги”… Левски, тогава знаменосец на четата, оценява трезво всичко това. Неслучайно набавянето на модерно оръжие е сред най-важните приоритети в неговата революционна стратегия.

Революционен „кръжок” е имало и в Русе. Негово средище е домът на Тихо и Тонка Обретенови, където е гостувал и самият Раковски. Години по-късно „майката на апостолите” изтъква преклонението си пред „Котленеца” – именно неговите огнени слова запалват любовта към свободата в душата на гордата българка… Въпросният кръг е включвал също Петър Сакелариев, Никола Казмата, Георги Краснелията, Юрдан Шарапчията и др. В неизменното присъствие на баба Тонка „… прочитали новите броеве на „Дунавски лебед” от Раковски…” и разисквали политиката.

В Тулча, центърът на стопанската и културна активност на българите в Северна Добруджа, и близките селища през 1866-1867 г. такива ранни комитети са създадени от Стефан Караджата, поп Харитон, Иван Кършовски, а и от Левски при учителстването му в с. Еникьой (дн. Михаил Когълничану, Румъния). През 1867 г. тулчанският „кръжок” създава малко известната чета „Златна надежда”, за която разказва в спомените си Иван Цанов. В нея има българи от различни места, озовали се в Тулча, сред които и Тома Стоянчов от далечното Даръдере (дн. Златоград) в Родопите. Загадъчният комитет в Силистра, който през 1871-1872 г. крои планове за пренасянето на три хиляди пушки (!), купени от Николай Тошков в Одеса, всъщност е „кръжок”. В него са читалищните дейци Цани Зографски и Георги Титов.

Групи от съидейници са съществували и в Плевен, Ловеч и Троян – след 1869 г. важни звена на революционната мрежа на Левски. В Тетевен начело е образованият предприемач хаджи Станьо Врабевски, който се е познавал лично с Раковски. Сподвижници на революционната идея е имало и в Панагюрище, Стрелча, Копривщица, Пирдоп, Пазарджик, Перущица и други градове и селища. Според спомените на митрополит Максим Пловдивски „… в Сопот беше се конструирал нещо като народен революционен кръжок с поддаскала Ганчо Попниколов…” В Карлово, родният град на Апостола, също е имало съмишленици на Раковски и читатели на неговия вестник „Дунавски лебед”. Така е и в Пазарджик, като според Захарий Стоянов през 1861 г. Левски е привлечен към организиращата се в Белград Първа българска легия от „… някой си Иван, татар-пазарджичанин…”, пратен от Раковски „… да кани населението за въстание…”Става дума за Иван Брегов, съмишленик на Раковски и участник в легията, а по-късно и в четата на Панайот Хитов.

Революционни групи се появяват и в някои градове в Македония и Поморавието. За такъв кръг в Охрид научаваме от писмото на Левски до д-р Константин Робев от лятото на 1872 г. Още през 1861 г. таен „кръжок”, наричан „сбор” и „сборче”, е имало и в османската столица Цариград с неговата многохилядна българска колония. Сред най-дейните участници в него са Стоян Буйнов от Калофер и Стоил Попов – Балкански от Карлово.

С революционерите в страната и в Румъния, преди всичко по двата бряга на Дунав, можем да свържем първите опити за създаването на организирана „мрежа” – идея, възприета и развита на по-високо равнище от Левски и неговите сподвижници. Както отбелязва Георги Димитров, „… след изгонването на Раковски из Сърбия, той се установил в Букурещ, но обикалял и другите градове във Влашко, гдето се намирали българи, които съчувстват на неговите политически убеждения. Той имал предвид да устрои комитети в някои градове, които да действат за освобождението на България…” След събрание със съмишленици в Галац, „… Раковски предложил да се назначат пунктове отляво и отдясно на Дунава, чрез които да се действа незабележимо до появяването на по-благоприятни обстоятелства и били назначени начело: в Галац отец Максим Райкович, в Букурещ Д. Ценович със свърталище на проходящите при Никола Крецу и Петър Стоянов Царят, в Гюргево Димитър Симидов и Димитър Горов, в Тутракан Никола Барбата и Кръсто Христов, в Русе Георги А. Попов, Никола Обретенов (всъщност баща му Тихо – П. П.), Георги и Никола Живкови, в Силистра Гено Чолаков, в Тулча Георги Казака, във Варна хаджи Рали, Никола Георгиевич и Н. Даскалов, в Провадия Никола Панайотов, Тодораки Ясътепелиев. И хъшлашкото сборище почнало по-живо да се движи…” През 1867 г. споменатият Никола Барбата помага за преминаването на четата на Панайот Хитов. При дейността на Левски връзката през Дунава е особено важна, както личи от тесните му контакти с Данаил Христов Попов от Турну Мъгуреле, с дейци от Гюргево, Русе, Никопол, Оряхово.

Израстването на „средната класа” и интелигенцията, развитието на просветното и читалищното дело, високият дух на църковно-националната борба създават благоприятна среда за революционните идеи на Раковски. Те намират почва при възпитаниците на прочутите в онази епоха училища в Свищов, Елена, Габрово, Пловдив, Стара Загора, Болград (тогава в пределите на Румъния), Одеса, модерните западни училища в Цариград и т. н. Фактор е и движението на представители на интелигенцията, местещи се често от град на град – на първо място, учители, духовници, вкл. художниците зографи, служители в железопътното дело и съобщенията (телеграфо-пощенски станции), лекари, аптекари, и т. н.

Такава в общи линии е картината на революционните ядра, появили се преди организационната дейност на Апостола и неговите сподвижници. Генетичната връзка между дотогавашните кръжоци и комитетите от нов тип личи още при първите две обиколки на Левски през 1868-1869 г. Същевременно съществуването и възникването на кръжоци продължава, особено в по-малките селища, а и в земите, до които революционната организация все още не е достигнала. Казаното не намалява значението на дейността на Левски, а напротив! За разлика от водачите на емиграцията, Дякона оценява социалните сили в самата България. Познавайки отблизо състоянието на българското общество и неговите ресурси, вкл. финансови и кадрови, Левски налага идеята за „революция на място”, в самата България. Разбира се, това би било невъзможно, ако дейците „в Българско” не са узрели за реализация на идеята, ако не са придобили опит и необходимата мотивация… Така през революционните „кръжоци” е подготвена почвата за изграждането на „частните (местните) комитети” и Вътрешната революционна организация – основата на Априлското въстание през 1876 г. и нашето освобождение.

Ако буквално „затрупахме” читателя с толкова имена на забравени днес възрожденски българи (реално те са много повече!), направихме го, за да покажем, че Левски не гради своята организация на „гола поляна”… И да припомним, че вдъхновител на революционната стихия в предходните години е Георги Раковски, учителят на Левски и цяло поколение борци за свободата на България. Затова ще завършим с призива на фондация „Васил Левски” за достойно отбелязване на делото на Раковски, патриарха на националната ни революция, през 2021 г., когато се навършват 200 години от неговото рождение.

ADVERTISEMENT
Previous Post

БАЙ ГАНЬО – ВЕНИ МАРКОВСКИ

Next Post

ДА РАЗКАЖЕМ ЗА ЕГЕЯ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
ДА РАЗКАЖЕМ ЗА ЕГЕЯ

ДА РАЗКАЖЕМ ЗА ЕГЕЯ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024

Последните публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist