В случай че сте любители на лука и с удоволствие се възползвате от неговите лечебни свойства, не бива да се лишавате от вкусния и полезен зеленчук, само защото нямате достатъчно място в градината си. Затова може да предприемете този изобретателен и практичен подход в отглеждането на лук по така наречения вертикален метод.
Необходими материали:
4 квадратни метра мрежа
5 дъски, дълги по 50 сантиметра
2 парчета найлон
пирони или винтове за дърво
дървени стърготини
Начин на изработка:
От дъските и пироните направете стабилна рамка с форма на пирамида. Основата й може да бъде 100х30 сантиметра, а височината 1 метър. Покрийте „пирамидата“ с мрежа, а страничната стена затворете плътно с найлон. Запълнете рамката със стърготина, притиснете я добре и я полейте с вода за по-голяма плътност. След това я затворете и от другата страна с найлон.
Инсталирайте готовата конструкция в двора си и засадете луковиците (с коренчетата навътре) в съответните места, определени от квадратите на мрежата.
Ако имате система за капково напояване, може да я поставите така, че да се поддържа постоянна влажност на стърготините, без те да се отмиват. В противен случай може да поливате лука по обичайния начин чрез лейка или слаба струя на маркуча с вода. Не след дълго ще се радвате на своя домашно произведен и свеж зелен лук
За тези, които отглеждат зеленчуците си в домашни условия, винаги стои въпросът какво да направят, за да получат максимално добра реколта. Ако обаче искаме да се радваме само на екологично чисти продукти, трябва да постигнем увеличение на добива само с естествени средства. Затова ви предлагаме следните трикове, чрез които ще накарате краставиците да раждат повече.
Използвайте семена с 2 – 4 години срок на годност. Докато семената се съхраняват добре за по-дълго време, стават по-качествени. Растенията, отгледани от такива семена дават повече плодове.
Ако вие сами събирате семената, преди сеитба им направете топлинна обработка. Поставете ги в платнена торбичка и ги закачете над радиатор или печка още в началото на зимата. След 2,5 – 3 месеца на топло се увеличава тяхната производителност.
Ще насърчите образуването на краставици, ако преди поставяне на корените в почвата, в направената дупка сложите естествен органичен тор (натрошена яйчна черупка, обелки от плодове и зеленчуци, накиснат хляб и др.).
Ако се появят много безплодни цветове, направете няколко разреза на върха на основното стъбло, което ще доведе до повторен растеж на странични издънки. Те ще дадат повече женски цветове.
Появата на женски цветове може да се забави и от поливане със студена вода, което е особено важно в първите дни след поникване и растеж. Затова водата за поливане трябва да престои в резервоар, да се нагрее или да се смеси с топла вода, докато стане около 25 градуса.
Най-добре поливайте растенията в следобедните часове, когато слънцето не грее толкова силно. Поливането твърде късно вечерта, както и сутринта е вредно за растенията.
Краставиците са любители на влагата, но не обичат наводненията. В първия период на растеж и когато нарастват плодовете, те се нуждаят от редовно поливане. Но по време на цъфтежа трябва да се спре поливането в продължение на няколко дни. Изсъхването на почвата ще насърчи появата на женски цветове. Когато краставиците завържат плодове, поливането трябва да се възобнови. В горещо време ги напоявайте всеки ден или дори два пъти на ден, при облачно време се въздържайте от поливане.