България е неизчерпаема на природни красоти и омагьосващи местенца, където да потърсите спокойствие и разнообразие. Освен най-популярните дестинации за селски туризъм има и много възрожденски села, които са се запазили непроменени с годините, закътани в полите на планината. Те за разлика от туристически атрактивните села, не са претъпкани с туристи и механи. Там- сред природата, в най-обикновена обстановка, ще срещнете гостоприемството на местните хора и ще имате възможност да доближите максимално до българския възрожденски дух. Чрез автентичната си архитектура и непретенциозност, малко познатите за туриста стари български села ще ви очароват и със сигурност ще искате да се върнете там.
Повечето от тях се намират в сравнителна близост до популярни забележителности, затова защо да не изберете някое от тях за нощувка по пътя. Те разбира се не са откъснати от цивилизацията места и въпреки някои изоставени къщи, във всяко едно ще откриете поне една къща за гости, където да преспите.
#1 село Косово
Село Косово се намира в Родопите на 5 км от Нареченски бани и е едно от малкото села запазили непокътната архитектурата си от 17-18-ти век. Селото започва да се заселва и променя активно през 19-ти век и повечето останали къщи са всъщност от този период. Къщите са разположени стъпаловидно заобиколени от зеленина. Косово е красиво и спокойно място, където можете да си починете и да разгледате интересна архитектура. В селото има няколко къщи за гости – те са запазени автентични къщи, обновени добре и с вкус.
#2 село Бръшлян
Това село се крие в Странджанската котловина, сгушено между хълмове. Намира се на 14 км от Малко Търново и представлява архитектурен резерват. Със добре запазените си улици и къщи, Бръшлян е отворена книга, която разказва за живота в миналите 2 века. Улиците са тесни, къщите на по 200 години-обявени за паметници на културата, а църквата в селото е от 18 век. Там ще намерите и реставрирано килийно училище и етнографски музей. Интерес също представлява Баювата къща- типична възрожденска странджанска къща. Ако не ви се гледат архитектурни забележителности, а просто търсите разнообразие и красива природа, от селото тръгват няколко пътеки, които ще ви разкрият параклиси, долмени, могилни некрополи или находища на редки растения, като например дивите орхидеи в местността Гогово.
#3 село Ковачевица
Въпреки, че в последните десетина години селото доби доста популярност, все още има много хора, които не знаят за него. Ако и вие не сте посещавали Ковачевица, надяваме се да събудим интереса ви, защото това е едва ли не едно от задължителните места в България, на които да се насладите. Селото е тихо и отдалечено, високо разположено/ 1000м/, направо върху скалите. В него се открива истинска романтика. Ковачевица се намира в Родопите на около 25 км от Гоце Делчев. До там пътя е интересен и живописен и предлага панорамна гледка към планината. Ковачевица има богато историческо минало – открита е надгробна могила / местност Рударя/ и древно тракийско светилище от I хил. пр. хр. Там също са открити и две важни находки с национално значение от 3-4-ти век – бронзов шлем и ризница. Както виждате Ковачевица освен история предлага и автентична планинска архитектура на къщите. Подобни къщи няма да срещнете никъде другаде – те са от фина каменна зидария от необработвани камъни, здрави и устойчиви на големи снегове. Тъй като сме посещавали Ковачевица и вече обичаме това място, ви обещаваме, че няма да се разочаровате. Селото предлага възможност за нощуване / което си направо задължително/, има и малка механа.
#4 село Лещен
Съвсем близо до Ковачевица е и село Лещен, което няма как да пропуснете ако се спуснете в този край на България. Лещен се намира само на 18 км от Банско и е жалко, ако често ходите там да не обърнете внимание на още един интересен етнографски комплекс. Селото е пълно със старинни къщи, обгърнато от уют и зеленина през лятото и снежна белота през зимата. Лещен е сравнително високо разположено и ви се открива прекрасна гледка към Пирин. Една от атракциите в селото е Глинената къща, която си е наистина глинена, а ако желаете можете да преспите в нея, тъй като е пригодена за живеене и то доста съвременно. В селото има и други Еко къщи, където може да преспите, а механата, макар и малка ще ви изненада с вкусни предложения от българската традиционна кухня.
#5 село Долен
Все в същия район се намира и село Долен – на 26 км от Гоце Делчев. Ние си представяме много хубава седмична ваканция обикаляйки планината между селата Ковачевица, Лещен и Долен. Долен е още един архитектурен резерват. Къщите в селото са от периода на възраждането, но като българско село е създадено още през 15-ти век. Долен е осеян с тракийски некрополи и се смята, че е наследник на стари тракийки квартали. Днес селото е със смесено население – християнско и мюсюлманско и има както и църква, така и джамия. Ако сте преследвачи на стари истории, местните ще ви разкажат за техните родове, поминък и спомени. Един факт, който е може би е неизвестен за туристите е, че камбаните на църквата са лети 7 пъти, за да се постигне идеален звън. Днес камбанния звън може да се чуе на 8 км. В Долен има къщи, които приемат посетители, а някои от тях са запазени автентични къщи. Там можете да разгледате характерната дърворезба, с която са украсявали таваните.
