Хижи в България с най-впечатляваща гледка
Всъщност, когато става въпрос за хижи и особено за хижи в България, няма как да ги разделяме на такива с най-красиви гледки и локации. Всяка хижа, високо в планината или сгушена в гориста долина има своя магически чар на място отделено от света.
И все пак, има и такива, които се намират на истински райски кътчета с невероятни гледки, както по пътя към тях така и от самите хижи. Избрахме да ви представим дванадесет страхотни хижи и заслони в Рила, Пирин и Стара Планина. Надяваме се, че от снимките ще успеете да добиете поне малка представа за невероятното чувство да се намирате там, пред безкрайния хоризонт и необятност на българската планина. Голяма част от хижите са вече обновени и освен неповторима гледка, както по изгрев, така по залез, вие ще се чувствате комфортно и добре дошли в компанията на хижарите. Хижите в България са безценни местенца, които винаги оставят незабравими спомени. Не ги пропускайте!
# 1 Хижа Рай
Името на хижата не е случайно. Мястото е райско, природата е изключителна. Намира се в южното подножие на вр.Ботев. Хижата е база за алпийски изкачвания на Райските скали – Южната стена на вр.Ботев. В близост до нея на само 30 минути се намира прословутото Райско пръскало, прекрасен водопад образуващ се от топенето на снега и подпочвени води, който извира сякаш от нищото. Изходното място за тръгване е гр.Калофер – 4.30ч. по маркирана пътека от м.Паниците. От града до м.Паниците има асфалтирано шосе – 6км. Стръмен е прехода в полите на Балкана, но крайната точка си заслужава.
Напълно подходяща за големи групи, хижа Рай е със капацитет от 120 места, напълно оборудвана за нощувки.
# 2 Хижа Ехо
Намира се на седловината Железната врата, в югозападният склон на връх Кавладан на 1645 метра надморска височина. В близост до нея се издига най-високият връх в Тетевенския балкан – вр. Вежен 2198 м. Изходното място за тръгване към нея е местността Беклемето, по красивото билото на Троянския балкан на около 4,30 часа път. Правейки своя преход нагоре, пред вас ще се редуват величествени гледки на съседните възвишения и върхове. През пролетта и лятото зелените склонове, дивите коне и ароматът на билки ще ви накара да се пренесете на друго място, пълно с хармония и спокойствие. Може би това е раят?
Хижа Ехо е голяма, събира 50 души, и предлага добри условия за нощуване, като може и да похапнете там.
# 3 Хижа Козя Стена
По пътя за Хижа Ехо, няма как да подминете, да не харесате и дори да отсенете на пракрасната Хижа Козя Стена. Отново изходната точка е Беклемето- на 2 часа път в посока хижа Ехо ще откриете хижата буквално кацнала на скалата. Хижа Козя стена се намира в местността Хайдук чешма на 1562 м. надморска височина, на склона на полегат връх. От хижата се открива величествена и красива гледка на Троянския балкан.
Хижата е голяма, има 100 места и добри условия за престой.
# 4 Хижа Безбог
Съвсем близо до Безбожкото езеро и буквално на минути от лифта, пред и зад хижа Безбог се простира безкраен планински изглед. Тя е разположена на 2240 м надморска височина пред панорамата от върхове в Пирин. Езерото е много красиво, особено на свечеряване, а гледката на планината пред вас от другата страна на хижата ще ви спре дъха. Освен с лифт, до хижа Безбог най-лесно може да стигнете от хижа Гоце Делчев, без особена трудност ще се изкачите по пътеката за 2 часа и половина.
Днес хижа Безбог е модернизирана и доста добри условия. През зимата е достъпна единствено чрез изкачване с лифта.
# 5 Заслон Орлово Гнездо
И не случайно заслона е кръстен така. Закрепен на ръба на скалите, заслона е малка, но пък топла и уютна постройка на 1540 м височина. Там ще бъдете винаги добре дошли и винаги приети като стари приятели. Гледката, която се разкрива буквално от прозорците на заслона ще ви очарова. За да стигнете до Орлово гнездо, отбийте се на билото на прохода Троян – Кърнаре в посока хижа Дерменка. Прехода е лек и като изключим някои по стръмни участъци, за не повече 2 часа ще сте горе и ще се наслаждавате на планината от високо.
Заслона е с капацитет 20 -25 места, но и за повече неочаквани гости, място винаги се намира. В сградата има електричество и топла вода, както и всичко необходимо за почивка и хапване.
# 6 Хижа Ястребец
В Боровец, под самия връх Ястребец се намира хижа Ястребец на 2369 метра. Със своя изглед към връх Мусала и околните възвишения хижа Ястребец гордо взема своя дял участие в нашия списък. Ще се почувствате свободни и олекнали, застанали пред безкрайността на пейзажа. Хижата е страхотна и през лятото и през зимата. Тя е една от най-посещаваните хижи в България, особено в зимния сезон, заради ски и соуборд феновете, които се спукат по пистите в близост. За да стигнете до хижата може да хванете лифта от Боровец или да поемете пеш нагоре за около 4, 5 часа.
Хижата има 25 места и много добри условия, но дори да се качите само за да хапнете там, пак ще си струва.
