Раждането в тийнейджърска възраст има негативни последици за детето
Деца, родени от майки в тийнейджърска възраст, не се справят толкова добре в училище, колкото децата на по-възрастни майки.
Екип от учени от университета в Мичиган открива, че нивото на образование на майката може да предскаже успеха на нейните деца що се отнася до четене и математика. Резултатите показват, че успехът е по-голям, ако една майка роди своето дете по-късно в живота.
Сандра Танг, водещ автор на изследването, заяви, че децата, родени от майки на възраст над 19 години, обикновено влизат в детска градина с по-високи равнища на постижения. Тя твърди, че тези деца продължават да се отличават по математика и четене на по-високи нива в сравнение с тези деца на майки, които са под 18 години.
„Тези резултати дават убедителни доказателства, че раждането на дете по време на юношеството има трайно негативни последици за следващото поколение“, каза д-р Танг.
Установено е, че отрицателните последици от раждането в тийнейджърска възраст не се отразяват само на първото дете, но и на всяко следващо дете на младата майка.
Проф. Памела Дейвис-Кийн, от Института за социални изследвания и Център за човешки растеж и развитие, съобщава, че констатациите носят добра и лоша новина – „Добрата новина е, че децата на майки тийнейджърки, които продължават образованието си след като родят, се справят по-добре академично от децата на майки тийнейджърки, които не продължават,“. Въпреки това, тези деца – и други деца, родени от майката тийнейджърка, никога не достигат постиженията на децата, чиито майки са ги родили след завършване на образованието.“
Източник: www.deteto.bg