#6 село Ситово
Село Ситово се намира до Пловдив / на около 30 км/ и е важно да не го бъркаме със село Ситово до Силистра. Ситово е много привлекателно място , но със своята трудна достъпност е останало малко познато за туристите. Пътя до разклона за Ситово е доста лош, а после въпреки,че има асфалт е в още по-лошо състояние. Така че, ако искате да пощадите автомобила си и обичате да ходите пеш, можете да изминете оставащото разстояние вървейки. Така ще разгледате околността и ще имате възможност да видите известния Ситовски надпис. Ситовския надпис представлява фриз от знаци изсечени в скалата , разположени нависоко / над пътя за Ситово/. До днес няма единно мнение относно тълкуването на надписа, има множество хипотези какво означават знаците, някои дори твърдят, че те не са дело на човешка ръка. Ето някои от хипотезите: надписа е оставен от древни траки, живели преди около 6000 хил. пр хр по тези земи ; надписа е оставен от оцелели след потопа, който бил причинен от унищожително избухване на вулкана Санторини през 628 пр. хр.; или пък друго виждане е, че надписа е изсечен от древното племе пеласги /полумитичното най-древно балканско население /. Има и нов разчет на надписа – наследство от войни на Тангра- той гласи: „Той е отишъл на небето, оплакан от синовете си, тук на Земята.” / прочете тълкуването тук/, а Проф. Чиликов го разчита като: „Нека всемирният Бог затвори това зло и никога повече не го отприщва.” Ето какво по интересно и подробно тълкуване открихме на д-р Живко Войников :”Той, нашият могъщ, скъп (или славен) Йсус, добър и обичан Бог, победи, с истината и смирението, Боже” ” / прочете тълкуването тук/. Покрай Ситово можете да видите и светилището Щутдард, за което се смята, че е било крепост или манастир и се твърди, че има особено енергийно поле. Ситово е изключително притегателно магическо място, не пропускайте да го посетите. Прочете един интересен пътепис с много снимки от Ситово и околността в този блог.
#7 село Гела
Село Гела се намира в Родопите в близост до Смолян. То е известно досега със редовните Гайдарски събори, на които свирят както български така и чуджестранни гайдари – общо между 8 и 13 хил. души посетители . Тази година събора в Гела се провежда на 2 и 3 Август до параклиса “Св. Илия” близо до селото. Освен съборите обаче, Гела е привлекателна дестинация, за тези които търсят спокойствие. Селото е с малко жители, в полите на планината, а гледката ще ви вземе ума. Гела е тихо и приятно място за почивка, има доста къщи, в които да отседнете. За селото се разказват различни легенди : че е родното място на Орфей и че след заточението си в Бачковския манастир, патриарх Евтимий е бил погребан на скришно място в местния манастир. Тъй като селото е в близост до много други интересни за посещение локации – Ягодинска пещера, Дяволското гърло, хижата и пещера Ледницата, защо да не преспите в Гела? От там можете да тръгнете за Орфеевата скала или връх Турлата/ там ще видите древна скална рисунка/ или пък направо за Широка Лъка.
#8 село Ганчовец
Казват, че село Ганчовец било нетипичното българско село, заради необикновената му оживеност. Наистина селото е особено, тъй като къщите не са концентрирани в един район, а разпръснати из полите на Стара Планина. В Ганчовец, освен панорамната гледка, вие може да се насладите и на срещи с различни хора – българи и чужденци от цял свят. Оказало се желана локация за живеене, много шотландци, ирландци и естествено англичани развеселяват местната обстановка. Самото село е разделено на две големи махали, като в едната е концентриран социалния живот / кметството, кръчмата и читалището/ , а в другата се намират старите къщи. В Ганчовец , на фона на останалите села, живеят много млади хора, има и много деца. Ще си изкарате весело, ако посетите селото, когато се повежда култовия фестивал на домашната ракия- “Ракия Магия” – 3 дни музика на живо и пиене, покрай ракиения конкурс. Тази година фестивала ще се проведе на 5, 6 и 7 Септември. Ганчовец се намира само 4 км от Дряново.
#9 село Казашко
Село Казашко се намира на брега на Варненското езеро и освен красота ти осигурява и необичаен престой, заради своите необикновени жители. Селото носи това име, заради своето население от християни-старостилци, чиито деди са били донски и кубански казаци. Старостилството е религиозно движение в Русия, чиито последователи биват прогонени от руските земи преди близо 300 години, заради религиозните реформи на руския патриарх Никон и наложената от Петър Велики европеизация. Те се остановяват по бреговете на Дунав и Мала Азия, а ето че някои от тях стигат и до региона на Варна. Ако търсите необичайна среща с необичаен бит и колорит, непременно трябва да посетите село Казашко.
#10 село Дорково
Не сте чували за Дорково? Тогава ще бъдете изненадани да узнаете, че там са открили едно от най- големите находища на вид мастодонт и други праисторически животни. Днес в Дорково има палеонтологически музей. Селото се намира в близост до Ракитово е община Пазарджик. От Дорково можете да стигнете до крепостта Цепина, от където се разкрива невероятна гледка.