# 7 Заслон Тевно Езеро
На 2512 метра съвсем близо до Тевно езеро е сгушен малкия заслон. Той е масивна постройка, събираща 30 души, но може да пренощувате и на палатка отвън. Чували сме лоши отзиви за хижаря, които верни или не ни карат да си имаме едно наум. Така или иначе обаче, Тевно езеро е удивително място. Каменната постройка е заобиколена отвсякъде с остри и високи скали и тъй като е доста нависоко в Пирин, няма много растителност, която да смущава семплия и суров пейзаж на планината.Самото езеро е бисера в пейзажа, благодатно за снимки или просто за почивка край него, Тевно езеро е очарователно. За да се изкачите до там обаче се искат усилия, маршрутите са : от Банско- през х.Демяница и веригата седловини Мозговишка порта, което отнема 7 часа или по – краткия маршрут от 3 часа- от х. Безбог, като до там се качите с лифта.
Заслона има локален ВЕЦ, но не разчитайте на постоянно електроснабдяване. Водоснабден е , чрез външния извор, така че забравете да се разхождате по хавлии в заслона. Има санитарни възли, но те също са отвън.
# 8 Хижа Мазалат
Отново в Стара Планина хижа Мазалат е не по-малко привлекателна локация. Разположена на главното било в м.Мандрището в Средна Стара Планина на височина 1620 метра. Не е така висока, като хижите изброени досега, но пък е построена на такова удивително място, че заслужава вашето внимание. Хижата се намира във височина, а от двете и страни се разполагат скалисти долини и мекия релеф на старопланинските склонове. Изходните точки до Мазалат са селата Стоките или Скобелево, като времето за изминаване на прехода е съответно – 3ч. и 4ч. 30.
Хижа Мазалат има електричество и е водоснабдена, там можете да преспите в общи спални или пък самостоятелно в стая за двама. През летните месеци функционират и двете бунгала / за общо 30 души/, като там санитарните възли са отвън.
# 9 Хижа Мальовица
Сега ви пренасяме в Рила – Хижа Мальовица се намира близо до връх Мальовица – романтична и понякога усойна местност, която обаче е приютила една от най-добрите за посещение хижи в България. Разположена е на височина 1960 м в долината на река Мальовица. В близост до хижата има ски-писта със ски-влек. Хижата е построена в низина, заобиколена със скали и ниска иглолистна растителност. Погледната от високо постройката изглежда буквално нищожна в сравнение с пейзажа наоколо. Днес там има две постройки – старата и новата хижа, както и бунгала, които могат д съберат общо над 125 души. Новата хижа е обновена, санитарните възли са вътре, за разлика от бунгалата и старата постройка.
# 10 Хижа Мусала
Избрахме да включим Хижа Мусала в рози списък, не чак толкова заради неповторима гледка, колкото защото това е най-високо разположената хижа в България – на 2389м. Хижата има необикновена история на построяването си. Първата хижа -дървена постройка на един етаж с мансарда (“Клековата хижа”) През 1930 г. е завършена каменна двуетажна хижа, която изгаря през лятото на 1988 г. По късно построената през 1966 г.дървена двуетажна постройка с капацитет 45 места, функционира и до днес. Т.н Нова хижа започва да се строи през 1986, но така и остава недовършена и не е пусната в експлоатация. Хижа Мусала има своя чар, тя е разположена точно до седмото Мусаленско езеро. Стръмните чукари наоколо заедно с езерото придават на хижата едновременно романтичен и доста суров привкус. Днес е лесно да се стигне до там, с лифта до Ястребец и после само 1 час път пеша. Ако решите да изминете целия път от Боровец до хижата пеш, ще ви отнеме 4 ч. и половина.
Дървената хижа е електрифицирана, но не е водоснабдена, но като изключим това малко неудобство, вътре е топло и уютно.
# 11 Заслон Еверест
И щом сме тръгнали да бродим из Рила, не можем да пропуснем и заслона Еверест- само на час и нещо след хижа Мусала. Заслона се намира на брега на Леденото езеро, достатъчно известно със своята красота. Въпреки липсата на растителност, пейзажа пак е магнетичен. За тези, които обичат планината, камъните, мъха и снега, който не се топи почти през цялата година, ще се сторят все така привлекателни. Каменната постройка на заслона е намерила място точно сред скалите и ще се почувствате като на друга планета. От там лесно може да стигнете и до връх Мусала, само за чак и половина.
В заслона има електричество, но вода липсва в самия заслон, но може да се налее от езерцето Бисквитката – намира се на 10 минути под заслона. Условията са съвсем базови, стая с нарове за 10 души.
# 12 Хижа Седемте Езера и хижа Рилски езера
Всъщност стигнете ли до Рилските езера, може да изберете в коя от двете хижи – Стара / “Седемте езера”/ или Нова/ “Рилски езера”/- да отседнете. Новата хижа се намира точно след лифта тръгващ в хижа Пионерска, а Старата на около 40-тина минути пеш в посока Рибното Езеро. Надморската височина там е над 2100 метра. И двете имат своите предимства от гледна точка на разкриващия се пейзаж. Старата хижа е скътана в ниското , а езерото е буквално на 5 минути. Сутрешните лъчи огряват надвисналите върхове, а езерото е потопено във водни изпарения. Новата хижа пък предлага простор и панорамна гледка. Старата хижа не е обновявана и няма вода, но пък хижарите са гостоприемни и усмихнати. Новата функционира като хотел и често е доста по-пренаселена от другата хижа. В която и от двете да отседнете, бъдете сигурни, че посещението ще си заслужава. Хижите “Седемте езера” и “Рилски езера” са направо задължителни за посещение в България.
Снимков материал: