Маргарита Милиджийска – непознатата художничка
Маргарита
Маргарита завършва живопис през 1936 г. в Художествената академия. Веднага след дипломирането си се включва в Дружеството на новите художници, представляващо най-модерно ориентираните творци, създаващи облика на тогавашното българско изкуство. Тя твори съвсем в синхрон с творческите търсения на тази компания, но след войните обстоятелствата не се стичат по особено приятен начин за нея.
Маргарита, както и доста други бележити български художници от онова време (например Илия Петров), е обявена за формалист. По време на социализма, това е бил етикет, който директно затваря вратите на галериите и изложбените зали за всеки художник. Прекрасната й живопис е обвинена в „спазване на външните форми и правила във вреда на същността на нещата“.
Според цензорите на стремящия се към реализъм на всяка цена режим, творбите й не обръщат внимание на съдържанието и „свеждат действителността до отвлечени форми и схеми, отделят формата от съдържанието и теорията от практиката“. Обвинението е достатъчен повод за изключването на художничката от СБХ. Започва да преподава руски език в Академията – цели 25 години, през които не се афишира като художник. Тя обаче доста упорито продължава да твори. Вкъщи.
Картините й от 60-те са контрапункт на властващия идеализъм и соц-естетика. Редките появи на Маргарита Милиджийска в изложбените пространства и наложилите се житейските обстоятелства я правят непозната за публиката. Първата й самостоятелна изложба в Пазарджик остава единствена до 80-те години на ХХ в., когато прави две изложби. Милиджийска отново е допусната в Съюза на българските художници едва през 1995 година. Тя си отива от този свят на 31 юли 2001 година в София.
Източник: www.dnes.bg