В прохладата на Клисурския манастир
Клисурският
Вазов възпял берковските девойки-малинарки в любовно стихотворение
Клисурският манастир е бил централно място за книжнина и духовен живот, още по времето на Второто българско царство в 1240-та година. През вековната си история манастира е бил многократно подлаган на набези и разрушаван. През 19 век е напълно възобновен, за да може днес да го посетите и да се потопите във величието му.
Манастирът „Свети Свети Кирил и Методий“ се намира само на хвърлей разстояние от Вършец и Берковица. Той кротко се разполага в полите на Стара планина, в подножието на връх Тодорини кукли. В началото на създаването си през 13 век, манастира е бил наричан Врещицки, защото покрай него минава река Врещица. Както вече споменахме, светата обител не веднъж и два пъти е била ограбвана и рушена. През 19 век със задачата, да върне предишния блясък на манастира, се залавя Архимандрит Антим от Берковица. Той сам през 1869-та построява кухнята на манастира, а по-късно и параклиса му „Свети Никола“.
Днешният храм „Свети Свети Кирил и Методий“ е построен до 1890-та. Лека-полека манастирския комплекс отново добива грандиозни размери със стопанските си сгради и храмовете си.
Всъщност, трудно е да се посочи точната година на основаване на манастира, като легенда свързва началото му с времето на Второто българско царство. През 1238 година цар Иван Асен II пожелал мощите на Света Петка Българска да бъдат пренесени в тогавашната столица Търново. Когато литийното шествие спряло за почивка тук, мястото било осветено от нетленното тяло на светицата, след което, живеещите наоколо християни построили църква, а по-късно бил основан и манастир.
Главната църква на манастирския комплекс е реставрирана от майстор от Самоков. Той изработва и уникалния иконостас на църквата. Манастира е красиво поддържан, в него можете да научите много за бурната му история, както и да отседнете в уютния манастирски комплекс.
Причина за липсата на сведения, свързани с историята му, е голям пожар, унищожил архива и библиотеката през средата на миналия век, както и рухването на старата манастирска църква. Впоследствие, пристигналата насам, след дълъг период на странстване руска схимонахиня Мария Магдалена, години наред отдава своите сили, всеотдайност и труд за възстановяване на духовното огнище. Родената през 1896 г. в Киев Мария Магдалина, след трудни години на странничество в Италия, Франция, Австрия, Гърция, намира своето духовно призвание в сръбски, румънски, албански манастири и завършва жизнения си път в 1978 г. като Схиигумения в Клисурския манастир „Св. Петка“, където събира многочислена монашеска общност.
Червеното е слънцето в шевицата
Интересна част от Клисурския манастир е неговото ателие за икони. В него монахините изработват автентични икони, по старите традиции на Охридската иконописна школа. В манастира се помещава и малък музей с историята на Видинска църковна епархия. В него ще видите уникалните вещи на Антим Първи – първият български екзарх.
В комплекса на манастира има и кът за най-малките, с обособена живописна градинка, площадка за игра. Има множество кътове за отдих с пейки, беседки и мостове. В двора на манастира има и аязмо, за което се носи легенда, че дава лековита вода на поклонниците.
Източник: www.opoznaybulgaria.com