Сандански – природният санаториум на Европа
Стобските пирамиди – открит урок по геология
Интересно за Сандански е, че се намира на почти еднакво разстояние от гръцкия град Солун и от столицата ни – София, което пък го прави важен център по международния главен път Е79. Средната годишна температура е +14 градуса, което е изключително благоприятно за целогодишния туризъм в града. Освен с мекия си климат Сандански е известен и с чистия си въздух. Затова много хора го посещават, за да се отделят за момент от суматохата в големия град.
Град Сандански е един от най-старите градове не само в България, но и на Балканите и в Европа. Първите поселения на човека на мястото на дн. гр. Сандански датират от края на 13 и началото на 12 век преди Христа, от времето на бронзовата епоха. Откритите през миналата година четири погребения показаха, че градът е съвременник на Троянската война и не е изключено траките населявали този район да са участвали на страната на троянците.
Епископска базилика в Сандански ще ви впечатли с уникални подови мозайки
Първите писмени сведения за района дават античинте автори Плутарх и Страбон, които макар и не абсолютно точно локализират в долината на Средна Струма тракийские племена меди и синти. През IV в. преди Христа те биват завладяни от Филип Втори Македонски, а от II в. преди Христа от легионите на римската република. Именно при завладяването на медите от Рим, при някои от техните походи като пленник в Италийския полуостров попода и тракиеца Спартак. За него през 70-те години на нашия век, немския професор по антична история Циглер, доказва че е принадлежал на тракийското племе меди, населяващо земите около гр. Сандански.
Съчетанието на благоприятни природни дадености, заедно с богатството от минерални извори с различна термалност (в района на община Сандански има над 80 извора с температура от 42 до 81 градуса) и ниска минерализация лекува множество заболявания и прави мястото подходящо за заселване на човека по тези места. Още от дълбока древност именно тези благоприятни условия за живот превръщат района в един от най–старите центрове на Балканите.
До IV в. градът е един от първите епископски центрове в България, а в края на VI в. е разрушен от варварски племена. Тогава получава и името си Свети Врач в памет на народните лечители – двамата братя Козма и Дамян. Това име остава до 1947 г., когато е преименуван на Сандански, на българския войвода Яне Сандански – деец на Вътрешната македоно–одринска революционна организация.
Безспорно днес градът е един от известните туристически центрове – посещаван e както от българи, така и от много чужденци. За това допринасят и многобройните фестивали, организирани всяка година. Градът е домакин както на Пирин фолк, така и на Балкански младежки фестивал. Те осигуряват много празнична и весела атмосфера всеки септември. Тогава Сандански е пълен с хора от цяла Европа, музика се чува от всеки край на града, момичета и момчета се надиграват под звуците на българския фолклор. Надали има човек, който не би се насладил на тези дни в града. Тук се провежда и Фестивал на младото червено вино, тъй като тази област е известна с хубавата напитка. Несъмнено всеки, посетил в Сандански, може да се наслади на приятна разходка из големия и красив парк на града, на хубави сортове вина и прекрасно време.
Освен с фестивалите градът може да се похвали и с Археологически музей, който с оглед на проучваните обекти се е превърнал в същински изследователски център. Един от най-интересните обекти, разкрити в последните години, е Епископският комплекс, намиращ се зад сградата на старото кметство. Той включва Епископска базилика, помещения и сгради, които продължават да се проучват в момента.
Гоце Делчев – градът с име на български революционер
Градът е избиран за туристическа дестинация и поради факта, че около него има още куп прекрасни кътчета, до които може лесно да се стигне. Това са Мелник, Роженски манастир, Рупите, Самуиловата крепост. Освен че всички са в непосредствена близост до Сандански, те са и места с наистина интересна и завладяваща история и прекрасна природа.
Източник: www.bulgarianhistory.org