• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result

Социалното дистанциране работи: Вижте мравките, маймуните и прилепите ВАНЯ МИЛЕВА NAUKA OFFNEWS

Петко Русанов by Петко Русанов
юни 3, 2020
in Света
0
Социалното дистанциране работи: Вижте мравките, маймуните и прилепите ВАНЯ МИЛЕВА NAUKA OFFNEWS
1
SHARES
38
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Социалното дистанциране работи: Вижте мравките, маймуните и прилепите

ВАНЯ МИЛЕВА | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 07 април 2020 в 09:0056830
Карибските бодливи омари обикновено живеят в групи, но здравите омари избягват членове на собствените си видове, ако са заразени със смъртоносен вирус. Кредит: NOAA.
NAUKA Социалното дистанциране за борба с COVID-19 предизвиква не малко съпротива в обществото, а някои дори се съмняват дали въобще работи.

Трима биолози дават доказателства на страницата на The Conversation, че при нужда и животните практикуват социално дистанциране и то има ефект.

Различни животни, като маймуни, омари, насекоми и птици, са способни да откриват и избягват болни членове на своя вид. Защо толкова много видове животни са развили такова сложно поведение като отговор на болестите? Защото социалното дистанциране им помага да оцелеят.

В еволюционно отношение животните, които ефективно се усамотяват по време на епидемия, подобряват шансовете си да останат здрави и да произведат повече потомство, което също ще се дистанцира социално, когато се сблъска с болестта.

Авторите на статията в The Conversation изучават различните начини, по които животните се опитават да избегнат заразяването и защо поведението им има значение за разпространението на болестта. В процеса на еволюцията животните са развили различни поведения, които ограничават заразите. Повсеместността на социалното дистанциране при животните, живеещи в групи, подсказва, че тази стратегия се предпочита отново и отново при животните, изправени пред висок риск от заразни заболявания.

Какво можем да научим за социалното дистанциране от другите животни и по какво тяхното поведение прилича или се различава от това, което правят хората сега?

Хранят болните, но пазят царицата

Социалните насекоми са едни от най-екстремно практикуващите социално дистанциране в природата. Много видове мравки живеят в тесни мравуняци със стотици или дори хиляди близки роднини. Подобно на нашите детски градини, студентски общежития и домове за възрастни хора, тези колонии могат да създадат оптимални условия за разпространение на заразни болести.

Царицата на черни градински мравки (горе вляво), заобиколена от възрастни мравки, ларви (вляво), яйца (в средата) и пашкул (вдясно). Кредит: Pan weterynarz/Wikipedia, CC BY-SA

В отговор на този риск мравките са развили способността за социална дистанция. Когато се появи заразна болест в тяхното общество и болни, и здрави мравки бързо променят поведението си по начини, които забавят предаването на болестта. Болните мравки се самоизолират, а здравите мравки намаляват взаимодействието си с другите мравки, докато заболяването не изчезне от колонията.

Здравите мравки дори „заграждат“ най-уязвимите членове на колонията – цариците и бавачките – като ги държат изолирани от войниците, които най-често донасят микробите отвън. Като цяло тези мерки са високоефективни за ограничаване на разпространението на болестта и поддържане на живота на членовете на колонията.

Мандрилите живеят в големи групи в тропическите гори на екваториална Африка. Те често се грижат за други членове на групата, но активно избягват болните мандрили, освен ако не са близки членове на семейството. Кредит: Eric Kilby/Wikipedia, CC BY-SA

Много други видове животни също избират точно от кого да се дистанцират социално и обратно, кога да се изложат на риск. Например, мандрилите – вид маймуна – продължават да се грижат за болните членове на семейството, дори когато активно избягват болните индивиди, с които не са свързани. В еволюционен смисъл грижата за болен член на семейството може да позволи на животното да предаде гените си чрез потомството на този член на семейството.

Освен това някои животни поддържат важните за тях социални взаимодействия въпреки болестта и в същото време отказват по-малко важните за тях. Например прилепите – вампири продължават да осигуряват храна за болните животни от своята група, но избягват да се грижат за тях. Така свеждат до минимум риска от заразяване като същевременно запазват някои форми на социална подкрепа, които са най-важни за поддържането на живота на болните членове на семейството като споделянето на храна.

Тези нюансирани форми на социално дистанциране минимизират щетите от болестите като същевременно запазват ползите от социалния живот. Не е изненадващо, че еволюцията подкрепя това поведение при много видове животни.

Алтруизмът ни прави хора

Човешкото поведение при болести също носи знаците на еволюцията . Това показва, че нашите предци хоминиди са се сблъсквали със същите заплахи от заразни болести, пред които сме изправени и днес.

Подобно на социалните мравки, ние предпазваме най-уязвимите членове на нашето общество от инфекцията с COVID-19, като гарантираме, че възрастните хора и хората с предшестващи състояния ще останат далеч от потенциално заразните хора. Подобно на маймуни и прилепи, ние също практикуваме нюансирано социално дистанциране, намалявайки несъществените социални контакти, като същевременно осигуряваме основни грижи за болните членове на общността.

Има и важни разлики. Например освен грижите за болни членове на семейството, хората понякога увеличават собствения си риск, като се грижат за несвързани лица, например приятели и съседи. А здравните работници продължават активно да търсят и помагат точно на тези, които много от нас внимателно избягват.

Алтруизмът не е единственото поведение, което отличава човешката реакция на болестите. Други животни трябва да разчитат на фини сигнали за откриване на заболяването сред членовете на групата, но ние разполагаме с авангардни технологии, които позволяват бързо откриване на патогените и след това изолираме и лекуваме болни индивиди. И хората могат да съобщават заплахите за здравето в световен мащаб в един миг, което ни позволява проактивно да установим поведение, което смекчава болестта. Това е огромно еволюционно предимство.

И накрая, благодарение на виртуалните платформи, хората могат да поддържат социални връзки без пряк физически контакт. Това означава, че за разлика от други животни, можем да практикуваме физическо, а не социално дистанциране, което ни позволява да запазим някои от важните ползи от груповия живот, като в същото време свеждаме до минимум риска от заболяване.

Цената на изолацията

Доказателствата от природата са ясни: социалното дистанциране е ефективно средство за намаляване на разпространението на болестите. Освен това е инструмент, който може да бъде приложен по-бързо и универсално от почти всеки друг. За разлика от ваксинацията и медикаментите, промените в поведението не изискват разработване или тестване.

Въпреки това, социалното дистанциране може да доведе до значителни, а понякога и непредвидими щети. Някои силно социални животни, като ивичестите мангусти, не избягват членовете на групата, дори когато са видимо болни. Еволюционната цена на социалното дистанциране от техните роднини може да е твърде висока. Както в момента социалното дистанциране също налага налага висока цена в човешките общества и тези разходи често се поемат непропорционално от най-уязвимите хора.

ADVERTISEMENT
Previous Post

Глобална пандемия на болестта на Дънинг-Крюгер. Заплашен е всеки НАУКАOFFNEWS НЕДЕЛИН БОЯДЖИЕВ

Next Post

ЯН КОМЕСКИ И ПЕТЪР БЕРОН МАРТИН ТАБАКОВ СП БГ НАУКА

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
ЯН КОМЕСКИ И ПЕТЪР БЕРОН МАРТИН ТАБАКОВ СП БГ НАУКА

ЯН КОМЕСКИ И ПЕТЪР БЕРОН МАРТИН ТАБАКОВ СП БГ НАУКА

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024

Последните публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist