Защо строгите родители са гаранция за успехa на детето
Днес се счита, че нашите родители са ни възпитавали неправилно. Приема се, че всички ние сме израснали травмирани, комплексирани и нещастни, защото строгото възпитание изключва такива понятия като „личност”, „избор” и „свобода”. Психолозите и популярната литература за млади родители ни съветват да даваме възможно най-голяма свобода на детето. Но наблюденията показват обратното. Ерика Рейсън, професор от Есекския университет, е направила изследване, което е показало, че строги и изискващи майки възпитават успешни деца.
Преди всичко трябва да се подчертае, че строгото възпитание няма нищо общо с физическото насилие. Под „строго възпитание” се има предвид завишени изисквания и ограничения, но в никакъв случай колан и стоене с голи колене върху бобови зърна. Изследването се базира на анкета, проведена сред 15 000 деца на възраст от 13-14 години за период от 6 години. Оказало се, че деца, чиито родители били много строги, са много по-целеустремени и уверени в себе си. Деца, чиито майки били настоятелни и неотстъпчиви, по-често завършвали колеж и успявали да си намерят по-добра работа. Това може да ни се струва странно, но действително децата на изкисващи и строги майки се оказали по-успешно реализирани в обществото. Резултатите от изследването показали, че момичетата с прекалено строги майки имат 4% по-малко шансове да забременеят в млада възраст.
„В много случаи ние постигаме успехи като правим това, което считаме за най-доброто за нас самите, дори и то да е против волята на нашите родители. Но колкото и да се стараем да избягваме родителите си, вижданията им и всеки техен съвет влияят на нашите решения. Същевременно обаче ние смятаме, че решаваме всичко сами”, споделя Рейсън. Ако разгледаме примерите, които срещаме в нашето ежедневие, можем да забележим, че изводите от изследванията са верни. Например ако родителите в ултимативна форма са ти забранявали да си общуваш с Николай от съседния вход или с Таня от последния чин. И дори са ни обяснявали защо не трябва да си говорим точно с тях. Разбира се, ти си заобикаляла всички забрани и си общувала с тях, но винаги си имала едно наум за тези хора и си ги гледала с подозрение. В резултат на всичко това ти рано или късно си прекъсвала общуването си с тях и си разбирала правотата на своите родители. Резултатът: в зряла възраст по навик отбягваш ненужните ти хора. Или докато твоите приятелки на 13-16 години са излизали по дискотеки и са се целували с момчетата, теб са те карали да си пишеш домашното, да свириш на пиано, определяли са ти вечерен час. В резултат на това приятелките ти са постъпили в не особено престижни професионални гимназии или въобще са изгубили интерес към образованието, а ти си станала студентка в добър университет, запознала си се с възпитан младеж и си изградила полезни познанства. И отново строгите ограничения са се оказали от полза.
Известно е, че децата, които са били възпитавани строго, имат силно развито чувство за отговорност. Без дори да забелязваш, поддържаш ред и чистота вкъщи, плащаш сметките си, редовно посещаваш лекар и вършиш още хиляди други дребни неща, които карат много хора да се изнервят. А теб не – за теб това е просто навик.
Съвет: Контролирай живота на своето дете. Но не ограничавай неговата свобода просто така. Не налагай множество отделни забрани, а обяснявай защо именно се налага всяко ограничение. Разбира се, детето ще се съпротивлява, особено в пубертета, но в по-зряла възраст твоите правилни обяснения ще развият неговата интуиция и правилното определяне на приоритетите. Пълната свободия разрушава не само живота на отделния човек, но и цели нации. Железният юмрук в кадифена ръкавица все още не е навредила на никого.
Превод за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев