Снимка: Любомир Юруков, 12.6.1935 г.
Камбанарията е изградена след Ньойския договор на Слишовска могила преди с. Стрезимировци - Трънско. Високият 38 метра паметник се намира на входа на страната ни от Сърбия след ГКПП „Стрезимировци”. Мястото е избрано така, че когато бие камбаната да я чуват българите, останали в Западните покрайнини за да поддържа техния български дух и да знаят, че не са ги забравили.
Строителството започнало през пролетта на 1932 г. със средства, събирани от местното население, бежанци и офицерски дружества. Монументът трябвало да увековечи паметта на всички загинали трънчани във войните за национално освобождение и обединение и да бъде възпоменание за разкъсаните след Ньойския договор земи и семейства, разказа пред БТА директорът на Общинския исторически музей Ангел Динев. Инициативата целяла да се окуражат българите, които тогава живеели на територията на бивша Югославия. Камбаната е трябвало да бие всеки ден, за да чуват нашите братя и сестри, че България мисли и си спомня за тях. „Три години след Ньойския договор българките от Западните покрайнини носели черни забрадки в знак на траур заради разделението. Чужди журналисти разказвали как български майки плачат до граничната бразда, защото гробовете на децата им са останали на сръбска земя, а там им било забранено да стъпват. Тъкмо по това време, което се помни като времето на „черните забрадки“, на няколко километра от българосръбската граница – на Слишовска могила, хората от Трънския край решили да издигнат висока камбанария, та като бият камбалото по празници и за умряло, да се чува и от другата страна на браздата. Cвещеникът от село Слишовци биел камбаната редовно, за да ехти и в земите, които местното население нарича отвъд планината и да поддържа техния български дух“, разказват от местното сдружение за възстановяване на паметника.
До 1934 г. голяма част от основната структура на паметника била построена. Същата година обаче строителството било спряно и е подновено отново след 1938 г.
Във времето на социализма монументът бил завършен, а идеята – трансформирана, като вместо камбана на върха му била монтирана петолъчка. Внушителна бронзова фигура на партизанин и днес напомня за загиналите антифашисти 1923-1944 г. и военнослужещи в Българската армия през Втората световна война 1944-1945 г. Под основите на монумента била изградена костница, а „вечен огън“ символизирал честта, родолюбието и саможертвата на българските воини. Монтирани били 18 мраморни плочи с имената на 266 загинали, сред които и един англичанин. Към паметника костница съществувал и Музей на революционното движение. Паметникът бил изоставен в продължение на десетки години и потънал в разруха.
„Това място е свещено за нас, българите, защото паметникът върху Слишовската могила е издигнат, за да напомня на сънародниците ни оттатък границата, че не са забравени. Направено е инженерно заснемане на монумента. Предвижда се да бъде поставена лека конструкция, мраморните плочи с имената на загиналите да останат. Искаме да демонтираме петолъчката, да сложим камбанена кула" - споделят от местния инициативен комитет. Източник: viaranews.com