Ако пример за женска красота е мадоната на Леонардо , то нейния чар в българско измерение е от картините на Майстора . Едно такова българско измерение е поредния наш събеседник . В разгара на дискусиите относно административната реформа в Бесарабия ще посетим ЦЕНТЪРА ЗА РАЗВИТИЕ НА БЕСАРАБИЯ за да Ви запознаем с неговия заместник директор Татяна Станева . Тя е едно от лицата на днешна Бесарабия . Тя е един от тези , които в настоящия момент подържа огъня на българския дух в тази част на света . Проектите ,филмите , цялата и дейност са свързани и насочени именно в тази поосока . Доста дълго време ми трябваше да узрее тази статия . Има някои мои събеседници , за които това става веднага , но при Татяна проблема идва от това , че тя е вселена . Тя е вселена на една общност , която заселена там вече има свой собствен път на развитие , има свой живот и начин на показване . В бесарабската българска общност са събрани всичко онова , което са донесли от родината , за да облагородят новото си отечество . Татяна е един пример за всичко българско по света , че ние където и да отидем създаваме . Ние не сме като някои други етноси да рушим , да унищожаваме . Ние сме етнос и народ – съзидатели . Татяна е един от първите випуски от ученици , които са завършили с български език и в следващия етап преминаването и през теологическо образование може би е спомогнало в пресъздаването на всичко това , което виждаме когато влезем в страницата на центъра за развитие на Бесарабия , нейната страница , страницата на фестифала ОКО . Моето скромно мнение е че завършването на образованието и с фолклористика само е оформило онова , което свише е дадено . Единението свише дава възможност на човек да погледне вътре в себе си , да види колко е малък и това му дава възможност да докосне светове , които за гордостта са непостижими . Татяна е успяла точно това да постигне и затова работата и в посолството на Палестина в Украина е само един досаден жалон в творческия и път . Определено родното Криничное е най – хубавото място за нея , защото иначе нямаше да бъде създаден филма Място на силата . Този филм разказващ за 200 – годишната история на това място е не само пример какво е българина , но той показва всичко онова което сме били в предишни времена . По бесарабската общност човек може да изучава етнокултурата ни , защото тук са се консервирали много традиции , много обичаи от предишни времена . Затова ще я цитирам защо е станала режисьор за да се разбере част от образа на моя герой :
Аз станах режисьор не защото исках да градя кариера в кинематографията , а защото имах какво да кажа Аз го правих не защото можах, а защото не можах да не и направя!
Това обяснява и шестия международен рок-фестифал “ ДУНАЙСКА СИЧ “ , който се е състоял в Измаил през юни 2019 година . Нейните проекти представляват Украина , като този в село Огородное Болградски район – „Бесарабия фолк “ през май 2019 г . Победителите от последния са влезли в състава на украинската делегация за събора на Рожен в България през миналата година
Наред с проектите , които реализира в центъра Татяна Станева организира пътувания с цел културен обмен с други градове на Украина и зад граница . Такъв например е и участието на българския криничански колектив “ Чушма-Варуіта» в международния фолклорен фестифал във Виена през февруари 2019 г .
Центърът за развитие на Бесарабия осигурява прием и съпровождане на гости в областта и разработва концепции и координира работата по създаването на музей и колекция от експонати на Криничненския селско историко- етнографски музей – лятото на 2019 година е преминал традиционнния чамур с участието на много участници
Чамур не е украинска или дума с небългарски произход , а това е традиционен начин за изготвяне на кирпич от местните българи и праздник , който се явява традиционен за българите в Бесарабия . В студията PowerFilm Production , където Татяна Станева се явява продуцент е създаден краткометражен филм за този обичай на нашата диаспора там .
PowerFilm Production е видеостудия създадена към центъра ,където се създават материали за центъра и под ръководството на Татяна се правят филми . Първият проект ,който е показван извън Бесарабия несъмнено е “ Място на силата “ . Той е презентиран наSofia Biting Docs 2019 в България и Ji.hlava film festival в Чехия . Успехът на филма е накарал колектива на студията да започне разработването на компютърни етно игри по него .
На стадий заснемане е филма “ Хитър Петър“ пътешествува из Бесарабия
За краткото време , за което е основан центъра за развитие на Бесарабия Татяна Станева е развила огромна дейност . Когато се запознах с всичко мен това ме удиви . Една Мадона скрила в себе си огромна любов към всичко българско прави всичко , което наистина може за да го популяризира . Една Мадона на чийто плещи се е стоварил огромен товар , защото от нея зависи как ще бъде представено това фолклорно богатсво .
Татяна продължава да гори в работата си със създаването на международния етнографски фестифал “ Око“ , който ще се проведе за първи път тази година от 12- 19 септември в село Криничное
Боже мой не трябва ли ние българите от старите предели да вземем пример от нея как се обича България и как трябва да го покажем на света ?
#ЩастиНаЗНОЯ -щаслива людина, адже Університет для усіх нас -місце знань, місце зустрічей, місце сили…Будь щасливим! Доєднуйся !Дякую Tetiana Stanieva
Публикувахте от Olena Ivanovska в Вторник, 9 юни 2020 г.